Piosenka, która rozśmieszy twoje dziecko
Istnieje piosenka, która została specjalnie zaprojektowana, aby rozśmieszyć dziecko. Nazywa się Happy Song i została stworzona przez grupę naukowców z Wielkiej Brytanii.
Piosenka trwa około dwóch minut i w tym czasie dziecko usłyszy wyjątkową oraz dobrze przestudiowaną kombinację dźwięków. W piosence usłyszymy różne dźwięki: szum morza, odgłosy zwierząt, instrumenty muzyczne i kobiecy głos, który zawsze uspokaja dzieci.
Rozśmieszanie dziecka to tylko jedna z korzyści jakie przynosi słuchanie tej piosenki. Poza tym pobudza ona dziecko i powoduje, że czuje się dobrze.
Piosenka powstała we współpracy z około 2300 rodzicami. Caspar Addyman i psycholog muzyczny Lauren Steward poprosili ochotników aby opowiedzieli im o dźwiękach, które rozśmieszają ich dzieci. To był pierwszy krok do stworzenia tej specjalnej piosenki, która sprawia, że dzieci się śmieją.
Wśród odpowiedzi udzielonych przez rodziców wybrano najczęściej padające dźwięki. Najbardziej komentowane odgłosy to: kichanie, odgłosy zwierząt i śmiech dzieci. Po skompilowaniu zestawu dźwięków piosenka została przetestowana na około 50 dzieciach.
Podczas testów specjaliści mierzyli reakcje dzieci. Obserwowali ich ruchy, mimikę twarzy i tętno aby zobaczyć które części utworu powodują u nich szczęśliwy i pozytywny nastrój.
Następnie twórcy zebrali wszystkie informacje i postanowili nagrać Happy Song. Piosenka zawiera odgłosy natury, trąbkę i powoduje wybuchy różnych emocji aby utrzymać zainteresowanie małego słuchacza. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej piosenka zawiera także kobiecy głos.
Oprócz Happy Song istnieje wiele piosenek, które mogą pomóc dziecku poprawić nastrój.
Dzieci lubią powtarzalną i przewidywalną muzykę, ponieważ daje im to satysfakcję z możliwości przewidywania czegoś, o czym wiedzą, że się wydarzy. Dlatego piosenka dla dziecka powinna być też odpowiednio dobrana.
Naukowcy twierdzą również, że dzieci są bardziej skłonne słuchać szybszej muzyki, ponieważ ich serca pracują w szybszym tempie niż u dorosłych.
Piosenka, która stymuluje dziecko i sprawia, że się śmieje
Oprócz wywoływania śmiechu muzyka może mieć wiele pozytywnych skutków dla dzieci. Naukowcy zaczęli badać niektóre z tych efektów. Na przykład naukowcy z University of Washington pokazali, że dzięki dotrzymywaniu kroku muzyce dzieci mogą poprawić swoje umiejętności motoryczne.
Przez pierwsze dwa miesiące życia dzieci wolą kołysanki lub krótkie utwory instrumentalne. Te powolne piosenki przypominają im bicie serca matki, a to z kolei odpręża. Muzyka zmniejsza poziom stresu u dzieci dzięki swojemu relaksującemu wpływowi.
Udowodniono również, że 9-miesięczne dzieci, które są poddawane kilku sesjom muzycznym, są w stanie zidentyfikować kilka melodii i wzorców piosenek. Umiejętności te pomogą im szybko uczyć się nowych rzeczy.
W ostatniej dekadzie udowodniono również, że muzyka sprzyja rozwojowi mózgu u dzieci. Pomaga im także stymulować pewne umiejętności, które pomogą im się szybciej uczyć w przyszłości.
Muzyka jako sprzymierzeniec
Muzyka może również pomóc dzieciom poprawić koncentrację i kreatywność. Pobudza rozwój psychoruchowy. Kiedy zaczną chodzić, skorzystają również z lepszego poczucia równowagi. Będą poruszać się harmonijnie.
Teksty piosenek mają szczególnie pozytywny efekt w rozwoju językowy dziecka. Zachęcają do tworzenia aktywnych połączeń w dziedzinie języka. Dlatego słuchanie muzyki i nauka tekstów piosenek z pewnością pomogą dziecku w płynnym mówieniu. Piosenka z odpowiednio dobranych tekstem to znakomite ćwiczenie logopedyczne.
Udowodniono, że wcześniaki którym często puszcza się utwory muzyczne, poprawiają swoje nawyki żywieniowe. Wykazują również pozytywne skutki w aspektach fizycznych, takich jak częstotliwość oddechów i bicia serca.
To tylko kilka pozytywnych efektów które dzieci mogą czerpać ze słuchania muzyki. To oczywiście nie oznacza, że słuchanie muzyki sprawia, że dzieci staną się utalentowane, pomaga im jednak na wiele innych sposób.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- BETC LONDON. (n.d.). The sound of happiness. http://www.betc.co.uk/the-sound-of-happiness
- Ricaurte Mena, S. M. (2019). La música como factor de estimulación prenatal: enfoque científico–ontológico(Bachelor’s thesis, PUCE-Quito). http://repositorio.puce.edu.ec/bitstream/handle/22000/17848/DISERTACIÓN%20STEFANY%20RICAURTE.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Goldsmith University of London. (2016.). Psychologists help design the first song scientifically tested to make babies happy
https://www.gold.ac.uk/news/sound-of-happy/ - Cala Guerrero, M. D. (2014). Música para bebés. https://rodin.uca.es/bitstream/handle/10498/16623/16623.pdf?sequence=6&isAllowed=y