Czy wybielanie zębów podczas ciąży jest bezpieczne?

Chcesz wiedzieć, czy możesz skorzystać z zabiegu wybielania zębów w czasie ciąży? W tym artykule powiemy, co myślą o tym profesjonaliści.
Czy wybielanie zębów podczas ciąży jest bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia, 2021

W dzisiejszych czasach wielu ludziom zależy na lśniących, białych zębach. Dlatego też przyszłe mamy zadają sobie pytanie: „Czy wybielanie zębów w czasie ciąży jest bezpieczne?”.

Wybielanie zębów to najskuteczniejszy zabieg, który sprawi, że Twoje zęby będą wyglądać tak biało, jak tylko chcesz. Jednak kobiety martwią się substancjami chemicznymi używanymi podczas tego procesu. Dzieje się tak, ponieważ uważają, że te substancje mogą wpływać na płód.

W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tej procedurze stosowanej w czasie ciąży.

Wybielanie zębów: kiedy jest konieczne?

Zęby mają różne kolory: biały, żółty, szary i brązowy. Dzieje się tak, ponieważ szkliwo jest półprzezroczyste, dzięki czemu możemy zobaczyć znajdującą się pod nim zębinę. W rzeczywistości widzimy więc kolor zębiny.

W miarę upływu czasu i z powodu spożycia różnego rodzaju jedzenia i picia na zębach pojawiają się przebarwienia. Niektóre plamy powstają w samym zębie, ale nie jest to zbyt częste.

Zabieg wybielania zębów.

Regularne spożywanie żywności zawierającej produkty barwiące, takie jak sos pomidorowy, jagody, kawa, herbata, mate (napój z Ameryki Południowej), wino i napoje gazowane, przyczyniają się do przebarwień zębów. Na przykład palenie tytoniu powoduje brązowe plamy na zębach.

Ponadto zła higiena jamy ustnej i gromadzenie się płytki bakteryjnej sprzyjają przebarwianiu zębów i ich żółtemu wyglądowi.

Rozwiązaniem problemu przebarwień na zębach jest zabieg wybielania zębów. Oczywiście potrzeba takiego leczenia będzie zależeć od zainteresowania każdej osoby swoim wyglądem fizycznym, kolorem zębów i stylem życia. Dlatego wiele kobiet zadaje sobie pytanie: „Czy mogę skorzystać z zabiegu wybielania zębów w czasie ciąży?”.

Na czym polega wybielanie zębów?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wybielanie zębów to zabieg, który przeprowadzają dentyści, aby wybielić zęby i przywrócić im lśniącą barwę. Jego głównym celem jest leczenie przebarwionych lub żółtych zębów. To właściwie zabieg kosmetyczny.

Podczas tego procesu bierze udział wiele substancji chemicznych, takich jak nadtlenek wodoru czy nadtlenek karbamidu, w różnych stężeniach, w zależności od potrzeb każdego przypadku. Te środki chemiczne są umieszczane na zębach. Jednak ochrona dziąseł jest przy tym bardzo ważna.

Istnieją różne zabiegi tego typu:

  • Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym: w tym przypadku dentyści wykonują je w swoim gabinecie. Najpierw dokładnie oczyszczają zęby pacjenta i zakładają ochronę na dziąsła. Następnie na pewien czas nakładają żel wybielający na przednie zęby. Czasami ludzie potrzebują dwóch sesji. Na koniec przeprowadzają proces fluorkowy.
  • Wybielanie ambulatoryjne zębów: w tym przypadku pacjenci trafiają do gabinetu dentystycznego, gdzie profesjonalista myje zęby i daje im spersonalizowaną nakładkę do wybielania zębów. W domu pacjent będzie stosował żel wybielający przez 3 godziny dziennie przez tydzień lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
  • Domowe środki i metody: różne czasopisma lub strony internetowe udostępniają domowe przepisy na wybielanie zębów. Zwykle zawierają one substancje ścierne (węgiel aktywny lub sodę oczyszczoną), kwasy owocowe (pomarańczowy lub truskawkowy) oraz ocet. W rzeczywistości stosowanie tych substancji może być dość ryzykowne, ponieważ mogą one na dobre uszkodzić szkliwo.

