Odzwyczaić dziecko od karmienia w nocy - kiedy i jak?
Kiedy można odzwyczaić dziecko od karmienia w nocy? Niemowlę w wieku od 4 do 6 miesięcy spożywa wystarczająco dużo kalorii w ciągu dnia, aby spokojnie przespać całą noc. Co więcej, niektóre mniejsze dzieci często śpią przez kilka godzin bez budzenia się na jedzenie. W związku z tym chcemy przedstawić Ci kilka wskazówek, kiedy i jak odzwyczaić dziecko od karmienia w nocy.
W przypadku, gdy matka jest zajęta lub nieobecna w ciągu dnia, dziecko może poprosić o pierś lub butelkę w nocy, aby mieć z nią lepszy kontakt. Bardzo często zdarza się także, że niemowlę budzi się w nocy z powodu przeziębienia, ząbkowania lub zachodzących zmian dotyczących jego rozwoju.
Dlatego ważnym jest, aby odzwyczaić dziecko od karmienia w nocy stopniowo. Trzeba wziąć pod uwagę, że niemowlę potrzebuje bliskości matki, aby czuć się bezpiecznie.
Jak sprawdzić, czy już można odzwyczaić dziecko od karmienia w nocy
Od momentu, gdy Twoje niemowlę osiągnie od 4 do 6 miesięcy, możesz stopniowo odzwyczaić dziecko od karmienia w nocy. Na tym etapie, mimo że nie musi jeść o świcie, Twoje dziecko może się obudzić po prostu dlatego, że jest do tego przyzwyczajone. Zmiana tego nawyku wymaga czasu.
Jeśli matce łatwiej jest karmić dziecko w nocy, nie ma potrzeby, aby wbrew wygodzie odzwyczajać dziecko. Matka musi jednak dbać o swoje dobre samopoczucie i zdrowie.
Niedobór snu może powodować różne problemy ze zdrowiem. Jeśli jesteś zmęczona i czujesz, że Twoje maleństwo jest gotowe na zmianę rutyny, możesz spróbować odzwyczaić dziecko od karmienia w nocy. W razie wątpliwości pediatra może Ci pomóc przejść przez ten proces.
Jak efektywnie odzwyczaić dziecko od karmienia w nocy
Jeśli zdecydujesz się odzwyczaić dziecko od karmienia w nocy, wiedz, że nie wyrządzi to żadnych szkód jego zdrowiu. Wręcz przeciwnie, pomoże w ustaleniu rutyny, która pozwoli mu przespać całą noc. Jeśli jesteś pewna że możesz już odzwyczaić dziecko od karmienia w nocy, oto kilka przydatnych wskazówek:
- Postępuj stopniowo. W nocy karm dziecko piersią coraz krócej lub wlej do butelki mniej mleka. Przedłuż przerwy między karmieniami i pomasuj plecy niemowlęcia, aby pomóc mu ponownie zasnąć.
- Upewnij się, że w ciągu dnia dziecko je wystarczająco dużo. Zaplanuj przerwy w ciągu dnia na karmienie piersią lub z butelki.
- Nie jest zalecane odzwyczajanie dziecka w okresie przejściowym. Na przykład, jeśli zaczniesz pracować w ciągu dnia, lepiej poczekać, aż dziecko dostosuje się do tej zmiany przed rozpoczęciem odzwyczajania od nocnego karmienia.
- Ważne jest, aby tato uspokajał dziecko, które płacze w nocy. Jeśli to Ty będziesz je uspokajać, dziecko poczuje zapach Twój i Twojego mleka, przez co będzie chciało jeść.
- Zredukuj karmienia po jednym na raz. Uspokój swoje dziecko, gdy się obudzi, aby zjeść i wytłumacz mu, że nadszedł czas na sen. Rozmawiaj z nim stanowczo, ale także z uczuciem. Krok po kroku dziecko zrozumie i dostosuje się do nowego systemu.
- Pamiętaj o dodatkowym karmieniu na koniec dnia. Kiedy niemowlę zasypia z pełnym żołądkiem, jest mniej prawdopodobne, że obudzi się w nocy, aby jeść. Dzieci płaczą przez jedną lub dwie noce, zanim przystosują się do nowego systemu.
Co mówią eksperci?
W swojej książce „Solve Your Child’s Sleep Problems” pediatra Richard Ferber wskazuje, że niepotrzebne karmienia w nocy mogą powodować problemy ze snem u dzieci.
Wyjaśnia, że jeśli dziecko budzi się kilka razy w ciągu nocy, aby jeść, inne powody, takie jak problemy z trawieniem lub mokra pieluszka mogą również stać się wymówką, aby poprosić o jedzenie.
Z drugiej strony, pediatra William Sears mówi, że nocne karmienie to pozytywny sposób na wzmocnienie więzi między rodzicami i dziećmi. Z tego powodu zaleca, aby rodzice nie przyśpieszali procesu odzwyczajania od nocnego karmienia, o ile nie powoduje to dużych problemów w rodzinie.
W swojej książce „The Baby Sleep Book” oferuje strategie, takie jak spanie z dzieckiem lub karmienie go w łóżku rodziców, aby robienie tego w nocy było wygodniejsze dla obu stron.
Decyzja o tym, czy odzwyczaić dziecko od karmienia w nocy zależy od rodziców i od tego, jak dobrze czują się w swojej aktualnej sytuacji. Na tę zmianę muszą być gotowi zarówno rodzice, jak i niemowlę. Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje dziecko jest na to gotowe, skonsultuj się z pediatrą – będzie on w stanie ustalić czy to właściwy moment.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Brown A. Breastfeeding as a public health responsibility: a review of the evidence. J Hum Nutr Diet. 2017 Dec;30(6):759-770
- D’Auria E, Bergamini M, Staiano A, Banderali G, Pendezza E, Penagini F, Zuccotti GV, Peroni DG; Italian Society of Pediatrics. Baby-led weaning: what a systematic review of the literature adds on. Ital J Pediatr. 2018 May 3;44(1):49.