Krewni, nie trzymajcie noworodka jako pierwsi – to rola matki
Krewni nigdy nie powinni trzymać nowo narodzonego dziecka, jeśli matka nie miała jeszcze takiej możliwości po urodzeniu dziecka.
Personel szpitala musi zadbać o to, aby matka mogła mieć kontakt z dzieckiem tuż po porodzie. Ta pierwsza godzina życia noworodka jest święta dla niego i dla matki. Krewni schodzą wtedy na drugi plan.
To równie szokujące, co niepokojące, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała 16-punktowy protokół mający na celu bardziej zhumanizowany proces przekazania matkom ich nowo narodzonych dzieci.
Dzisiaj, w wielu ośrodkach zdrowia poród odbywa się zgodnie z takimi znormalizowanymi wytycznymi, że wiele matek pamięta akt porodu jako coś traumatycznego.
To nie jest dobra praktyka. Podobnie jak fakt, że w niektórych przypadkach to krewni jako pierwsi trzymają noworodki, zanim jeszcze matka miała okazję zobaczyć i poczuć własne dziecko.
Dlatego chcemy porozmawiać o tym fakcie. Ma on wielkie znaczenie dla emocjonalnego świata jego dwóch bohaterów: matki i dziecka.
Krewni, szanujcie prywatność
Kiedy para – matka i dziecko – idzie do szpitala na poród, żadne z nich nie wie, co stanie się w ciągu najbliższych kilku godzin. Możliwe, że będą musieli zmierzyć się z cesarskim cięciem lub matce zostaną podane środki uspokajające, przez co będzie mogła poznać swoje nowo narodzone dziecko dopiero kilka godzin później.
Nasi rodzice, bracia, wujkowie i przyjaciele chcą dla nas wszystkiego, co najlepsze i chcą świętować z matką ten moment pełen radości i emocji.
Oczywiście krewni czasem nie są w stanie powstrzymać się przed zabraniem noworodka z łóżeczka i podania go kolejnym krewnym z ramion do ramion, aby wszyscy mogli go powitać i zobaczyć, jak wygląda.
Droga Rodzino: nie rób tego. Niewiele jest chwil, kiedy potrzeba takiej intymności, jak moment, kiedy kobieta właśnie urodziła i musi nawiązać kontakt z dzieckiem, z ukochanym lokatorem, który był jej częścią przez dziewięć miesięcy.
Dlaczego pierwszy kontakt z matką jest tak ważny
Wielu specjalistów mówi o „odcisku afektywnym”, który pojawia się po urodzeniu dziecka. W ciągu około jednej lub dwóch godzin po urodzeniu konieczne jest nawiązanie kontaktu między matką i dzieckiem.
Nils Bergman, specjalista w dziedzinie opieki okołoporodowej, wyjaśnia, że pierwsze 1000 minut życia dziecka bywa kluczowe w jego późniejszym rozwoju.
- Nie możemy zapomnieć, że poród może być „traumatyczny” dla dziecka, ponieważ przenosi je z ciepłego i bezpiecznego środowiska do dziwnego świata. Nagle ktoś bierze je na ręce, przecina pępowinę, myje je i zakłada mu bransoletkę identyfikacyjną.
- Wszystkie te bodźce są drażniące dla dziecka. Wokół niego nie ma już płynu owodniowego, który łagodzi każdy dotyk i ruch. Nagle w jego umyśle pojawiają się dziwni wrogowie: stres, strach i panika.
- Wszystkich tych bodźców można uniknąć w prosty sposób: przynosząc noworodka matce. Nie ma pośpiechu z przecinaniem pępowiny, ani myciem. Najważniejsze jest to, aby dziecko znalazło ukojenie w cieple skóry matki i przyjemnym zapachu, które są teraz częścią jego życia.
- Ten spokojny proces pierwszego kontaktu z obcym światem generuje odpowiednie zmiany w mózgu dziecka. Nie ma stresu ani strachu. Również matka rozpocznie karmienie piersią, któremu będzie towarzyszyć uwolnienie oksytocyny. Wszystko dzieje się spokojnie i w zrównoważony sposób. Cudowny pierwszy kontakt kładzie fundamenty więzi matka-dziecko.
Krewni to zbyt wiele zapachów i zbyt wiele bodźców
Musimy postawić się na miejscu dziecka. Jeśli jeszcze nie spotkaliśmy naszej matki, bycie przekładanym z ramion do ramion sprawi, że poczujemy się nadmiernie pobudzeni i zagubieni.
Dziecko nagle otacza zbyt wiele różnych zapachów, zbyt wiele dziwnych wrażeń dotykowych i dźwięków oraz zbyt wiele rozproszonych cieni.
Musimy zdawać sobie sprawę z jednego istotnego aspektu: jedyne dwie rzeczy, których potrzebuje dziecko po urodzeniu to jego matka i jedzenie, które ona zapewnia. Nic więcej.
O czym powinni pamiętać krewni
Przede wszystkim trzeba cieszyć się, że zarówno matka jak i dziecko mają się dobrze. Następnie należy zachować rozsądek i zrozumieć jedno: będzie mnóstwo czasu na spotkanie, miłość, przytulanie i dotykanie dziecka, które jest teraz częścią naszego rodzinnego lub osobistego kręgu.
Tak więc, drodzy krewni: pamiętajcie o tych wskazówkach:
- Szanuj intymność matki i dziecka, a także prywatność obydwojga nowych rodziców.
- Nie musisz dotykać nowo narodzonego dziecka. Przyjdzie na to odpowiedni moment. Przede wszystkim nigdy nie trzymaj go zanim zrobi to matka.
- Jeśli zamierzasz dotknąć dziecka, pamiętaj, że musisz mieć czyste ręce. Jeśli to możliwe, nie całuj go (będzie na to jeszcze dużo czasu!).
- Nie pozwól, aby do pokoju weszło zbyt wiele osób. To, czego matka i dziecko potrzebują, to spokój.