Pozycja na brzuchu - dlaczego ją stosować u swojego maluszka
Zagadnienie dotyczące kładzenia dziecka na plecach przed snem zostały wyjaśnione już wiele lat temu. Główną zaletą w tym przypadku jest przede wszystkim uniknięcie syndromu nagłej śmierci niemowląt (SIDS). Istnieje jednak kilka powodów dla których w ciągu dnia powinnaś ułożyć swoje dziecko w pozycji na brzuchu. Poniżej przedstawione są argumenty, dlaczego warto stosować tę metodę. Wyróżnione zostały także porady, jak ułatwić zarówno mamie jak i dziecku ułożenie go na brzuchu.
Dlaczego powinnaś położyć niemowlę na brzuchu?
1. Rozwój funkcji motorycznych
Ułożenie na brzuchu pomoże dziecku osiągnąć równowagę, a także rozwinąć umiejętności wzrokowe i słuchowe.
Pozycja ta przyczynia się również do wzmocnienia mięśni głowy, szyi, ramion i pleców. Będą one niebawem potrzebne do codziennych czynności takich jak siedzenie, wstawanie i raczkowanie.
W pierwszych miesiącach życia niemowlęta poznają swoje ciało. Uczą się także opanować swoje ruchy. W ten sposób Twoje dziecko rozwija niezbędne umiejętności fizyczne w tym przewracanie, siadanie i czołganie.
Jeżeli dziecko spędza zbyt dużo czasu w fotelikach dziecięcych lub w innych miejscach ograniczających ruch, bardzo ciężko będzie mu opanować te podstawowe techniki i ruchy.
Ponadto warto dodać, że dziecko które cały czas spędza leżąc na plecach, jedyne co widzi to sufit i rzeczy stojące po bokach.
Jeżeli natomiast umieścimy niemowlęta na brzuchu, zaintrygowane coraz częściej podnoszą głowę i zaczynają patrzeć na wiele innych rzeczy wokół siebie.
2. Rozwój głowy
W wyniku kampanii reklamowych, które miały na celu zapobieganie zespołowi nagłej śmierci niemowląt zaobserwowano wzrost liczby dzieci z plagiocefalią.
Cym jest plagiocefalia? Dzieci nie mają w pełni zrośniętych kości czaszki, które pomagają wytrzymać małe urazy. Ich głowa może więc ulec deformacji, jeśli pozostaną w tej samej pozycji przez dłuższy czas.
Niemowlęta spędzają zbyt wiele czasu śpiąc na jedynie na plecach, w fotelikach czy łóżeczkach. W wyniku tych praktyk dochodzi do deformacji i spłaszczania tyłu głowy dziecka.
Dlatego tak bardzo istotne jest, aby niemowlę podczas dnia leżało na brzuchu. Pomoże to uniknąć deformacji a my będziemy mieć swoje pociechy pod kontrolą.
3. Rozwój umiejętności społecznych
Kolejnym argumentem na ułożenia dziecka na brzuchu są umiejętności społeczne. Technika ta jest więc doskonałym sposobem na poprawę umiejętności społeczno-emocjonalnych, rozwiązywanie problemów, uczenie się i adaptację. Dziecko znajdujące się w pozycji leżącej, pozostaje czujne a także lepiej odbiera świat wokół siebie.
W ten sposób niemowlę nieustannie otrzymuje bodźce podczas interakcji ze wszystkim wokół siebie.
Dzieci ułożone twarzą w dół podnoszą głowę i zaczynają patrzeć na wiele innych rzeczy wokół siebie.
Techniki umieszczania dziecka na brzuchu
Jeśli nie jesteś pewna jak sprawić by dziecko spędzało więcej czasu na brzuszku lub wydaje Ci się, że niemowlę nie lubi być w tej pozycji, postępuj zgodnie ze wskazówkami:
Od 0 do 2 miesięcy
Umieścić dziecko na brzuchu. Jeśli zauważysz, że nie może ono podnieść głowy, połóż dłoń na jego plecach i delikatnie przyciśnij. Jeśli nadal nie widać efektów sposobem może być zwinięty ręcznik umieszczony pod klatką piersiową lub na jego nogach.
Inną możliwością jest umieszczenie dziecka na swojej klatce piersiowej. W ten sposób poczuje się ono bezpieczniej. Niemowlę będzie się starać aby podnieść głowę i ujrzeć swoją mamę.
Dzięki tym ćwiczeniom maluszkowi uda się opanować kontrolę nad głową, a także wzmocnić górną część ciała.
Od 3 do 5 miesięcy
Po wzmocnieniu pleców i szyi, niemowlę jest w stanie podnieść się używając przedramion. Możesz więc poświęcić wasz wolny czas na ćwiczenia z zabawkami lub lustrami, aby stymulować ruchy jego wagi i zasięgu.
Dziecko może już wchodzić w interakcje z otoczeniem na poziomie swoich oczu. Otrzyma przy tym o wiele więcej bodźców a także nauczy się na nie odpowiadać.
Gdy Twoje niemowlę nabierze większej siły, zacznie wyciągać ramiona w celu złapania upatrzonych przedmiotów oraz zacznie się nimi bawić. Ćwiczenie to służy doskonale jako przygotowanie do siedzenia i raczkowania.
Kładzenie dziecka na brzuchu pomoże wzmocnić mu mięśnie głowy, szyi, ramion i pleców.
Od 6 do 9 miesięcy
Twoje dziecko ma teraz więcej siły. Możesz więc grać z nim np. w “samolot”. Polega to na podnoszeniu dziecka i trzymaniu go tylko do pasa. Inną możliwością jest wspieranie dziecka na zgiętych nogach i poruszanie nim w górę i w dół.
Dzięki temu jego ciało i mięśnie stają się silniejsze. Pozwoli mu to na zręczne raczkowanie i eksplorowanie.
Pamiętaj, aby wykonywać dane ćwiczenia ze swoim maluszkiem regularnie. To najlepszy sposób na wspieranie jego rozwoju.