Oddech niemowlęcia: 4 fakty, które musisz znać
Przyspieszony oddech niemowlęcia w pierwszym roku życia może niepokoić rodziców. Czy jest to jednak powód do niepokoju?
Rodzice często martwią się o oddech niemowlęcia, zwłaszcza gdy ich noworodek ma zaledwie kilka dni lub miesięcy. Kiedy rodzice zauważają nadmierne ruchy klatki piersiowej swoich dzieci, myślą, że dziecko prawdopodobnie jest poruszone lub że złego dzieje się w jego płucach.
Istnieją jednak pewne cechy charakterystyczne dla małego i niedojrzałego układu oddechowego noworodków. Z reguły sytuacja nie zmienia się, dopóki dziecko nie osiągnie drugiego miesiąca życia.
Biorąc to pod uwagę, przeczytaj poniższe ciekawe fakty, które przygotowaliśmy dla rodziców takich jak Ty, i miej pewność, że wiesz wszystko na ten temat. Dzięki temu będziesz w stanie odróżnić prawdziwy problem od naturalnie występującego stanu u noworodków.
Czym charakteryzuje się oddech niemowlęcia
Noworodki wykonują około 40 do 60 oddechów na minutę. Jest to bezpośrednio odzwierciedlone w ruchu klatki piersiowej, która ma niewielką tkankę tłuszczową, co powoduje, że przyspieszone ruchy oddechowe są bardziej zauważalne.
Aby lepiej to zobrazować, przypomnijmy, że noworodek wykonuje 60 oddechów na minutę, podczas gdy dorosły zaledwie 20. To jednak nie wszystkie różnice. Oddech niemowlęcia również charakteryzuje się rytmicznymi zmianami. Czasem oddech jest nieregularny i nosowy. Dzieci mogą nawet chrapać, wzdychać i wydawać dziwne dźwięki.
Z tych powodów warto znać następujące fakty, aby zachować spokój w różnych sytuacjach:
1. Nieregularny oddech niemowlęcia
Oddech niemowlęcia cechuje się niestabilnym rytmem. W jednej chwili dziecko mogą wciągnąć powietrze głęboko i w przyspieszony sposób, a po kilku minutach przejść na powolne i krótkie oddechy.
Ponieważ noworodki często płaczą, wpływa to również na zmiany w ich oddechu, który szybko powraca do wolnego tempa, gdy dziecko przestaje płakać.
Należy zauważyć, że wcześniaki są najbardziej podatne na nieregularności w oddychaniu, z powodu niedojrzałości płuc.
2. Niemowlęta oddychają tylko przez nos
Kolejnym interesującym faktem jest to, że noworodki przejmują powietrze tylko przez nos. Dzieje się tak dlatego, że ich miękkie podniebienie znajduje się bardzo blisko nagłośni, co uniemożliwia przepływ tlenu przez usta. Ma to miejsce do momentu, gdy dziecko osiągnie wiek sześciu miesięcy.
Istnieją jednak pewne cechy charakterystyczne dla małego i niedojrzałego układu oddechowego noworodków. Z reguły sytuacja nie zmienia się, dopóki dziecko nie osiągnie drugiego miesiąca życia.
3. Chrapanie
Inną ciekawostką związaną z oddychaniem małego dziecka jest jego częste chrapanie. W odniesieniu do tej kwestii musimy podkreślić, że powodem chrapania jest wydzielina nosowa, która jest tak powszechna u dzieci. Wydzielina gromadzi się w wyniku płaczu lub częstych przeziębień, na które małe dzieci są szczególnie narażone.
Zwróć szczególną uwagę na chrapanie. Jeśli Twoje dziecko nie jest przeziębione ani nie ma nadmiaru flegmy, a mimo to dużo chrapie, skonsultuj się z pediatrą. Może to być zespół bezdechu sennego.
Aby stwierdzić, czy Twoje dziecko cierpi na ten stan, trzeba sprawdzić, czy dużo się poci podczas snu w nocy. Sprawdź również, czy dziecko czuje się komfortowo i czy nie śpi w dziwnych pozycjach. Obserwuj także, czy oddech niemowlęcia nie zatrzymuje się na kilka sekund.
Pamiętaj, że życie Twojego dziecka może być zagrożone, jeśli jego oddech zatrzyma się na dłużej niż 20 sekund. Może to wywołać tak zwany zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który jest spowodowany zatrzymaniem oddechu, zwykle podczas snu.
4. Okresowy lub cykliczny oddech
Chociaż nie wydaje się to normalne, noworodki często wstrzymują oddech. Jak wcześniej wyjaśniliśmy, może to być ryzykowne, jeśli trwa dłużej niż 20 sekund.
Jednak w pierwszym miesiącu życia noworodki zwykle przestają oddychać na 5 do 10 sekund, po czym automatycznie wznawiają cykl oddechowy, co nie ma wpływu na ich układ sercowo-naczyniowy.
Znaki ostrzegawcze
Podsumowując, chcemy zwrócić uwagę na sygnały, na które warto być wyczulonym, jeśli chodzi o oddech niemowlęcia, a mianowicie:
- Jeśli zauważysz, że tempo oddychania jest zbyt szybkie, czyli przekracza 60 oddechów na minutę.
- W przypadku, gdy dziecko oddycha z nadmierną trudnością, a klatka piersiowa i żebra opadają zbyt mocno.
- Jeśli twarz, usta, język lub inna część ciała noworodka zmienią kolor na niebieski.
Ostatecznie, jeśli jest to możliwe, naucz się podstaw pierwszej pomocy i resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W przypadku, gdy dziecko przestaje oddychać przez ponad 30 sekund i nie reaguje, może to być bardzo cenne narzędzie do bezpiecznego zakończenia tej sytuacji kryzysowej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Margolis, P., & Gadomski, A. (1998). Does this infant have pneumonia? Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.279.4.308
- Edwards, M. O., Kotecha, S. J., & Kotecha, S. (2013). Respiratory Distress of the Term Newborn Infant. Paediatric Respiratory Reviews. https://doi.org/10.1016/j.prrv.2012.02.002
- Katz, E. S., Mitchell, R. B., & D’Ambrosio, C. M. (2012). Obstructive sleep apnea in infants. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine. https://doi.org/10.1164/rccm.201108-1455CI