Kontakt wzrokowy podczas karmienia piersią – magiczna chwila
Karmienie piersią to coś więcej, niż tylko dawanie dziecku pożywienia, którego potrzebuje, aby zdrowo rosnąć. To sposób na wzmacnianie więzi matki z dzieckiem. Ten moment pełen troski i uczucia umożliwia wzajemne poczucie zapachu, dotyku i emocji. To doskonały moment, aby nawiązać kontakt wzrokowy z dzieckiem, dając mu zupełnie inny – mentalny – rodzaj pożywienia.
Chociaż w tym artykule wspominamy o karmieniu piersią, nie znaczy to, że kontakt wzrokowy nie może zostać nawiązany podczas karmienia z butelki. Matka karmiąca dziecko w ten sposób także ma z nim bliski kontakt, także trzyma je w ramionach. Wciąż może szeptać do dziecka ciepłym głosem, w odpowiedzi na co dziecko będzie szukać wzrokiem jej twarzy.
Wierzcie lub nie, chwile, gdy dziecko znajduje się w ramionach matki lub oczywiście ojca, są najważniejsze dla jego rozwoju. Wykazało to wiele badań. Dzieci zaczynają uczyć się komunikować dzięki interakcji z matką podczas karmienia piersią. Ich mózg zaczyna przyjmować dźwięki, gesty, ton głosu i pojedyncze słowa, które stopniowo łączą się, tworząc podstawę języka.
W tym procesie odczuwanie przyjemności i dobrego samopoczucia ma fundamentalne znaczenie. Podczas karmienia dzieci są szczęśliwe i zrelaksowane, dzięki czemu są bardziej otwarte na naukę i nawiązanie kontaktu z otoczeniem. To fizyczne i emocjonalne uczucie wspomaga wzrost struktur neuronalnych, aż pewnego dnia nadchodzi moment, kiedy dziecko potrafi nawiązać kontakt wzrokowy z rodzicem.
Porozmawiamy teraz trochę więcej o tym niesamowitym procesie.
Kontakt wzrokowy z dzieckiem – cudowny mechanizm biologiczny
Mówi się, że w życiu niewiele jest tak pięknych chwil jak ta, kiedy matka karmi swoje dziecko. Jednak karmienie piersią wiąże się z wieloma aspektami, o których często zapominamy, urzeczeni pięknem tego procesu.
Ciąża to chaotyczny wir hormonów, aktywujących procesy życiowe, które budują więź z naszym dzieckiem, nawet po urodzeniu. Oksytocyna, na przykład, jest uwalniana, gdy tylko dziecko przysysa się do piersi. Hormon ten swoim działaniem pobudza przepływ mleka, a także wzmacnia tę głęboką więź emocjonalną matki z dzieckiem.
Coś, o czym możesz nie wiedzieć, to fakt, że przez pierwsze kilka miesięcy życia Twoje dziecko ma bardzo ograniczone pole widzenia. Potrafi jedynie odróżnić obiekty znajdujące się w odległości około 50 centymetrów lub bliżej. Wynika to z bardzo prostego faktu. Jedyne, na czym dziecko musi się w tym czasie skupić to pierś matki lub butelka.
Stąd przez pierwsze kilka tygodni życia Twoje dziecko kieruje się jednym tylko zmysłem: zapachem. Więc nie martw się, jeśli na początku kontakt wzrokowy z dzieckiem wydaje się czymś nierealnym. Nie nadszedł jeszcze czas.
Kontakt wzrokowy w wieku około czterech miesięcy
Każde dziecko dojrzewa w swoim własnym tempie. Jednak w wieku około czterech miesięcy oczy dziecka zyskują zdolność koncentracji i postrzegania głębi. Są to dwa podstawowe procesy, które pozwolą dziecku skupić się na tym, co dla niego najważniejsze: na Tobie.
Te długie chwile, które dzielisz się z dzieckiem podczas karmienia piersią są niezapomniane. W tych momentach subtelnej bliskości, Twoje słowa i dotyk stopniowo poszerzają horyzonty Twojego dziecka, aż pewnego dnia jego oczy Cię znajdą. Mniej więcej w tym wieku Twoje dziecko zacznie bawić się Twoimi włosami i ubraniami.
Każde dziecko zachowuje się inaczej podczas karmienia piersią. Niektóre są spokojne, inne nie, ale same zachowania także zmieniają się i dojrzewają z każdym mijającym tygodniem. Twoje dziecko rośnie w oczach. To dobrze.
Kontakt wzrokowy to nie wszystko
Kiedy Twoje dziecko zacznie nawiązywać kontakt wzrokowy, porozmawiaj z nim. Niewerbalny język jest ważny, ale te kilka sekund, w których Wasze oczy się spotykają jest idealnym momentem, by dać dziecku więcej bodźców do rozwoju.
- Kiedy mówisz, Twoje dziecko może Ci odpowiedzieć uśmiechem. Później może to być gwizd, chichot, a potem gest ciekawości lub prowokacji, by zachęcić Cię do interakcji.
- Nie zapominaj, że oczy dziecka są jak drzwi, które trzeba wiedzieć, jak otworzyć. Za nimi leży cały świat, który możesz stymulować każdego dnia, pielęgnując magiczną więź ze swoim dzieckiem.
Niezależnie od przekonań, które mamy, jedzenie i opieka nie są jedynymi rzeczami, które mają znaczenie podczas pierwszych kilku miesięcy życia dziecka. W tym czasie Twoje dziecko budzi się do życia. Każdy gest, każdy dotyk, każde słowo rozpala jego umysł, a kontakt wzrokowy jest jak drogowskaz wskazujący drogę w otaczającym go świecie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
- Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
- Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
- Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
- Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.