Niekończąca się opowieść – 10 cytatów dla dzieci

Niekończąca się opowieść – 10 cytatów dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 07 września, 2018

“Niekończąca się opowieść” to powieść napisana w 1979 roku przez niemieckiego autora, Michaela Ende. To wspaniała książka fantasy, która odniosła niesamowity sukces i zyskała adaptację filmową.

“Niekończąca się opowieść” opisuje losy głównego bohatera, Bastiana, który jest nękany w szkole i znajduje schronienie w bibliotece.

To właśnie tam odnajduje magiczną książkę, przez którą wstępuje do całkiem innego, fantastycznego świata.

Opisując jego przygody, “Niekończąca się opowieść” daje dzieciom wiele istotnych lekcji i uczy, że aby osiągnąć swój cel trzeba wierzyć w swoje możliwości.

“Niekończąca się opowieść” – 10 wspaniałych cytatów dla dzieci

  1. Fantasia to świat ludzkiej fantazji. Każda jej część i każda istota w niej żyjąca stanowi odbicie marzeń i pragnień ludzkości. Dlatego nie ma granic.
  2. “Zastanawiam się”, powiedział sam do siebie, “co znajduje się w książce, gdy jest zamknięta. Wiem, że jest pełna liter wydrukowanych na papierze, ale musi się dziać tam coś jeszcze, bo gdy tylko ją otwieram, pojawia się w niej cała opowieść o ludziach, których jeszcze nie znam i ich przygodach, czynach i bitwach.”
  3. Każda prawdziwa opowieść to niekończąca się opowieść.
    Książka "Niekończąca się opowieść"
  4. Ludzkie namiętności są przedziwne, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Ci, którzy je odczuwają, nie są w stanie ich wytłumaczyć, zaś Ci, którzy ich nie doświadczyli, nie są w stanie ich pojąć.
  5. Czasami zastanawiamy się czy obraz, który widzimy we własnym lustrze, będzie wyglądał tak samo w innym lustrze.
  6. Nie ma lepszego sposobu na kontrolowanie ludzi niż kłamstwa. Widzisz, ludzie żyją zgodnie ze swoimi wyobrażeniami. A wyobrażeniami można manipulować. Moc manipulacji wyobrażeniami to jedyna rzecz, która ma znaczenie.
  7. Czasem zastanawiamy się czemu fantazje umierają? Dzieje się tak, bo nadzieja umiera w ludziach, a czasem zapominają nawet o własnych marzeniach.
  8. Uścisnęli sobie dłonie nawet tego nie zauważając i słuchali siebie nawet tego nie zauważając. Wszystko działo się w ciszy, bo każde z nich wiedziało, co czuje względem drugiego: radość ze znalezienia przyjaciela.
  9. Kiedyś śnił, że jest najsilniejszy, najlepszy lub najbardziej inteligentny. Te pragnienia już minęły. Teraz chciał być kochany taki, jaki jest.
  10. Należy iść drogą wiodącą do spełnienia pragnień. Chociaż jest skomplikowana, nie wydaje się trudna. To jedna z najniebezpieczniejszych dróg.

Fakty i ciekawostki

“Niekończąca się opowieść” jest podzielona na dwie części. W pierwszej z nich Bastian zaczyna czytać książkę i poznaje przygody księcia Atreyu, bohatera wysłanego przez Cesarzową by uratować Fantazję.

W drugiej części Bastian staje się księciem o nadprzyrodzonych mocach i decyduje się wyruszyć w podróż do krainy, którą ocalił. Następnie rozpoczyna walkę, by zostać władcą królestwa.

Dziewczynka w diademie patrząca w górę

Jego pragnienia są poplątane i z czasem zaczyna pamiętać swoje poprzednie życie. Przypomina sobie swoje imię: Bastian Baltasar Bux.

Pierwsza część książki jest uważana za najlepszą.

Autor książki, Michael Ende, napisał ją dla dzieci i młodych dorosłych. W każdym wieku można wyciągać z niej różne przesłania i odczytywać ją inaczej.

Kiedy dzieci dorosną, mogą przeczytać ją raz jeszcze i przyjrzeć się jej z innej perspektywy.

Literatura i kłamstwa mają tą samą podstawę: fikcję. Może być ona lekiem lub trucizną, w zależności od tego, w czyje ręce się dostanie.

-Michael Ende-

“Niekończąca się opowieść” to książka, która budzi w czytelniku ogromne emocje. Od czasu do czasu wszyscy chcemy wrócić do dzieciństwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ende, M. (ed. 2016). La historia interminable. Alfaguara.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.