Korzyści z karmienia piersią – poznaj je wszystkie!
Korzyści z karmienia piersią zaczynają płynąć od pierwszej godziny życia noworodka. Jest to naukowo udowodniony fakt. Wyłączne karmienie piersią przez pierwszych sześć pełnych miesięcy życia oferuje dziecku składniki odżywcze i przeciwciała niezbędne w jego wieku. Wierz lub nie, ale nie ma nic lepszego niż karmienie piersią!
Matka może natychmiast zaspokoić głód swojego dziecka. Nie chodzi jednak jedynie o praktyczne korzyści. Przez ostatnie dziesięciolecia zgromadzono dowody na zdrowotne korzyści z karmienia piersią.
Teraz, po tym jak korzyści z karmienia piersią zostały potwierdzone na drodze setek badań, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) z całkowitą pewnością podaje, że karmienie piersią zmniejsza śmiertelność niemowląt i korzystnie wpływa na zdrowie, czego efekty sięgają dorosłości.
W rzeczywistości WHO zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia, a następnie poszerzenie diety dziecka o uzupełniające pokarmy do czasu co najmniej dwóch lat. Tak samo sugerują tysiące pediatrów na świecie, mamusie i babcie. Jest bardzo mało prawdopodobne, że nauka i doświadczenia matek z całego świata są błędne.
Aby matki miały szansę doświadczyć korzyści z karmienia piersią przez pierwszych sześć miesięcy, WHO i UNICEF rekomendują:
- Zacząć karmić piersią w ciągu pierwszej godziny życia noworodka.
- Praktykować wyłączne karmienie piersią, to znaczy podawanie dziecku tylko mleka z piersi, bez innych pokarmów i napojów, nawet bez wody.
- Karmić piersią, gdy dziecko tego zażąda, w dzień lub w nocy.
- Nie używać butelek ani smoczków.
Korzyści z karmienia piersią dla matki i dziecka
Karmienie piersią poprawia zdrowie matki na krótszą i dłuższą metę; Może przyczynić się do osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju, w które zaangażowane jest wiele krajów i agencji, szczególnie tych, które dążą do zmniejszenia śmiertelności dzieci i poprawy stanu zdrowia matek.
Korzyści z karmienia piersią nie ograniczają się tylko do danych liczbowych i dowodów naukowych. Obejmują także miłość i przyjemne chwile, które matka dzieli ze swoim dzieckiem – karmienie piersią wymaga spędzania czasu w spokojny sposób.
Ten wspólnie spędzony czas pomaga wzmocnić więź matki z dzieckiem. Kontakt fizyczny jest niezwykle ważny dla noworodków, ponieważ pomaga im poczuć, że są bezpieczne, kochane i otoczone uczuciem.
Matki karmiące piersią na ogół są bardziej pewne siebie i czują się bliżej swoich dzieci.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że karmienie piersią nie gwarantuje, że związek między matką a dzieckiem będzie odpowiedni i odwrotnie – brak karmienia piersią nie jest przeszkodą do nawiązania bliskiej relacji.
Ale kiedy karmienie piersią jest przyjemne dla obu stron, jeszcze bardziej pozytywnie wzmacnia więź matka-dziecko.
Mleko matki zapobiega problemom, takim jak:
- Infekcja ucha
- Choroby układu pokarmowego
- Biegunka
- Infekcje dróg oddechowych
- Atopowe zapalenie skóry
- Astma
- Otyłość
- Cukrzyca
Najważniejsze i najbardziej widoczne korzyści z karmienia piersią to bezpośredni wpływ na stan zdrowia i wyższy wskaźnik przeżywalności niemowląt. Częstość występowania biegunki, infekcji dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego i innych infekcji, a także zgonów spowodowanych przez te choroby jest niższa u dzieci karmionych piersią niż u pozostałych dzieci.
-Pan American Health Organization-
Wystarczy mleko matki
Mleko matki różni się od preparatów mlekozastępczych. Siara, pierwsze gęste, żółtawe mleko matki wyprodukowane w czasie ciąży i zaraz po porodzie, gwarantuje dziecku najlepszy start w życiu.
Siara (colostrum) zawiera składniki odżywcze i przeciwciała, które chronią dziecko po przybyciu na świat.
Dla większości niemowląt mleko matki jest łatwiejsze do strawienia niż preparaty mlekozastępcze. Żołądek niemowlęcia opóźnia adaptację do trawienia białek obecnych w preparacie mlekozastępczym, ponieważ pochodzą one z mleka krowiego.
Nie przejmuj się ilością mleka. Chociaż dziecko spożywa tylko niewielką ilość siary w każdym karmieniu, ilość ta jest odpowiednikiem tego, co może pomieścić jego mały żołądek. A żołądek noworodka nie jest duży.
Jedną z najczęstszych obaw lub wątpliwości matek jest ilość mleka, którą dziecko spożywa. Pamiętaj: jego żołądek jest mały i dziecko spożywa tyle pokarmu, ile potrzebuje, aby zaspokoić głód.
Na całym świecie pediatrzy zalecają, aby niemowlęta otrzymywały tylko mleko z piersi w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia. Oznacza to, że w tym czasie nie powinnaś podawać dziecku żadnej innej stałej ani płynnej żywności, nawet wody.
Nie wszystko jest w różowym kolorze
WHO przypomina, że wsparcie dla matki jest niezbędne. Karmienie piersią wymaga praktyki i wiele kobiet na początku ma z tym pewne trudności. Ból brodawki jest powszechny, jak również obawa, że mleko nie jest wystarczające dla odpowiedniego rozwoju dziecka.
Należy pamiętać, że istnieją ośrodki zdrowia, które zapewniają wsparcie matkom i zachęcają do karmienia piersią poprzez udostępnienie usług wykwalifikowanych doradców.
Dzięki inicjatywie Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF-u istnieje obecnie ponad 20 000 instytucji „przyjaznych dzieciom” w 152 krajach. Zapewniają wsparcie i dobrą jakościowo opiekę dla matek i noworodków.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Doare KL., Holder B., Bassett A., Pannaraj PS., Mother’s milk: a purposeful contribution to the development of the infant microbiota and immunity. Front Immunol, 2018.
- Cacho NT., Lawrence RM., Innate immunity and breast milk. Front Immunol, 2017.