Zabawy odpowiednie w pierwszym roku życia Twojego dziecka
W pierwszym roku życia dziecka gry i zabawy mają zasadnicze znaczenie dla jego zdrowego rozwoju. W tym artykule przedstawimy zabawy, które są odpowiednie dla najmłodszej grupy wiekowej.
Zabawy te mogą pomóc w umocnieniu więzi afektywnych. Są one również pomocne w stymulacji zmysłów i ośrodków psychomotorycznych mózgu. Przede wszystkim pomagają stworzyć środowisko, w którym dziecko może czuć się bezpieczne i kochane. To dzięki nim dzieci po raz pierwszy zaczynają poznawać świat.
Zabawy dla najmłodszych
Zabawy od 0 do 3 miesięcy
W tych miesiącach niemowlęta praktycznie nie robią nic poza jedzeniem i spaniem. Stymulację należy więc wykonywać, gdy chłopiec lub dziewczynka jest w stanie przebudzenia i oczekiwania na jedzenie. Możesz pobudzić jego zmysły, śpiewając kołysanki, wołając je po imieniu, biorąc za rękę i pozwalając mu wziąć cię za palec, aby cię zidentyfikować.
Po kąpieli można wykonać delikatny masaż kremem dla niemowląt. Możesz masować jego brzuszek, rączki i nóżki. Pomaga to w trawieniu i rozluźnieniu mięśni. Poruszaj delikatnie nóżkami wykonując tak zwany rowerek, aby wzmocnić mięśnie. Całowanie stóp jest dla niego niezwykle przyjemne.
Pediatrzy zalecają poranne spacery, aby promienie słoneczne stymulowały produkcję witaminy D w organizmie. Podczas spacerów należy trzymać w pobliżu zabawkę, która wydaje dźwięki. Taniec i śpiew, gdy trzymasz dziecko w ramionach, również może być dla niego dobrą zabawą. Może to również pomóc im w identyfikacji głosu i gestów. Zawsze rozmawiaj z nim radosnym głosem.
Ustal z dzieckiem rytuały bezpieczeństwa i relaksu przed pójściem do kąpieli i snem. Ułatwi to realizację tych zadań obojgu z Was. Na przykład, przed kąpielą można zostawić je w kołysce na kilka minut w pieluszce lub nago. Zrozumie dzięki temu, że wkrótce nadejdzie czas kąpieli.
W ten sam sposób, przed zaśnięciem, możesz sprawić, że pokój będzie nieco ciemniejszy, wyłączyć urządzenia elektroniczne i stworzyć ciche środowisko. Dziecko szybko przyzwyczai się do tych nawyków.
Zabawy od 3 do 6 miesięcy
W tym wieku dziecko już zidentyfikowało swoje otoczenie. Jest też znacznie bardziej aktywne. Czas kąpieli koniecznie więc uczyń zabawą. Niech się bawią stukając nogami w wodę. Można mu też dać do zabawy gumową kaczuszkę. Zmiany pieluszek mogą być również czasem stymulacji i zabawy. Połaskocz je po brzuszku, pozwól mu się bawić zabawkami i śpiewać.
W tym wieku niemowlęta chcą chwytać wszystko i brać rzeczy do ust. Bądź ostrożna, nie pozwól mu bawić się zabawkami, które mogłoby połknąć. Wypełnione zwierzęta, które wydają dźwięki i grają w piłki, są bezpieczną i zabawną opcją. Pozwól dziecku stać na nogach na czymś miękkim, trzymając je i śpiewając. Niemowlęta uwielbiają śpiewać.
Jest to też odpowiedni czas, aby zacząć czytać mu książki dla dzieci. Polecane są książki z powtórzeniami i onomatopejami.
Zabawy od 6 do 9 miesięcy
W tym wieku dziecko ma wystarczająco dużo siły w kończynach, aby raczkować. Baw się z nimi piłką lub rzucając zabawki. Pozwól im wydobywać dźwięki za pomocą ksylofonu, fortepianu lub innych zabawek. Wprowadź do gry figury geometryczne. Zaczną wydawać okrzyki lub dźwięki, aby spróbować zidentyfikować przedmioty.
Zabawy od 9 do 12 miesięcy
W tej fazie dominuje ciekawość. Dziecko nie opanowało nawet raczkowania, ale chciałoby już biegać. Szuka sposobu, aby stanąć opierając się na małych przedmiotach lub trzymając się ściany. Powinniście nadzorować je przez cały czas trwania tej fazy. Ważne jest stworzenie bezpiecznego środowiska poprzez umieszczenie ochraniaczy na gniazdach elektrycznych.
Zaleca się również posiadanie maty z pianki, na której dziecko może się bawić i eksplorować bez ryzyka wynikającego z upadku. Kontynuuj odkrywanie ich repertuaru muzycznego i umiejętności czytania. Wołaj dziecko po imieniu i wyrażaj emocje na twarzy. Możesz również pozwolić mu się bawić ze zwierzętami domowymi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Liliana, S. (2012). Estimulación temprana. Guía de actividades para niños de hasta 2 años. Ediciones Lea.
- Carabaño, T. (2019b, mayo 9). Estimulación en los bebés: aprender a activar los sentidos. Recuperado abril de 2020, de https://mejorconsalud.as.com/estimulacion-en-los-bebes-aprender-a-activar-los-sentidos/