Czemu moje dziecko ma słabe oceny i jak mu pomóc?

Czemu moje dziecko ma słabe oceny i jak mu pomóc?
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jedną z obaw rodziców są słabe oceny ich dzieci. Nie rozumieją, jakie mogą być przyczyny, które doprowadzają ich dziecko do takiej sytuacji.

Dlaczego moje dziecko ma złe oceny? To jedno z pytań, które zadają sobie rodzice, gdy stykają się z niepowodzeniami szkolnymi swoich dzieci. Często nie wiedzą, jak sobie poradzić w tej sytuacji.

Przede wszystkim musimy poznać prawdziwy powód tych złych ocen. Często nie są one spowodowane lenistwem dzieci. Dzieci chcą zrobić to dobrze, ale nie potrafią.

Maluchy czasami czują się niedoceniane ze względu na swoje oceny. Myślą, że ich rodzice będą ich kochać bardziej lub mniej w zależności od ich sukcesów w szkole. Dlatego ważne jest, aby dać im do zrozumienia, że ​​nasza miłość do nich jest bezwarunkowa. Niezależna od ich ocen. Musimy to często powtarzać, aby dobrze to przyswoili.

Dlaczego moje dziecko ma złe oceny?

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest wykluczenie, że złe oceny naszych dzieci są spowodowane dysleksją lub problemami z dysortografią. Wymaga to bardziej specjalistycznej opieki.

Chłopiec nad książkami

Innym powodem jest to, że dziecko jest inteligentne, ale leniwe. Owszem, czasami lenistwo może być czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę. Ale często nie jest to przyczyną słabych ocen. Niektórymi z najczęstszych przyczyn niepowodzeń szkolnych mogą być:

  • Dzieci, które są przedwcześnie rozwinięte intelektualnie.
  • Maluchy cierpiące na lęk separacyjny.
  • Nieumiejętność radzenia sobie ze swoimi emocjami, zwłaszcza jeśli dzieci myślą, że zawsze są zobowiązani do odniesienia sukcesu.

Dzieci przedwcześnie rozwinięte intelektualnie: wychowanie przez wysiłek

Dzieci, które mają wysoką inteligencję lub są przedwcześnie rozwinięte w zdobywanie wiedzy mają dużą łatwość zrozumienia tego, co czytają bez najmniejszego wysiłku. Ale jest jeden problem: uczenie się to nie rozumienie.

Nauka wymaga wysiłku. Zrozumienie jest łatwiejsze. Te przedwcześnie rozwinięte dzieci zwykle nie podejmują żadnego wysiłku: przestrzegają prawa najmniejszego wysiłku. Ważne jest, aby stopniowo korygować ten brak wysiłku, nie tylko w odrabianiu lekcji w szkole, ale także w sporcie lub zadaniach, które wykonuje.

Jak możesz pomóc?

Dziecko, które nie jest wykształcone w tym wysiłku może być bardzo uzdolnione intelektualnie, ale osiągnie wyniki niezgodne z jego inteligencją. I ostatecznie popadnie w depresję i przestanie przykładać się do nauki.

Na początku musimy prosić o ograniczony wysiłek i zmotywować dziecko oferując mu jakąś nagrodę za określone wysiłki i rezultaty. Nagrody te nie muszą być materialne, może to być wycieczka do kina, popołudnie na wsi itp.

Mój syn dostaje słabe oceny z powodu lęku separacyjnego

Dzieje się to zwykle w młodym wieku w wyniku rozłąki z matką, którą dzieci odbierają jako coś traumatycznego. Mogą to być narodziny brata, nagłe odstawienie od piersi, nieobecność matki między 18 miesiącem a 2 rokiem życia…

Maluchy z lękiem separacyjnym, gdy są w szkole bez obecności matki są nieustannie niespokojne. Ta udręka paraliżuje funkcjonowanie poznawcze dziecka i nie jest ono w stanie podążać za klasą i zrozumieć to, na co pozwalają mu jego zdolności intelektualne.

Co mogę zrobić?

Jeśli w takiej sytuacji znajduje się nasze dziecko wystarczy poprosić o pomoc terapeutę, który specjalizuje się w tego typu problemach. W ten sposób możesz wyjść z tej intelektualnej blokady i wrócić do normalności.

Znudzony chłopiec nad książkami

Nie chodzi tylko o sukces, chodzi o to, aby dać z siebie wszystko

Wszyscy mamy potrzebę osiągania sukcesów w tym, co robimy. Ale czasami, w przypadku dzieci i niektórych rodziców pragnienie to staje się totalitarne.

To wtedy sukces staje się obowiązkiem, a maluch cierpi z powodu udręki i nadmiernego napięcia z powodu niemożności osiągnięcia sukcesu w swoich ocenach. Z tego powodu traci pewność siebie i czuje się niezadowolony, więc kończy się to depresją.

Ale co, jeśli skończy się to depresją? Cóż, stanie się coś zupełnie odwrotnego, niż to czego oczekujemy: oceny dziecka będą się pogarszać zamiast polepszać.

Jak to rozwiązać?

Dobrym rozwiązaniem jest poproszenie naszych dzieci, aby wykonały testy i ćwiczenia najlepiej, jak potrafią i nie skupiały się na wynikach, ale na swoim wysiłku, aby zrobić wszystko, co w ich mocy.

Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. I że znajdziesz tutaj rozwiązania, które pomogą maluchom poprawić ich oceny.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.