Zasady prawidłowej higieny intymnej chłopców
Zasady prawidłowej higieny narządów płciowych są kwestią, którą powinnaś opanować najwcześniej, jak to możliwe, aby uniknąć problemów w przyszłości. Jeśli to Twój pierwszy syn, możesz nie zdawać sobie sprawy, że penis twojego synka wymaga szczególnej pielęgnacji.
Choć zasady prawidłowej higieny narządów płciowych są niezwykle istotne, nie jest to coś, czego należało by się obawiać. Nie jest też trudno nauczyć się prawidłowej rutyny. Dbanie o skórę niemowląt jest niezwykle istotne, a narządy płciowe wymagają specjalnego traktowania.
Istnieją podstawowe zasady prawidłowej higieny chłopców. Jakkolwiek dla tatusiów reguły mogą być znane, dla młodych mam, prawdopodobnie stanowią nieodkrytą przestrzeń. Zwykle to pediatrzy pomagają nam wyegzekwować rutynę higieny. Warto jednak, by same mamy wyrobiły w sobie przyzwyczajenie do odpowiedniej pielęgnacji, która jest tak ważna dla dobrego samopoczucia dziecka. W każdym razie, nawet ojcowie mogą nie być świadomi pewnych detali.
Ta procedura powinna stać się rutyną, więc każda mama w końcu nabierze praktyki. Najważniejszą sprawą jest poznać zalecenia oraz zakazy. Nie obawiaj się robić tego samodzielnie i oczywiście zawsze kontaktuj się z pediatrą dziecka.
Zasady prawidłowej higieny – podstawy
- Bez względu na to, czy jesteś mamą chłopca czy dziewczynki, powinnaś zwracać szczególną uwagę na ich higienę intymną. Te obszary ciała większą część czasu znajdują się w pieluszce. Biorąc pod uwagę obecność moczu i kału, nic dziwnego, że są podatne na infekcje.
- Niektórzy chłopcy, nawet od urodzenia, posiadają schorzenie, zwane stulejką. Występuje ono wtedy, gdy żołądź penisa pokryta jest przez sztywną warstwę napletka. W przeciwieństwie do starszych chłopców i mężczyzn, napletek prawdopodobnie się nie cofnie. Do pewnego wieku, jest to normalne. Ponieważ otwór, przez który dziecko oddaje mocz jest wąski, może kumulować wydzieliny prowadzące do infekcji.
- Dlatego powinnaś dokładnie czyścić penisa synka, nie ściągając jednak napletka. Niemal zawsze napletek zaczyna cofać się samoistnie w późniejszym okresie. Niektórzy specjaliści, aby zmiękczyć skórę, zalecają używanie kortykosteroidów.
- Jeśli Twój syn należy do tych nielicznych, urodzonych ze sztywnym napletkiem, powinnaś delikatnie myć okolice żołędzia wodą z mydłem, bez pocierania i bezpośredniego osuszania. Przy zmianie pieluszki, powinnaś jedynie poklepać okolice genitaliów suchym ręcznikiem i traktować skórę bardzo delikatnie. Na dokładne czyszczenie poczekaj do kąpieli.
- Nie przejmuj się, jeśli Twój syn ma już roczek i nadal ma stulejkę. Jednakże, zwracaj szczególną uwagę na wszelkie wydzieliny, które mogą występować, gdy skóra stopniowo będzie się oddzielać. Czasem wydzielina może kumulować się w napletku. Jest to zupełnie normalne, ale może powodować infekcje. Jest to też znak, że stulejka samoistnie, naturalnie przechodzi. Kilka tygodni kuracji maścią z antybiotykiem rozwiąże problem.
O czym jeszcze należy pamiętać?
- Niektórzy rodzice wychowani zostali w przekonaniu, że należy oddzielić skórę szybkim ruchem. Może być to jednak bolesne dla Twojego dziecka i tworzyć rany, a te z kolei mogą powodować inne komplikacje. Co więcej, to jest niepotrzebne. Czasami, konieczne jest obrzezanie, które może rozwiązać problemy ze stulejką. W przeszłości, wiele rodziców stosowało ten zabieg również w celu uniknięcia innych zaburzeń, czy problemów zdrowotnych.
- Kiedy zmieniasz swojemu dziecku pieluszkę, czyść jego penisa, jąderka i pupę bardzo dokładnie. Upewnij się, że nie ominęłaś żadnej fałdki. Dodatkowa wskazówka dla nowych mam: nie zdejmuj pieluszki zaraz po ułożeniu dziecka na przewijaku. Poczekaj chwilkę. Chłopcy lubią siusiać, gdy tylko zostaną ułożeni w pozycji leżącej.
Nie popadaj w skrajności. Niemal każdy etap rutyny higieny intymnej przychodzi naturalnie. Niektórzy specjaliści przestrzegają, by nie używać mydła, ani innych kosmetyków w okolicach penisa Twojego dziecka. Jeśli to robisz, upewnij się, by mydło, czy inne kosmetyki zostały dokładnie spłukane po kąpieli.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Clínica Mayo (s.f.). Circuncisión (masculina). Consultado el 01 de julio de 2023. https://www.mayoclinic.org/es/tests-procedures/circumcision/about/pac-20393550.
- Stanford Children’s Health (s.f.). Fimosis y parafimosis. Consultado el 01 de julio de 2023. https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=fimosis-y-la-parafimosis-90-P06197.