Uprawianie sportu w dzieciństwie – dlaczego jest tak ważne?

Aktywność fizyczna w dzieciństwie będzie miała korzystny wpływ na całe życie dziecka. Oto wszystko co powinnaś wiedzieć o sporcie dla dzieci.
Uprawianie sportu w dzieciństwie – dlaczego jest tak ważne?

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2018

Uprawianie sportu w dzieciństwie wiąże się z wieloma różnymi korzyściami rozwojowymi. Korzyści te obejmują między innymi takie kwestie jak optymalna kondycja fizyczna oraz poczucie spełnienia.

Uprawianie sportu w dzieciństwie to konieczny element ogólnego rozwoju i całościowej edukacji dziecka. Rozwój fizyczny i mentalny idą w parze. To właśnie dlatego sport – jako czynność wpływająca korzystnie na wiele aspektów rozwoju – jest ważnym elementem zdrowego, szczęśliwego dzieciństwa.

Sport i aktywność fizyczna to dla dzieci coś znacznie więcej niż jedynie rozrywka. Lekarze i psychologowie potwierdzają, że dzieci doświadczają lepszej jakości życia jeśli regularnie wykonują ćwiczenia fizyczne.

Znaczenie aktywności fizycznej w dzieciństwie nie ogranicza się do samego okresu dorastania, ale trwa przez całe życie. Dzieci uprawiające sport przyzwyczają się do treningów i regularne uprawianie sportu już zawsze będzie dla nich naturalne i łatwe.

Ćwiczenia mogą też uchronić maluchy przed wieloma czynnikami ryzyka zdrowotnego związanymi z prowadzeniem siedzącego, nieaktywnego trybu życia. Znacznie zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z otyłością czy chorobami serca.

UNESCO a uprawianie sportu w dzieciństwie

Według oficjalnego stanowiska UNESCO, uprawianie sportu w dzieciństwie należy do podstawowych praw człowieka. Organizacja ta podkreśla, że dzieci muszą mieć możliwość uprawiania sportu w warunkach wolnych od dyskryminacji.

UNESCO zaleca, by rządy państw i inne organizacje przeprowadzały akcje zachęcające dzieci do uprawiania sportu i ułatwiające im dostęp do aktywności fizycznej.

 “Dzieci uprawiające sport przyzwyczają się do treningów i regularne uprawianie sportu już zawsze będzie dla nich naturalne i łatwe.”

Korzyści jakie niesie uprawianie sportu w dzieciństwie

  • Sport promuje zdrowie fizyczne. Pomaga też zapobiegać chorobom serca, cukrzycy, rakowi i otyłości.
  • Aktywność fizyczna wspomaga rozwój zdrowych kości i mięśni.
  • Uprawianie sportu sprawia, że dziecko buduje więzi z innymi. Gry zespołowe uczą malucha jak dostosować się do zasad panujących poza domem.
  • Sport wspomaga rozwój umiejętności interpersonalnych. Dziecko nauczy się jak akceptować inne dzieci bez dyskryminacji społecznej, ekonomicznej czy kulturowej. Odkryje też znaczenie pracy zespołowej i osiągania postawionych celów.
  • Uprawianie sportu pomoże nieśmiałym dzieciom pokonać niepewność.
  • Pomoże też w procesie budowania samooceny. Dzieci odkrywają swoją wartość i zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że ich wkład w pracę zespołową ma znaczenie i przyczynia się do osiągnięcia sukcesu.
Uprawianie sportu w dzieciństwie rozwija zdolności interpersonalne.
  • Sport pomaga dzieciom uniknąć wpadnięcia w pułapkę siedzącego trybu życia. Jest też najlepszym sposobem na odwrócenie uwagi od nadużywania gadżetów elektronicznych, gier wideo, telefonów komórkowych i komputerów.
  • Uprawianie sportu w dzieciństwie sprawia, że maluch czuje, iż przynależy do pewnej grupy społecznej.
  • Aktywność fizyczna zapobiega wielu uzależnieniom, w które dziecko mogłoby wpaść w wieku nastoletnim. Dzięki uprawianiu sportu dziecko raczej nie zainteresuje się narkotykami, papierosami czy alkoholem. Dzieci i nastolatki uprawiające sport dużo rzadziej popełniają wykroczenia związane z nielegalnymi substancjami również w dorosłym życiu.
  • Ćwiczenia pomagają rozwijać kreatywność i zdolności rozwiązywania problemów.
  • Sport uczy dzieci odpowiedzialności oraz tego, jak duże znaczenie ma walka do końca.

