Trzymanie dziecka w ramionach - dlaczego jest takie ważne?
Naukowa przyczyna, dla której niemowlęta zawsze chcą by trzymane w ramionach, leży w teorii ewolucji. Kiedy dziecko się rodzi, chce być z matką z powodu instynktu przetrwania. Trzymanie dziecka w ramionach zapewnia mu wszystko, czego potrzebuje, by czuć się dobrze: jedzenie, ciepło i ochronę.
Teoria ewolucji mówi nam, że ludzie i szympansy, wśród innych naczelnych, są rodzinne. Kiedy rodzą się szympansy, nie są w stanie same trzymać się swoich matek. Jak widać, trzymanie dziecka w ramionach nie jest tylko ludzką cechą.
W tym punkcie oba gatunki są podobne, ponieważ małpie matki muszą nosić swoje dzieci na rękach. Jednak różnice między dziećmi szympansów a ludzkimi szybko stają się zauważalne.
Po trzech tygodniach szympansy potrafią się piąć z gałęzi na gałąź, podczas gdy ludzkie dziecko potrzebuje dużo więcej czasu, aby móc funkcjonować samodzielnie.
Trzymanie dziecka w ramionach wzmacnia jego więź z matką
Oczywiście, są dzieci, które są bardziej zależne od innych i często płaczą po prostu po to, aby je przytulić, ponieważ czują się samotne, przestraszone lub niepewne.
Kiedy dziecko płacze, matka często pociesza je poprzez okazywanie czułości. Długie trzymanie dziecka w ramionach i karmienie piersią nie tylko zaspokaja jego fizyczne potrzeby, ale także zapewnia mu bezpieczeństwo.
Trzymanie dziecka w ramionach pomaga wzmocnić więź między matką a dzieckiem. Chociaż wiele osób powie, że w ten sposób rozpieszczasz malucha, literatura mówi coś wprost przeciwnego: dzieci, które są trzymane w ramionach, gdy są noworodkami, szybciej stają się niezależne.
Zaspokojenie tej potrzeby może być męczące. Może też uniemożliwiać nam wykonywanie innych zadań. Jednak można temu zaradzić, używając nosidełko – wynalazek, którego kobiety używają od stuleci na całym świecie.
Okres, kiedy trzymasz dziecko w ramionach jest bardzo krótki
Z początku ciągłe trzymanie dziecka w ramionach może być dla Ciebie uciążliwe, ale pamiętaj, że to się zmieni, gdy dziecko zacznie raczkować. Będzie wtedy chciało samodzielnie odkrywać świat, co będzie robić za każdym razem, gdy pozwolą na to jego rodzice.
Wraz z wiekiem będzie potrzebować swojej matki coraz mniej, a dodatkowy ciężar sprawi, że nie będziesz już w stanie go nosić.
Trzymanie dziecka w ramionach sprawia, że więź między matką a dzieckiem jest ściślejsza. Zapewnia też dziecku bezpieczeństwo, pewność siebie i ochronę, której potrzebuje.
Ponadto, z upływem czasu nie będziesz jedyną osobą odpowiedzialną za noszenie dziecka. Stopniowo przyzwyczai się ono do bycia trzymanym w cudzych ramionach. Dzieje się tak w rodzinach, które rozumieją, że dzieci potrzebują fizycznego kontaktu z matką i krewnymi, aby przeżyć i zdrowo się rozwijać.
Skąd wiadomo z jakiego powodu płacze dziecko?
Kiedy urodzi się dziecko, zmiana rutyny i dopasowanie się do jego wymagań może być przytłaczające dla niektórych matek, które będą musiały odkryć, dlaczego ich dziecko płacze lub budzi się w nocy. Nie ma nikogo, kto mógłby lepiej zrozumieć zachowanie dziecka. W rzeczywistości, nawet jeśli teraz nie zdajesz sobie z tego sprawy, będziesz mieć dziewięć miesięcy na przygotowanie.
Zatem tylko Ty będziesz wiedziała, dlaczego Twoje dziecko płacze. Może dlatego, że jest przestraszone, głodne lub po prostu potrzebuje odrobiny miłości. Wiedza na temat tego, jak odpowiedzieć na jego potrzeby nie będzie wymagała od Ciebie podejmowania jakichkolwiek wysiłków.
Wkrótce zdasz sobie sprawę z tego, że czas mija bardzo szybko. Za kilka miesięcy trzymanie dziecka w ramionach nie będzie już konieczne. Zacznie ono raczkować i okazywać swoje pragnienie niezależności. Wtedy zatęsknisz za chwilami, w których trzymanie dziecka w ramionach uspokajało je, ponieważ dziecko polegało na Tobie całkowicie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Vives, R. J., Lartigue, B. T., & Córdoba, A. (1992). Apego y vínculo. Comunicación preliminar. Cuaderno Psicoanal, 25, 45-53. http://bloguamx.byethost10.com/wp-content/uploads/2015/04/apego-y-vinculo-lartigue.pdf?i=1
- Dawson, G., Ashman, S. B., & Carver, L. J. (2000). The role of early experience in shaping behavioral and brain development and its implications for social policy. Development and psychopathology, 12(4), 695-712. https://www.researchgate.net/publication/12129242_The_Role_of_Early_Experience_in_Shaping_Behavioral_and_Brain_Development_and_Its_Implications_for_Social_Policy
- Guijarro, E. M. (2013). Lactancia materna y revolución, o la teta como insumisión biocultural: calostro, cuerpo y cuidado. Dilemata, (11), 169-206. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=4195869
- Harvard Women’s Health Watch. (2010). The health beneficts of strong relationships. https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/the-health-benefits-of-strong-relationships