Bycie mamą po raz drugi – czym różni się od pierwszego razu?

Pierwsza ciąża już za Tobą i nagle znajdujesz się ponownie w tej samej sytuacji... ale to tylko pozór. Przede wszystkim to już nie jest pierwszy raz. Bycie mamą po razu drugi to zupełnie inne doświadczenie niż to, które przeżywasz z pierwszym dzieckiem.
Bycie mamą po raz drugi – czym różni się od pierwszego razu?

Ostatnia aktualizacja: 17 października, 2018

Kiedy zostajemy mamami po raz pierwszy, żyjemy w świecie równoległym do rzeczywistości macierzyństwa. Idealizujemy wszystko i za wszelką cenę próbujemy utrzymać dziecko w bezpiecznej bańce mydlanej. Natomiast bycie mamą po raz drugi to zupełnie inna sytuacja.

Po pierwszej ciąży udajemy matki idealne. Kiedy nadchodzi czas na bycie mamą po raz drugi, na szczęście wracamy na ziemię i odzyskujemy realistyczne spojrzenie na rzeczywistość.

Drugie dziecko sprawia, że przestajemy dążyć do ideału. Bycie perfekcyjną matką przestaje mieć znaczenie i zaczynamy zdawać sobie sprawę ze wszystkich różnic, które odczuwamy pomiędzy wychowywaniem naszego pierwszego i drugiego dziecka.

Bycie mamą po raz drugi to przede wszystkim doświadczanie macierzyństwa

Jesteś już bardziej doświadczona. Etap prób i błędów przeszłaś z pierwszym dzieckiem, a co najważniejsze wiesz już czego nie należy robić – nauczyłaś się tego na własnych błędach.

Oczywiście nowe maleństwo to osoba zupełnie różna od pierwszego dziecka. To, co wypracowałaś sobie wtedy może się tym razem nie sprawdzić. Mimo to, masz fory. Zaczynasz tę podróż z ogromną wiedzą i doświadczeniem.

Zostając mamą po raz drugi będziesz już miała choćby częściowo ustalone podstawy takie jak odwiedziny, własna i wspólna przestrzeń, konieczne przybory i relacje rodzinne.

Stajesz się mamą praktyczną

Jeśli masz taką możliwość, wykorzystaj wszystkie ubranka, które zostały w domu po pierwszym dziecku. Nosząc ubranka po starszym bracie czy starszej siostrze, maleństwo będzie tak samo chronione i ogrzane jak gdyby miało swój własny, nowy zestaw.

Nie musisz wydawać pieniędzy na ubranka, ponieważ już je masz. Kwota którą zaoszczędzisz może zostać wykorzystana na inne wydatki – a tych mając dwójkę dzieci będziesz z pewnością miała dwa razy więcej.

Zostając mamą drugiego dziecka jesteś już mistrzynią organizowania czasu. Umiesz pilnować dwójki maluchów robiąc jednocześnie coś innego. Możesz je jednocześnie wykąpać albo nakarmić i zajmie Ci to mniej czasu niż kiedyś zajmowało Ci zajęcie się jednym brzdącem.

Jak dziecko poradzi sobie z pojawieniem się młodszego rodzeństwa?

Zdecydowana większość dzieci jest przez jakiś czas zazdrosna o młodsze rodzeństwo.

Pierwsze dziecko, które jest przyzwyczajone do bycia jedynakiem i otrzymywania całej uwagi i miłości rodziców, może poczuć się zagubione kiedy w domu pojawi się młodsza siostra lub brat. Nagle maluch musi dzielić się z kimś całym swoim światem.

U większości dzieci pojawienie się młodszego rodzeństwa wywołuje zazdrość. I to właśnie dlatego bycie mamą po raz drugi polega w dużej mierze na włączaniu starszego dziecka w przygotowania związane z nadejściem maluszka. Angażuj syna czy córkę w sprawy związane z niemowlęciem jeszcze przed porodem. Dzięki temu dziecko będzie się czuło ważne.

Pamiętaj by doceniać dzieci – również na głos, chwaląc je przy gościach. Unikaj negatywnych komentarzy dotyczących starszego potomstwa a przede wszystkim jak ognia wystrzegaj się porównań, zarówno przy gościach jak i w gronie domowników.

Pamiętaj że zgodnie z tym, czego uczy psychologia, do szóstego roku życia dzieci są wyjątkowo egocentryczne, a więc czują, że są centrum wszechświata a życie kręci się wokół nich. To dlatego wciąż powtarzają “to moje, to moje, to moje”.

Rodzeństwo automatycznie zmusza je do dzielenia się – nawet aspektami tak kluczowymi jak uwaga i czas rodziców. Musimy dać im czas na przystosowanie się do nowej sytuacji.

Na szczęście dzieci z czasem wyrastają z zazdrości. Ten stan emocjonalny jest częsty i przydarza się w praktycznie każdej rodzinie. Dzieci przeżywają dłuższą lub krótszą fazę zazdrości… i jedyne co możemy zrobić to po prostu pozwolić im ją przeżyć.

Bycie mamą po raz drugi to szansa na wykorzystanie ogromnego doświadczenia.

Z drugim dzieckiem czas płynie szybciej

Może wydaje Ci się, że to śmieszne, ale tak właśnie jest. Bycie mamą po raz drugi sprawia, że czas płynie szybciej. Twoje młodsze dziecko będzie dużo bardziej świadome otaczającego je świata. Będzie się uczyło szybciej i dojrzeje wcześniej. Powód? Maluch ma wspaniałego nauczyciela: starszego brata lub siostrę.

Etapy rozwoju będą mijały szybciej, ponieważ będziesz obserwowała dwójkę dzieci dorastających równolegle. Zanim się obejrzysz, jedno z nich będzie biegało po domu a drugie goniło je raczkując.

A więc ciesz się każdą chwilą spędzoną z tą dwójką. Już niedługo młodsze dziecko będzie najlepszym towarzyszem szalonych przygód starszego.

Nie zapominaj też o tym, że zostając mamą drugi raz otrzymałaś cudowny dar – doświadczenie. Korzystając z niego możesz być spokojniejsza. To z kolei daje Ci więcej czasu i okazji do cieszenia się wszystkimi niepowtarzalnymi momentami z dziećmi – bez marnowania cennych chwil na zmartwienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.