Rodzaje aktywności fizycznej w zależności od wieku dziecka

Wraz z procesem dorastania dzieci, zmieniają się ich potrzeby fizyczne i mentalne. Należy brać pod uwagę ten aspekt wybierając aktywność fizyczną dla dziecka.

Opinia malucha jest także bardzo ważna. Rodzice mogą przedstawić mu listę opcji, które odpowiadają możliwościom finansowym, organizacyjnym i czasowym całej rodziny.

Kiedy lista będzie gotowa, wybór będzie należał do dziecka. Pozwólcie mu zdecydować się na dyscyplinę, która ciekawi i ekscytuje je najbardziej.

  • 3–5 rok życia. Dyscyplina którą wybiorą dzieci w tym okresie rozwoju powinna wiązać się z jak największą ilością ruchu. Dzięki grom dzieci uczą się wielu nowych rzeczy. To właśnie dlatego rodzaj aktywności który wybiorą powinien zawierać odpowiednią ilość elementów rekreacyjnych. Opowiadanie historii, odgrywanie scenek i korzystanie z przebrań pomoże rozbudzić wyobraźnię malucha.

To odpowiedni wiek by rozwijać koordynację i równowagę poprzez sport. Zaleca się 3-4 godziny aktywności sportowej w tygodniu.

  • 6–10 rok życia. Na tym etapie rozwoju dzieci mogą spróbować kilkunastu rodzajów sportu, aby wybrać ten, który najbardziej im odpowiada. Judo, karate, rower, gimnastyka sportowa czy artystyczna, tenis, piłka nożna, koszykówka i siatkówka to wspaniałe opcje.

W uprawianiu sportu w dzieciństwie kluczowe jest wyeliminowanie rywalizacji. Oczywiście, zawsze ktoś wygrywa. Ale dzieci powinny być w stanie traktować sport jako rekreację, a nie sytuację, w której muszą coś osiągnąć.

  • Wiek nastoletni. W tym okresie dzieci będą się szybko zmieniały zarówno fizycznie jak i emocjonalnie oraz mentalnie. Sport pozwoli im na optymalne i pełne wykorzystanie potencjału ich osobowości. Poprawi też ich samoocenę i pozwoli na zaakceptowanie zmian zachodzących w ich ciele w tym intensywnym okresie rozwoju.

Jeśli dziecko uprawia sport od wczesnych lat życia, w okresie nastoletnim może chcieć poświęcić wybranej dyscyplinie dużo więcej czasu, uwagi i energii.

 “W uprawianiu sportu w dzieciństwie kluczowe jest wyeliminowanie rywalizacji.”

Uprawianie sportu w dzieciństwie ma znaczenie dla całego późniejszego życia dziecka.

Bezpieczeństwo dzieci uprawiających sport

Zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dzieciom uprawiającym sport jest ogromnie ważne. Bezpieczeństwo to odnosi się zarówno do bezpieczeństwa fizycznego samych dzieci oraz do osób, które są odpowiedzialne za prowadzenie zajęć.

W zachowaniu bezpieczeństwa pomoże to, że dzieci będą znały swoje możliwości i podstawowe zasady rządzące dyscypliną oraz będą gotowe na potencjalne trudne sytuacje. To sprawi, że unikną kontuzji i będą wiedziały jak poradzić sobie w wymagających momentach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.