Stymulacja językowa dziecka - 17 wskazówek

Stymulacja językowa dziecka - 17 wskazówek
Stymulacja językowa dziecka - 17 wskazówek
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzisiejsze wskazówki dotyczące stymulowania języka u dzieci mogą być bardzo pomocne, jeśli Twoje dziecko ma trudności z wymową niektórych słów lub mówieniem w ogóle. Jeśli stymulacja językowa nie pomaga, powinnaś skonsultować się z logopedą.

Dzieci uczą się języka naturalnie od momentu, gdy są bardzo małe dzięki interakcjom społecznym z otoczeniem. Jednak czasami stymulacja językowa u dzieci staje się konieczne, biorąc pod uwagę pojawiające się trudności. Na przykład niewystarczający zasób słownictwa lub problemy z wymową.

Ewolucyjny proces przyswajania języka podąża za rytmem każdego dziecka. Nie wszystkie dzieci są takie same, ani nie uczą się języka w tym samym wieku. Ważne jest, aby zrozumieć, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie.

Prawidłowa wymowa i artykulacja dźwięków zależy w dużej mierze od rodziców dziecka. Chyba że dziecko cierpi na problem fizyczny, który mu przeszkadza. Jaką odpowiedzialność mają rodzice? Musimy zaoferować prawidłowe modele wymowy. Mając to na uwadze, chcemy podzielić się z Tobą 17 wskazówkami dotyczącymi stymulowania języka u dzieci. Czytaj dalej.

Stymulacja językowa dziecka – wskazówki

Rozmawiaj często z dziećmi

Możesz zapytać swoje dzieci o ich upodobania, przyjaciół, ulubione zajęcia, ubrania, które mają na sobie itp.… Istnieje nieskończona liczba tematów, o których możemy porozmawiać, aby wspomóc przyswajanie języka!

Stymulacja językowa - rozmowa rodzica z dziećmi

Stymuluj rozmowy

Dzięki wizualnemu wsparciu książek i zdjęć możesz przerabiać podstawowe pojęcia ze swoimi dziećmi.

Zwiększ ich słownictwo

Pokaż dzieciom różne przedmioty i powiedz im nazwę każdego z nich. Jednocześnie opisz obiekty, nazywając ich cechy, kształt, kolor itp.

Opowiadaj historie

Ta aktywność jest bardzo motywująca dla dzieci. Podczas czytania historii możesz wydawać dźwięki, robić gesty, odgłosy itp. A kiedy skończysz czytać, zadaj im proste pytania dotyczące treści opowieści.

Skorzystaj z każdej okazji

Każda okazja jest dobrą okazją do stymulacji rozwoju języka u dzieci. Wycieczka, zadania domowe, patrzenie na szafę dziecka lub meble w jego pokoju, kolory różnych przedmiotów … I kiedy mówisz, zawsze powinnaś dostosować sposób wypowiedzi do poziomu dziecka.

Stymulacja językowa – gry dla dzieci

Możesz stymulować mowę poprzez proste gry, takie jak “I spy”. Lub możesz zorganizować poszukiwanie skarbu, ukrywając przedmioty w domu i zostawiając wskazówki, aby Twoje dziecko je znalazło. Każda gra, którą możesz wymyślić, w której Twoje dziecko musi tworzyć lub przetwarzać język, jest korzystna.

Okazuj radość i entuzjazm

Ważne jest, aby, nawet jeśli efekty nie są imponujące, wysiłek włożony przez dzieci w wykonywane przez nie czynności został doceniony. Pokaż, że jesteś szczęśliwa i dumna ze swoich dzieci.

Nie bądź nadopiekuńcza w stosunku do swoich dzieci

Jeśli jesteś nadopiekuńcza w stosunku do swoich dzieci, nie pozwolisz, by ich osobowość rozwijała się w pełni. Powinnaś dać im niezależność i, na ile to możliwe, pozwolić im na samodzielne kierowanie swoimi działaniami.

Zawsze słuchaj swoich dzieci

Aby stymulować język u dzieci, należy uważnie słuchać i próbować odpowiadać na pytania. W ten sposób zachęcisz dziecko do mówienia i sprawisz, że komunikacja będzie przyjemnym doświadczeniem.

 

Graj w gry wymagające dmuchania

Gry takie jak dmuchanie balonów, picie przez słomki, dmuchanie w gwizdki lub naśladowanie hałasów i odgłosów zwierząt – wszystko to pomaga ćwiczyć ruchliwość ust.

Dziewczynka dmucha balon

Stymulacja językowa – więcej wskazówek

Naśladuj, aby nauczyć wymowy

Dzieci uczą się wiele dzięki naśladowaniu. Z tego powodu, kiedy z nimi rozmawiasz, rób to powoli, stosując poprawną wymowę i nie krzycząc. Nie ignoruj ​​swoich dzieci, gdy chcą z Tobą porozmawiać, i nie utrwalaj żadnych błędów, które popełniają podczas wypowiedzi.

Nagradzaj swoje dzieci, gdy mówią poprawnie

Ważne jest, aby poprawić dzieci, gdy popełniają błędy, ale pamiętaj, aby ich nie krytykować, nie śmiać się z nich ani się denerwować na nie. Jednocześnie unikaj porównywania ich z innymi dziećmi, rodzeństwem, kuzynami, kolegami z klasy itp.

Nie przeszkadzaj dzieciom, kiedy rozmawiają

Nigdy nie jest dobrym pomysłem przerywanie dzieciom, gdy mówią i nakazywanie im, żeby zaczęły od nowa.

Stymulacja językowa wymaga nieużywania dziecięcego języka podczas rozmowy z dziećmi

Dzieci używają dziecięcego języka, ponieważ wciąż są na wczesnym etapie w procesie uczenia się języka. Jeśli je naśladujesz, opóźnisz i spowolnisz proces, który ostatecznie doprowadzi do poprawnej wymowy.

Nie odpowiadaj za swoje dzieci

Kiedy zadajesz dzieciom pytania, ważne jest, aby robić to w taki sposób, by odpowiedź wymagała czegoś więcej niż tylko „tak” lub „nie”. Na przykład nie pytaj swoich dzieci, czy chcą banana. Możesz raczej zapytać: „Chcesz banana czy pomarańczę?”

Mama i dziecko bawią się razem

Nie naśladuj swojego dziecka

Nawet jeśli uważasz, że Twój maluch jest zabawny, nie powinnaś naśladować jego błędów wymowy. Będziesz tylko wzmacniała nawyk.

Nie połykaj końcówek wyrazów

Pamiętaj, aby zakończyć wszystkie słowa bez “połykania” ich końcówek. Jednocześnie, jeśli robią to Twoje dzieci, pamiętaj o ich poprawieniu, aby ich nauka i przyswajanie języka były odpowiednie.

 

Stymulacja językowa dziecka – końcowe przemyślenia

To tylko kilka z wielu sposobów stymulowania języka u dzieci. Jeśli je zastosujesz, z pewnością zauważysz poprawę ich rozwoju językowego. Oczywiście, jeśli Twoje dziecko nie ma problemu fizycznego, który utrudnia prawidłową wymowę.

Wskazówki, o których wspomnieliśmy powyżej, nie mają na celu zastąpienia logopedy, jeśli Twoje dziecko tego potrzebuje. To zależy od konkretnej sytuacji każdego dziecka i problemów, które on lub ona ma.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.