Dziecko krztusi się mlekiem – co należy zrobić?

Dziecko krztusi się mlekiem – co należy zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 25 lutego, 2019

Kiedy jesteś mamą jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie może Cię spotkać, to moment, w którym dziecko krztusi się mlekiem z butelki lub piersi mamy. Asfiksja zdarza się w dzieciństwie częściej, niż może Ci się wydawać.

Kobiety, które po raz pierwszy zostają mamami, muszą stawić czoła wielu nowym sytuacjom, aby zadbać o dobro dziecka. Jednocześnie muszą być świadome, co należy zrobić w przypadku niebezpieczeństwa, które może zagrażać maluszkowi – na przykład, gdy dziecko krztusi się mlekiem.

Gdy dziecko krztusi się mlekiem, musisz przede wszystkim zachować spokój i szybko zareagować. Panika w niczym nie pomoże. Może natomiast przeszkodzić w udzieleniu dziecku pomocy i narazić je na niebezpieczeństwo.

Co zrobić, gdy dziecko krztusi się mlekiem?

Oprócz zachowania spokoju powinnaś pamiętać o następujących rzeczach:

  • Natychmiast połóż dziecko na swoich nogach twarzą do dołu.
  • Lekko, ale stanowczo klep maluszka dłonią po plecach, aby wywołać kaszel.
  • Takie działanie powinno wystarczyć, bo kaszel oczyści drogi oddechowe dziecka.

Jednak czasem dziecko może zakrztusić się czymś ciałem stałym. W takim przypadku rodzice powinni skorzystać z rękoczynu Heimlicha. Należy podkreślić, że tą procedurę można wykonywać u dzieci, które ukończyły już pierwszy rok życia.

Niemowlę ssące pierś mamy - co zrobić, gdy dziecko krztusi się mlekiem

Rękoczyn Heimlicha

  • Aby wykonać ten manewr musisz usiąść i objąć dziecko rękoma.
  • Połóż dłonie na splocie słonecznym malucha nad brzuchem.
  • Następnie trzymając jedną dłoń na drugiej naciśnij na splot słoneczny.
  • Nacisk między klatką piersiową a pępkiem pomoże usunąć przedmiot lub kawałek jedzenia, który blokuje drogi oddechowe.

Inne techniki

  • Połóż dziecko na podłodze lub twardej powierzchni twarzą do góry.
  • Ułóż ręce jedna na drugiej między mostkiem a pępkiem dziecka.
  • Pięć razy uciśnij klatkę piersiową maluszka.

Jeśli nie rozwiąże to problemu, musisz jak najszybciej zadzwonić na pogotowie. Powinnaś mieć wszystkie numery alarmowe w widocznym miejscu. W stresujących sytuacjach takich jak ta pamieć bywa zawodna.

Jeśli dziecko zakrztusi się mlekiem, połóż je na swoich nogach twarzą do dołu i lekko, ale stanowczo klep je po plecach.

Przyczyny zakrztuszenia

Do zakrztuszenia może dojść z kilku powodów. Niektórych rzeczy możemy uniknąć, jednak część z nich jest zależna jedynie od ciała Twojej pociechy.

Jeśli zauważysz, że dziecko często się krztusi, porusz ten problem z lekarzem. Będzie wiedział najlepiej, co należy zrobić.

Czynniki zewnętrzne, które mogą prowadzić do krztuszenia się mlekiem

Gdy dziecko jest karmione piersią, mleko wpływa bezpośrednio do jego gardła. Czasami przepływ mleka jest zbyt duży. To problem, który można z łatwością rozwiązać uciskając sutek lub odciągając trochę mleka tuż przed karmieniem.

Poprawne karmienie piersią chroni dziecko przed zakrztuszeniem się mlekiem. Należy koniecznie zadbać o odpowiednie przyssanie się maluszka do sutka mamy. Mama powinna upewnić się, że brzuch dziecka jest zwrócony w stronę jej brzucha, a jego nos znajduje się przy sutku. Taka pozycja umożliwi poprawne jedzenie.

Jeśli dziecko jest karmione butelką, mleko może napływać zbyt szybko do jego ust. Bardzo małe dzieci nie są w stanie samodzielnie kontrolować jego przepływu. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i pomóc im w nauce.

Czynniki wewnętrzne

Niektóre dzieci mogą cierpieć z powodu zaburzeń utrudniających połykanie lub mieć refluks przełyku. W takim przypadku zawartość ich żołądka wraca z powrotem do ust.

Aby stwierdzić, czy problem nie jest związany z karmieniem, a raczej nieprawidłowościami w organizmie maluszka, musisz zasięgnąć porady pediatry.

Krzytusząca się dziewczynka - zakrztuszenie jedzeniem lub piciem

Zmniejszanie ryzyka zakrztuszenia

Niedługo Twoja pociecha będzie w stanie jeść i pić samodzielnie i nie będzie potrzebowała Twojej pomocy. Ale do tego momentu powinnaś przestrzegać poniższych wskazówek, by uniknąć zakrztuszenia się mlekiem:

  • Nie pozwalaj dziecku kłaść się po karmieniu. Trzymaj je wyprostowane. Jeśli dojdzie do regurgitacji, dziecko może bez obaw kaszleć lub wymiotować.
  • Pilnuj, by dziecko nie jadło samodzielnie z butelki bez jakiegokolwiek nadzoru.
  • Trzymaj kołyskę z dzieckiem w pobliżu przez minimum sześć do siedmiu pierwszych miesięcy życia.

Te proste wskazówki sprawią, że ryzyko wystąpienia sytuacji, w której dziecko krztusi się mlekiem będzie o wiele mniejsze. Jeśli jednak zauważysz poważniejsze problemy, na przykład opisany wyżej refluks, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.