Nocne pobudki. Co zrobić gdy Twoje dziecko budzi się w nocy?

Nocne pobudki. Co zrobić gdy Twoje dziecko budzi się w nocy?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nocne pobudki rozpoczynają codzienny harmonogram dnia świeżo upieczonych matek. Cienie pod oczami i nieprzespane noce to wynik nawyków snu dziecka, które ostatecznie wpływają na całą rodzinę. Nowy członek wnosi nie tylko duże zmiany ale także stanowi ogromne wyzwanie dla rodziców.

Oczywiście, wszystkie noworodki jak i małe dzieci budzą się z pewną częstotliwością aby zaspokoić swoje potrzeby w nocy. Należy pamiętać, że jest to naturalny proces rozwoju małych dzieci. Niestety jego głównym problemem jest to, że nocne pobudki maluszka w konsekwencji wymagają dużo pracy, aby mógł on ponownie wrócić do snu.

Za każdym razem gdy dziecko się budzi, zmienia się cykl jego snu. Dzieje się to około 5-7 razy każdej nocy. Malec ten ma jednak problem, aby ponownie zasnąć i odnaleźć się w normalnym rytmie dnia i nocy.

Jakie działania powinnaś podjąć jeśli Twoje dziecko budzi się w nocy? W tym artykule znajdziesz rozwiązanie tego problemu. Przekonasz się, że jest to znacznie łatwiejsze niż może się to wydawać.

Ci którzy używają stwierdzenia “śpi jak dziecko”… prawdopodobnie nie mają żadnego niemowlaka w domu.

Porady na nocne pobudki maluszka

Nocne pobudki dziecka

Gdy Twoje dziecko budzi się w nocy natychmiast sprawdzasz jego pieluszkę, temperaturę ciała, karmisz go piersią, śpiewasz a także robisz wszystko co w Twojej mocy, aby maluch znów usnął. Nie zawsze jednak przychodzi to z łatwością. Jesteś zmęczona i przybita a także nie rozumiesz co robisz nieprawidłowo. Zdarza się, że możesz nawet pomyśleć, że jesteś złą matką.

Pamiętaj że Twoje myślenie jest błędne, ponieważ powód dla którego maluszek nie może zasnąć spowodowany jest tym, że niemowlę nie znalazło tego samego obrazu podczas pobudki jak wtedy, gdy zasypiał. Okoliczności zmieniły się dla niego w mgnieniu oka.

Na przykład jeśli dziecko zasnęło podczas karmienia piersią, będzie czuło potrzebę ponownego karmienia po przebudzeniu. Jeśli natomiast światło obecne przy zasypianiu nie będzie dalej oświetlać pokoju przy pobudce sprawi, że maluszek może się przestraszyć. Mimo iż są to małe szczegóły, niewątpliwie robią dużą różnicę dla tego małego człowieka.

Istnieje wiele sztuczek, aby sprawić żeby przebudzone dziecko ponownie zasnęło. Należy pamiętać że jedynym sposobem na ponowne zaśnięcie maluszka jest poczucie bezpieczeństwa.

W związku z tym bardzo ważna jest troska gdy płacze, pokazywanie mu miłości, rozpieszczanie, przytulanie, pieszczoty i całowanie go bez końca w ciągu dnia. Podobnie śpiewanie, opowiadanie historii a nawet nawiązanie kontaktu wzrokowego ma ogromne znaczenie przy rozwijaniu nawyków związanych ze snem.

Rutyna snu. Jak ją wprowadzić?

Zmęczona mama z przebudzonym maluszkiem

Czy Twoje dziecko budzi się w nocy i nie ma ustalonej rutyny snu? Jeśli wcześniej tego nie stosowałeś, jest to idealny moment na wdrożenie stałego rytmu. Pierwszym krokiem jest użycie przedmiotu dla uzyskania lepszych rezultatów: maskotki lub kocyka. To sprawi, że maluszek znajdzie pocieszenie i bezpieczeństwo, gdy nie będzie Cię w pobliżu.

Druga wskazówka dotyczy zarówno dzieci jak i rodziców. Sypialnię należy skojarzyć ze snem a nie z karą. Zatem, aby to osiągnąć konieczne jest stosowanie elementów, które dziecko kojarzy z odpoczynkiem.

Poćwicz więc prawdziwy rytuał przed pójściem spać. Najbardziej powszechne i skuteczne to: kąpiel, bajka, łóżeczko. Jakkolwiek mogłoby się wydawać to niemądre, zapewnia bezpieczeństwo maluszkowi. Jest to najważniejsza rzecz jeśli chodzi o zasypianie. Ponadto wzmacnia więź pomiędzy rodzicami a dziećmi.

W przypadku kiedy maluch opóźnia zasypianie, bądź blisko niego i mów łagodnym, spokojnym tonem. Wtedy to dziecko będzie mogło się uspokoić. Ważne, abyś nie wyjmowała go wtedy z łóżeczka. Maluszek otrzyma wiadomość “Mogę liczyć na mamusię, ale muszę spać sam”.

Nigdy nie zapominaj, że płacz nie zawsze ma związek z emocjonalnymi potrzebami. Czasami dzieci płaczą, ponieważ coś dzieje się z ich ciałem. Kolka jest także bardzo powszechną przyczyną, która może sprawić, że maleństwo jest markotne. Podążaj za swoim przeczuciem i całkowicie ufaj macierzyńskiemu instynktowi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.