Pierwsza kąpiel noworodka: 6 wskazówek

Pierwsza kąpiel noworodka: 6 wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2018

Dla debiutujących mam pierwsza kąpiel noworodka może być dość nerwowym przeżyciem. Wiele kobiet ma wątpliwości, jak należy trzymać maleństwo podczas kąpieli oraz jakie inne środki ostrożności należy podjąć. Ale nie ma się czym martwić. Dziś udzielimy Ci kilka porad, aby pierwsza kąpiel noworodka przebiegła bezstresowo i stała się cennym doświadczeniem.

To normalne, że nowe mamy mają wiele pytań dotyczących opieki nad maleńkim noworodkiem, zwłaszcza jeśli chodzi o pierwszą kąpiel dziecka.

Niektóre z najczęstszych zadawanych pytań dotyczą sposobu trzymania dziecka, który zapewni, że dziecko nie zsunie się pod wodę.

Matki często nie są pewne, kiedy jest właściwy moment, aby wykąpać noworodka po raz pierwszy. I, oczywiście, istnieje wiele wątpliwości, co do odpowiedniej temperatury wody.

Chociaż możesz odczuwać lęk i niepokój w związku z pierwszą kąpielą Twojego dziecka, bez wątpienia będzie to niezapomniane przeżycie.

Kąpanie maleństwa to piękna okazja do przekazania miłości i wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa u dziecka. Dlatego warto nauczyć się właściwych technik. Co musisz wiedzieć przed pierwszą kąpielą Twojego dziecka? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

1. Kiedy jest odpowiedni moment na pierwszą kąpiel dziecka?

Specjaliści zalecają, by pierwsza kąpiel noworodka nastąpiła między 7 a 15 dniem życia. Do tego czasu pępowina prawdopodobnie odpadnie, więc infekcja nie powinna być już problemem.

Należy pamiętać, że kąpiel powinna być krótka – nie dłużej niż 5 minut.

2. Jaka jest idealna temperatura wody podczas kąpieli noworodka?

Pierwsza kąpiel noworodka powinna odbywać się w temperaturze około 37 stopni Celsjusza. Aby kontrolować temperaturę wody, możesz zanurzyć łokieć lub przedramię w wannie.

Używanie rąk do mierzenia temperatury wody nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nasze ręce są przyzwyczajone do częstych zmian temperatury.

Jeśli chodzi o to, jak powinna wyglądać kąpiel, staraj się, aby woda miała około 10 cm głębokości. W ten sposób możesz położyć dziecko na dnie wanienki i uniknąć ryzyka, że dziecko podczas kąpieli dziecko przesunie się i znajdzie pod wodą.

3. Czego potrzebuję na pierwszą kąpiel mojego dziecka?

Zanim napełnisz wanienkę i położysz dziecko w wodzie, musisz upewnić się, że masz w zasięgu ręki wszystko, czego potrzebujesz. Gdy kąpiel dziecka już się zacznie, nie będziesz w stanie odejść, aby przynieść coś, o czym zapomniałaś.

Przygotowanie wszystkiego z wyprzedzeniem sprawi, że poczujesz się bezpieczniej podczas tego stresującego wydarzenia.

Najbardziej oczywistą rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest miejsce do kąpania dziecka, takie jak umywalka lub przenośna wanienka.

Potrzebujesz również wygodnego miejsca w pobliżu, gdzie możesz ostrożnie rozebrać swoje maleństwo. Powinnaś mieć w zasięgu ręki przedmioty higieniczne, z których będziesz korzystać.

Najpotrzebniejsze przedmioty podczas kąpieli dziecka to: szampon dla dzieci typu „bez łez”, neutralne mydło, olejek dla dzieci, czyste ubrania, ręcznik, czysta pieluszka oraz grzebień lub szczotka. Inne rzeczy, które możesz wziąć pod uwagę to wazelina, waciki lub sterylna gaza i spirytus salicylowy.

