Łóżeczko dla dziecka - jak wybrać odpowiedni model?
Wybór mebli do pokoju dziecka to wspaniałe i ekscytujące zadanie. Łóżeczko dla dziecka to najważniejszy element jego pokoju. Dlatego tak istotne jest, jaki model zakupisz.
Możesz wybierać spośród coraz większej liczby kolorów i rodzajów łóżeczek. Z pewnością łatwiej będzie Ci wybrać odpowiednie łóżeczko dla dziecka, jeśli będziesz znała wszystkie opcje dostępne na rynku.
Jedna z najłatwiejszy rzeczy to wybór odpowiedniego koloru, które będzie pasował do wystroju całego pokoju. Jednak oprócz tego łóżeczko dla dziecka musi posiadać określone cechy, aby spełniać potrzeby dziecka.
Pediatrzy zalecają korzystanie z łóżeczek, które są szerokie i wygodne, bo dzieci spędzają w nich wiele godzin. Jest również kilka funkcjonalnych dodatków, którym warto poświęcić odrobinę uwagi.
Jakie wymogi musi spełniać łóżeczko dla dziecka?
- Nie powinno być malowane farbą ani lakierem oraz powinno mieć gładką powierzchnię. Dziecko może czasem ssać lub gryźć niektóre części łóżeczka, co może wywołać alergię lub zatrucie substancjami toksycznymi. W przypadku drewnianych mebli musisz upewnić się, że nie ma w nich drzazg, by uniknąć urazu.
- Optymalna wysokość. Łóżeczko powinno mierzyć 60 centymetrów od podstawy do najwyższego punktu. Jeśli będzie niższe, dziecko może wypaść z niego podczas zabawy i poruszania się. Nie zapominaj, że maluszki szybko rosną i w większości uwielbiają się wspinać.
- Specjalny materac. Musi być półsztywny i przepuszczać powietrze. Jego grubość powinna wynosić około 10cm.
- Sztywna i prosta podstawa. Materac musi spoczywać na solidnej podstawie. Umożliwia to prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka. Pamiętaj, że maluch będzie codziennie spędzał w łóżeczku wiele godzin.
- Równoległe szczebelki. Jeśli łóżeczko dla dziecka ma szczebelki, odstęp między nimi musi wynosić od czterech do sześciu centymetrów. Dzięki temu dziecko nie da rady wcisnąć między nie główki.
- Kółka i system blokowania. Niektóre rodzaje łóżeczek mają kółka, które ułatwiają ich transport. Przynajmniej dwa z tych kółek powinny mieć blokady zabezpieczające przed przesunięciem się lub wypadkami wywołanymi nieostrożnym i nieprzewidzianym poruszaniem.
Jak widzisz łóżeczko dla dziecka powinno być zarówno wygodne, jak i bezpieczne. Wybierając konkretny model musisz mieć świadomość, że chociaż wygląd jest istotny, to najważniejsze jest bezpieczeństwo maluszka.
Kiedy już wiesz, jaki czynnik odgrywa najważniejszą rolę w wyborze łóżeczka dla dziecka, możesz wybrać model, który najbardziej odpowiada Waszym potrzebom.
Wybierając łóżeczko należy zwrócić uwagę między innymi na dostępne miejsce oraz częstotliwość podróżowania z maluszkiem.
Rodzaje łóżeczek dla dzieci
- Tradycyjne drewniane łóżeczka z szczebelkami. Ze względu na rozmiar mogą być używane przez dziecko do ukończenia drugiego roku życia. Najnowocześniejsze modele mają podwójną wysokość materaca, a nawet dołączone meble.
- Aktywni rodzice, którzy często podróżują, mogą wybrać łóżeczka, które można z łatwością przewieźć, bo szybko się je składa i rozkłada. Są mniejsze od tradycyjnych łóżeczek i można ich używać zarówno do snu, jak i do zabawy. Jeśli taki model będzie pełnił funkcję tradycyjnego łóżeczka, warto dodać do niego jeszcze jeden materac.
- Wielu rodziców wybiera łóżeczka będące przedłużeniem ich łóżka, aby mieć dziecko jak najbliżej. Takie łóżeczka składają się z trzech części i są kompatybilne z każdym łóżkiem.
Czasem rodzice są przekonani, że w zasięgu dziecka powinno znajdować się wiele zabawek.
Jednak względy estetyczne powinny zejść na dalszy plan, bo takie zachowanie może być niebezpieczne. Łóżeczko dla dziecka musi być puste i wolne od zbędnych przedmiotów.
Zabawki i ustawienie łóżeczka
Pluszowe maskotki i poduszeczki są urocze, ale nie powinno się ich wkładać do łóżeczka dla dziecka.
Maluch może zasnąć w obecności tych przedmiotów, które niosą ze sobą poważne ryzyko dla jego zdrowia, bo mogą doprowadzić między innymi uduszeniem się i wystąpieniem alergii skórnych.
Jeśli chodzi o ustawienie łóżeczka dla dziecka, warto umieścić je w takim miejscu, by było oddalone od innych przedmiotów. W okolicy dziecka nie powinno znajdować się nic, co może na nie spaść i je uszkodzić.
Pokój, w którym znajduje się łóżeczko, wybierają rodzice. Najlepiej i najwygodniej byłoby, gdyby dziecko przez pierwsze miesiące życia było blisko nich, by mogli z łatwością czuwać nad jego snem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ward, T. C. S. (2014). Reasons for Mother–Infant Bed-Sharing: A Systematic Narrative Synthesis of the Literature and Implications for Future Research. Maternal and Child Health Journal. https://doi.org/10.1007/s10995-014-1557-1
- Colvin, J. D., Collie-Akers, V., Schunn, C., & Moon, R. Y. (2014). Sleep Environment Risks for Younger and Older Infants. PEDIATRICS. https://doi.org/10.1542/peds.2014-0401
- Gertner, S., Rivkees, S. A., Ball, H., Blumberg, M. S., Middlemis-Brown, J. E., Johnson, E. D., … Mark, H. (2007). Bed-sharing and co-sleeping. Pediatrics. https://doi.org/10.1016/j.cppeds.2003.10.003