Kontakt z tobą to pierwsza zabawa dziecka - nie lekceważ tego
Dziecko nie ma świadomości faktu, że rodzice są dorośli. Przystosowuje się do świata i wchodzi w kontakt z tym, co go otacza. W pierwszych dniach życia maluch ma kontakt głównie z rodzicami. Interakcja z nimi to jego pierwsza zabawa.
Wokół jest rodzeństwo, dziadkowie czy wujostwo, ale to z tobą dziecko spędza najwięcej czasu. To ważne, bo to te pierwsze momenty kształtują jego emocjonalność i zachowanie. Czytaj dalej i dowiedz się więcej.
Czym jest zabawa?
Jak mówi Cynthia Morrison, wiceprezeska Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Gier i Zabaw, “zabawa to instynkt; rodzimy się z nim. Dlatego gdy dziecko dotyka twarzy matki, traktuje ją jak pierwszą zabawkę”.
Inny autor, Pugmire, twierdzi, że zabawa to sposób w jaki dziecko doświadcza świata poprzez zrozumienie i wyobraźnię. W rezultacie stymulowane są kreatywność i rozwój malucha.
Na tej podstawie można uznać, że we wszystkich kulturach zabawa stanowi ważną część życia dzieci i niemowląt. Nawet dorośli bawią się w różnego rodzaju gry.
Pierwsza zabawa i jej znaczenie
Tempo naszego życia zmusza nas do ciągłej pracy, niezależnie od płci. Nie ma w tym nic złego, o ile oboje rodziców pamięta o swojej funkcji w życiu dziecka.
Staraj się brać udział w zabawie dziecka. Nie tylko po to, by je kontrolować, ale także po to, by tworzyć silniejsze więzi emocjonalne. Możesz sięgnąć po zabawki i aktywności odpowiednie dla jego wieku, co pomoże rozwijać jego umiejętności.
Jednak nawet przy dużej ilości zabawek nie możesz zapominać o spędzaniu czasu z dzieckiem. Niech odkrywa świat razem z tobą.
Wybierz odpowiednie zabawki dla malucha
Niektórzy rodzice kupują wszelkiego typu zabawki. Bywają one bardzo nowoczesne i zaawansowane technologiczne, ale niekoniecznie takie są najlepsze. Grunt to wybierać zabawki wspierające rozwój malucha. W sklepach znajdziesz mnóstwo opcji w szerokiej gamie cenowej.
Zamiast wybierać te najdroższe, poszukaj tych najbardziej funkcjonalnych. Niektóre z nich możesz przystosować do wieku dziecka dodając i usuwając pewne elementy. W ten sposób optymalnie wykorzystasz to, co kupiłaś, a twoje dziecko będzie miało okazję do rozwoju.
Zabawki powinny być w zasięgu ręki dziecka
Mówiąc o “zabawkach” mamy na myśli ciebie i przedmioty kupowane dziecku. Matki zwykle próbują uporządkowywać zabawki w konkretny sposób układając je w pudełkach. Wprawdzie upraszcza to sprzątanie, ale utrudnia dziecku znalezienie tego, czego szuka.
Ty z kolei powinnaś spędzać kilka godzin dziennie na zabawie z dzieckiem. Pozwól mu się dotykać i poznawać. Zobaczysz, że będzie także bawić się samo ze sobą.
Dbaj o doświadczenie dziecka i wchodź z nim w interakcje. Proste rzeczy takie jak dotykanie jego nosa czy łaskotanie pozwoli mu poznać nowe wrażenia. Możesz dołączyć bodźce dźwiękowe, zabawę maskotkami i delikatnymi piłeczkami.
By uniknąć poczucia nieuporządkowania, możesz ułożyć zabawki w zasięgu wzroku i dawać je dziecku, gdy o nie poprosi. Inny sposób to ustalanie określonego czasu na zabawę każdym z przedmiotów.
Technologia dla niemowlęcia: tak czy nie?
W pierwszych miesiącach życia dziecka nie ma potrzeby kupowania zaawansowanych technologicznie zabawek. Wystarczy kontakt z dzieckiem. Rodzice to pierwsze zabawki dziecka – to z nimi chce ono spędzać czas.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Instituto de consumo de Extremadura. Un juguete para cada edad. Extraído de: https://saludextremadura.ses.es/filescms/incoex/uploaded_files/CustomContentResources/UN_JUGUETE_PARA_CADA_EDAD.pdf
- AIJU. (2019). Juego y juguete 2019/2020 – Guía AIJU. AIJU, Instituto Tecnológico de Producto Infantil y Ocio. https://guiaaiju.com/guias/Guia-AIJU-2019-20.pdf