Pierwsza kąpiel noworodka - dziecko owinięte w ręcznik

Pierwsza kąpiel noworodka: 6 wskazówek

Wiele dzieci czuje się jak przysłowiowa ryba w wodzie, kiedy po raz pierwszy zanurzysz je w kąpieli. To dlatego, że przypomina im to 9 miesięcy spędzonych w macicy, kiedy były otoczone ciepłym płynem owodniowym.

Pamiętaj o następujących kwestiach podczas kąpania noworodka po raz pierwszy:

  • Rozbierz całkowicie swoje dziecko i owiń je ręcznikiem przed umieszczeniem go w wanience.
  • Umieść dziecko w wodzie stopniowo, aby go nie zaskoczyć. Należy używać jednej ręki, aby zapewnić wsparcie dla głowy i szyi dziecka.
  • Użyj minimalnej ilości mydła do umycia ciała dziecka. Możesz zacząć od klatki piersiowej, ramion, rąk, a następnie przejść do nóg i stóp. Na koniec ostrożnie obróć dziecko, aby umyć mu plecy i pupę. Pamiętaj, że skóra noworodka jest bardzo delikatna, więc bądź delikatna podczas mycia i unikaj szorowania.
  • Po umyciu ciała dziecka możesz przystąpić do mycia głowy.
  • Przetrzyj oczy dziecka sterylną ściereczką bawełnianą lub gazą zwilżoną świeżą wodą pitną. Do tego nie używaj wody do kąpieli. Delikatnie przetrzyj oczy swojego dziecka, ruchem od nosa na zewnątrz.
  • Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności wyjmij dziecko z wanienki i natychmiast owiń je w czysty ręcznik.
  • Na koniec użyj czystego wacika bawełnianego lub gazy, aby oczyścić nos i uszy dziecka. Nigdy nie należy czyścić wnętrza nosa i uszu, a jedynie ich zewnętrzne części.

I to wszystko! Teraz musisz tylko ubrać swoje maleństwo i cieszyć się chwilą na tulenie i pieszczoty po kąpieli!

„Specjaliści zalecają, by pierwsza kąpiel noworodka nastąpiła między 7 a 15 dniem życia”.

Dalsze zalecenia

Poniżej znajduje się kilka innych kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas kąpieli małego dziecka:

  • Nigdy nie należy zostawiać dziecka samego podczas kąpieli – nawet na sekundę.
  • Podczas pierwszych miesięcy życia Twojego dziecka, unikaj stosowania zasypki i perfum dla dzieci, ponieważ mogą one wywoływać alergie, a nawet problemy z oddychaniem.
  • Umieść wanienkę na wysokości, która jest dla Ciebie wygodna. Nie zapomnij umyć wanienki, kiedy skończysz kąpać dziecko.
  • Pamiętaj, aby uśmiechać się do malucha i rozmawiać z nim przez cały czas kąpieli. Pomoże to Twojemu dziecku poczuć się bezpiecznie i spokojnie. Jest to także świetny sposób na nawiązanie kontaktu z dzieckiem.
  • Jeśli Twoje dziecko zacznie płakać podczas kąpieli, nie zniechęcaj się. Twój kochający dotyk i głos, a także spokojne otoczenie, pomogą Twojemu maluszkowi przyzwyczaić się do kąpieli. Sama przekonasz się, że niebawem polubi kąpiele.
Pierwsza kąpiel noworodka - jak kąpać dziecko

Podsumowując, pierwsza kąpiel noworodka to jeden z najprzyjemniejszych i najpiękniejszych momentów dla rodziców.

Jeśli zostałaś matką po raz pierwszy i martwisz się o kąpiel swojego noworodka, jesteśmy pewni, że powyższe sugestie okażą się dla Ciebie pomocne.

Jeśli wybierzesz odpowiedni moment, kiedy Ty i Twoje dziecko jesteście zrelaksowani, to doświadczenie z pewnością będzie wyjątkowe.

Staraj się przekazać dziecku spokój i szczęście. Jeśli jesteś wyjątkowo zdenerwowana, zawsze możesz poprosić kogoś z rodziny lub znajomych, aby pomógł Ci po raz pierwszy umyć Twoje dziecko.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.