Dziecko wypluwa po karmieniu: czy to niebezpieczne?
Jeśli dziecko wypluwa po karmieniu w trakcie pierwszych miesięcy życia, nie masz się czym przejmować – to całkiem normalne. Jeśli jednak zdarza się to bardzo często, powinnaś przyjrzeć się uważniej zachowaniu maluszka. Może ono świadczyć o poważniejszym problemie.
To, że od czasu do czasu dziecko wypluwa po karmieniu, nie powinno Cię niepokoić. Taka reakcja po karmieniu piersią lub butelką może występować dość regularnie przez pierwsze sześć miesięcy życia maluszka. Jeśli jednak refluks pojawia się po każdym kamieniu, może wskazywać na problemy układu pokarmowego.
Nie znaczy to, że od razu powinnaś się niepokoić. Jednak warto obserwować zachowanie maluszka. Większość chorób o takich objawach występuje rzadko i można je wyleczyć z pomocą pediatry.
Rodzice muszą przede wszystkim poznać przyczyny stojące za wymiotami. To pozwoli dobrać odpowiedni sposób leczenia, który pomoże dziecku. W poniższym artykule znajdziesz czynniki, które mogą prowadzić do takich reakcji organizmu.
Czasem winny jest sposób karmienia dziecka
Na samym początku noworodki plują po karmieniu, bo ich układ pokarmowy nadal nie jest w pełni rozwinięty. Z tego powodu zła pozycja lub dieta mogą doprowadzić do regurgitacji. W takim przypadku musisz zmienić sposób karmienia malucha.
Ułożenie dziecka w złej pozycji podczas karmienia lub po nim może prowadzić do powstania refluksu. Poza tym połknięcie nawet odrobiny powietrza podczas jedzenia może powodować wypluwanie. Aby temu zapobiec, musisz pilnować odpowiedniego odbijania, aby usunąć z organizmu dziecka zalegające w nim gazy.
Częstymi winowajcami bywają także mleko lub mieszanka, które pije dziecko, oraz ich konsystencja. Musisz zwracać uwagę na takie aspekty jak rozmiar butelki, gęstość mieszanki i ilość płynu, który wypija maluch.
Pamiętaj także, by nie przekarmiać malucha i podawać mu ilość pokarmu dopasowaną do jego wzrostu i wagi.
Dziecko wypluwa po karmieniu – alergia i zatkany nos
Te czynniki nie tylko zmniejszają dopływ powietrza, ale także mogą prowadzić do sytuacji, w których dziecko wypluwa po jedzeniu. Dziecko z zatkanym nosem może automatycznie wypluwać pokarm, by poprawić oddychanie. Dzieje się tak na przykład u dzieci, które cierpią na zapalenie zatok.
Co więcej, alergia i nietolerancja mleka mogą prowadzić na wymiotów. Winę ponoszą laktoza i białka w mieszance mleka modyfikowanego. Jeśli tak jest, spróbuj przestawić dziecko na inną mieszankę.
Jeśli dziecko regularnie i ciągle wypluwa po jedzeniu, może cierpieć z powodu jakiejś choroby. Jest to tym bardziej prawdopodobne, jeśli refluks utrzymuje się po wejściu w 10-14 miesiąc życia.
“Ułożenie dziecka w złej pozycji podczas karmienia lub po nim może prowadzić do powstania refluksu. Poza tym połknięcie nawet odrobiny powietrza podczas karmienia może powodować wypluwanie.”
Należy wykluczyć chorobę refluksową przełyku
Choroba refluksowa przełyku, w skrócie GERD, bierze się z niesprawności zwieracza dolnego przełyku. To mięsień, który odpowiada za przepuszczanie jedzenia przez cały przełyk do żołądka. Jeśli nie działa poprawnie, jedzenie wraca z żołądka do ust.
Tej chorobie zazwyczaj towarzyszą inne objawy. Jeśli maluszek odruchowo wygina plecy w łuk po jedzeniu, może to wskazywać na GERD.
Oprócz tego jeśli dziecko ma ciągle kolkę, kaszle lub chudnie, jest jeszcze bardziej prawdopodobne, że cierpi na GERD.
