Matki nie śpią - one zawsze pozostają w stanie gotowości

Matki nie śpią - one zawsze pozostają w stanie gotowości
Elena Sanz Martín

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Matki nie śpią, zwłaszcza świeżo po porodzie. Mają problemy ze snem, ponieważ wtedy to czujność zaczyna odgrywać najważniejszą rolę w ich stanie świadomości. Większą nawet, niż tak bardzo potrzebny sen i odpoczynek. Nowe funkcje neuropoznawcze u kobiet, które stały się matkami, działają przez cały czas, nawet podczas spoczynku, również wtedy, gdy ich oczy są zamknięte.

Ten stan ciągłej czujności jest normalnym procesem metabolicznym i jest unikalny dla matek. Kobiety w tym czasie charakteryzują się niezrównaną wytrzymałością serca i wyjątkową odwagą. Tak więc możemy stwierdzić, że matki nie śpią, one wciąż czuwają.

Dlaczego mówi się, że matki nie śpią?

Kiedy ludzie powiadają, że „matki nie śpią”, to pewnie dlatego… że to prawda! Inaczej, nikt nie rzucałby takich stwierdzeń na wiatr. Taka teoria, która w każdym innym przypadku byłaby sprzeczna z naturą ludzką, mogłaby wydawać się przecząca naszej fizjologii.

Musimy jednak pamiętać, że sen jest naturalnym procesem fizjologicznym, a nasz organizm wymaga kilku pełnych godzin snu, aby w pełni się zregenerować. Musimy zbadać zatem jak sytuacja ta wygląda u matek.

Gdy kobieta staje się matką, natychmiast odkrywa w sobie zdolność do odpoczynku bez całkowitego odłączania się od otaczającego ją świata. Po porodzie, świat ten obraca się wokół kołyski ustawionej obok jej łóżka – i tak noc po nocy. Nie będzie jednego ruchu, jęknięcia czy oddechu dziecka, który nie pozostanie niezauważony. Może ją on wybudzić, nawet jeśli dopiero co udało jej się zasnąć.

Matki mają dar usłyszenia i zrozumienia potrzeb swoich dzieci lepiej niż ktokolwiek inny, nawet bez bezpośredniego spoglądania na nie. Nawet w zaciemnionym pokoju i z przymkniętymi oczami nadal pozostają czujne.

Matki nie śpią

Dlaczego mówi się, że matki są zawsze czujne

Słyszy się często, że „matki są zawsze czujne” i jest to zgodne z prawdą. Są zawsze gotowe stawić czoła niespodziewanym sytuacjom, a także swoim codziennym zadaniom i obowiązkom tak jak wtedy:

  • Kiedy dziecko wymaga karmienia piersią,
  • Kiedy płacze, ponieważ się obudziło i trzeba ukołysać je z powrotem do snu
  • Za każdym razem, gdy noworodek chce zostać wyjęty z kołyski i trzymany przez matkę,
  • Kiedy dziecko płacze, z powodu kolki czy bólu brzucha,
  • Gdy potrzebuje zmiany pieluszki,
  • Kiedy dziecko ma drobny stan zapalny po otrzymaniu szczepionki.

Mama zawsze jest w pobliżu, gdy dziecko jej potrzebuje. Instynktownie wie, w jaki sposób jej chce ono być w danej chwili traktowane i to właśnie dlatego niemowlę czuje się z nią komfortowo i bezpiecznie.

Matki nie mogą wziąć urlopu od nowo narodzonego dziecka, ani zostawić go choćby na chwilę. Kiedy dziecko potrzebuje uwagi, nawet jeśli jest to o drugiej w nocy, mama zawsze jest gotowa do pomocy.

Matki nie śpią, są zawsze czujne

Matki zawsze zachowują czujność, gdyż stan taki jest dla nich naturalny. Czerpią swą siłę z wewnątrz. Mogą być wyczerpane do tego stopnia, że mdleją lub zestresowane tak bardzo, że nie są w stanie zebrać myśli. Taka presja może również być przyczyną ich głębokiego smutku. Ich codzienność zmieniła się tak bardzo, a życie, które prowadzą dzisiaj, bardzo różni się od tego dawnego. Dlatego czasami czują smutek i ronią łzy.

Jeśli jesteś matką, wiesz o czym mówię. Nastroje ulegają zmianom prawie tak często, jak podczas ciąży. Jednakże, gdy smutek próbuje ogarnąć twoje ciało, zawsze znajdujesz coś, co cię rozweseli, ocierasz łzy i dochodzisz do siebie…

Matka śpiąca z dzieckiem na piersi

Uśmiechasz się i zyskujesz nowe siły. Działa to do tego stopnia, że depresja opuszcza twoje ciało, a ty w pełni zaczynasz odczuwać radość. To dar, który otrzymują kobiety w zamian za swoją macierzyńską miłość. Miłość, którą odczuwają, za każdym razem gdy słyszą krzyk, płacz lub śmiech swojego dziecka.

Matki mogą też popaść w depresję czy dojść do skrajnego wyczerpania. Zawsze jednak twardo stąpają po ziemi będąc szczęśliwymi, że wydały na ten świat ludzką istotę. Dlatego czują się w obowiązku dbać o swoje nowo narodzone dziecko. Matki są istotami wyjątkowymi, obdarzonymi nieopisaną siłą. Mogą wytrwać bez snu rok, dwa lub nawet więcej, pozostając nadal pięknymi, troskliwymi i kochającymi.

Mamo, życie jest ci wdzięczne za twoją uczciwość, wytrwałość, cierpliwość i całą ofiarę, którą składasz każdego dnia. W dzień i w nocy przedkładasz dobre samopoczucie swojego malucha ponad swoje pragnienia i potrzeby życiowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.