Aby ulżyć maluszkowi powinnaś poprawić sposób jego karmienia. Istnieją również badania, które pomogą postawić diagnozę i dobrać leczenie, które zmniejsza ilość kwasu w przełyku dziecka.
Dziecko wypluwa po jedzeniu: przerostowe zwężenie odźwiernika
Należy także sprawdzić, czy dziecko nie ma przerostowego zwężenia odźwiernika, którego nie należy mylić z chorobą refluksową przełyku. W tym przypadku problem polega na poszerzeniu przełyku. To z kolei powoduje, że dziecko wypluwa po karmieniu.
Typowy objaw to przerywane wymioty, podobne do serii strzałów z pistoletu. Są także bardzo kwaśne. W najbardziej dotkliwych przypadkach lekarze zalecają wykonanie operacji, która naprawi ten defekt.
Dobra wiadomość jest taka, że oba te problemy można rozwiązać. Bardzo trudno jest skojarzyć ciągle wypluwanie z jakąkolwiek chorobą, zwłaszcza w przypadku niemowląt poniżej szóstego miesiąca życia.
Podsumowując, jeśli dziecko wypluwa po karmieniu, musisz zacząć obserwować jego zachowanie. Należy podkreślić, że odpowiednie leczenie może dobrać jedynie lekarz. W wielu przypadkach zmiana sposobu karmienia dziecka może przynieść doskonałe rezultaty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alonso, A. M. A., & García, M. R. (2006). Trastornos digestivos menores en el lactante. Boletín de pediatría, 46, 180-188. http://www.sccalp.org/boletin/46_supl2/BolPediatr2006_46_supl2completo.pdf#page=8
- Aragón, V. J. I. (2016). Diagnóstico de la estenosis pilórica hipertrófica. Revista médica de Costa Rica y Centroamérica, 72(615), 335-338. https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=66384
- Hegar, B., Dewanti, N. R., Kadim, M., Alatas, S., Firmansyah, A., & Vandenplas, Y. (2009). Natural evolution of regurgitation in healthy infants. Acta Paediatrica (Oslo, Norway: 1992), 98(7), 1189–1193. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1651-2227.2009.01306.x
- Moreno, J. P., Martínez, C., del Mar, T. H. M., & Calatayud, G. L. (2013). Diagnóstico y tratamiento del reflujo gastroesofágico. Anales de Pediatría Continuada, 11(1), 1-10. https://www.elsevier.es/es-revista-anales-pediatria-continuada-51-articulo-diagnostico-tratamiento-del-reflujo-gastroesofagico-S1696281813701124
- Peñalba, A., & Vázquez, P. (2009). Vómitos. Anales de Pediatría Continuada, 7(6), 317-325. https://www.elsevier.es/es-revista-anales-pediatria-continuada-51-articulo-vomitos-S1696281809732007
- Por qué escupen o regurgitan los bebés. (s. f.). HealthyChildren.org. https://www.healthychildren.org/Spanish/ages-stages/baby/feeding-nutrition/Paginas/Why-Babies-Spit-Up.aspx
- Tormo, R., & Martí de Carpi, J. (s. f.). Alergia e intolerancia a la proteína de la leche de vaca. Protocolos diagnóstico-terapéuticos de Gastroenterología, Hepatología y Nutrición Pediátrica SEGHNP-AEP. https://docplayer.es/2888695-Alergia-e-intolerancia-a-la-proteina-de-la-leche-de-vaca.html
- Vómitos de bebés. (2015). HealthyChildren.org. https://www.healthychildren.org/Spanish/health-issues/conditions/abdominal/Paginas/Infant-Vomiting.aspx
- Yalda, L. A. (2014). Etiología y manejo de la gastroenteritis aguda infecciosa en niños y adultos. Revista Médica Clínica Las Condes, 25(3), 463-472. https://www.elsevier.es/es-revista-revista-medica-clinica-las-condes-202-articulo-etiologia-manejo-gastroenteritis-aguda-infecciosa-S071686401470063X