Czy mogę wybielić zęby, jeśli jestem w ciąży?

Teraz nadszedł czas na omówienie odpowiedzi na to pytanie. Pamiętaj, że podczas tego zabiegu na zęby musisz nakładać środki chemiczne. Mimo że substancje te nie wydają się być toksyczne, to ze względów etycznych wszystkie badania nad ich działaniem przeprowadzono na kobietach niebędących w ciąży.

Kobieta w ciąży u dentysty.

Ogólnie rzecz biorąc nie ma dowodów na to, że substancje te mogą przedostać się przez barierę łożyskową i uszkodzić płód. Dlatego specjaliści nie zalecają wybielania zębów w czasie ciąży. W rzeczywistości, aby podjąć odpowiednie środki ostrożności, kobiety nie powinny wybielać zębów, dopóki nie przestaną karmić piersią swoich dzieci.

Dzieje się tak, ponieważ brak dowodów uniemożliwia nam ustalenie, czy i ile z tych substancji dostaje się do mleka matki.

„Ze względu na potencjalne obawy dotyczące bezpieczeństwa materiałów wybielających kobiety w ciąży powinny opóźniać zabiegi wybielania zębów”.

Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne

Dlatego jeśli jesteś w ciąży lub karmisz dziecko piersią, nie powinnaś wybielać zębów. Jeśli chcesz to zrobić, poczekaj, aż dziecko się urodzi i przestaniesz karmić je piersią. Możesz też wybielić zęby przed zajściem w ciążę.

Zadbaj o swój uśmiech podczas ciąży

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie ma dowodów na efekty wybielania zębów w czasie ciąży. Jednak mimo tego, że specjalista nie poleca tego, jeśli jesteś w ciąży, nadal możesz mieć zdrowy uśmiech. Pamiętaj, że na tym etapie zdrowie jamy ustnej to nie tylko piękno, ale także dobre samopoczucie przyszłej mamy i zapobieganie ewentualnym powikłaniom.

Szczotkowanie zębów trzy razy dziennie oraz używanie nici dentystycznej i pasty z fluorem to niezbędne praktyki, aby dobrze dbać o zdrowie jamy ustnej. Ponadto należy unikać pokarmów, które barwią zęby i spożywania dużych ilości produktów z cukrem, aby zapobiec próchnicy.

I na koniec, jeśli chcesz mieć zdrowe zęby, możesz odwiedzać dentystę co trzy miesiące. Nawet jeśli nie możesz wybielić zębów w czasie ciąży, powinnaś starać się o zdrowy uśmiech.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alonso, María Jimena. Blanqueamiento dental interno mediante técnica ambulatoria. Diss. Universidad Nacional de Cuyo. Facultad de Odontología, 2020.
  • Jaramillo Moncada, Joel David. Blanqueamiento dental con peróxido de carbamida. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2019.
  • Mathew, Robina Rose, and Devendra Chaudhary. “Dental health care protocols during pregnancy.”
  • Medellín López, Paula, and Aremy Mizraim Lemus Cortés. 4 técnicas de blanqueamiento dental. BS thesis. Benemérita Universidad Autónoma de Puebla, 2017. https://repositorioinstitucional.buap.mx/handle/20.500.12371/8090
  • Moradas Estrada, Marcos, and Beatriz Álvarez López. “Manchas dentales extrínsecas y sus posibles relaciones con los materiales blanqueantes.” Avances en odontoestomatología 34.2 (2018): 59-71. https://scielo.isciii.es/scielo.php?pid=S0213-12852018000200002&script=sci_arttext&tlng=en
  • Thakur, Vishal, et al. “Pregnancy & Oral Health and Dental Management in Pregnant Patient.” Journal of Current Medical Research and Opinion 3.11 (2020): 724-731.
  • Covarrubias, A. G. M., Peña, M. A. C., Maya, R. M., Balderas, S. A. E., Cabriales, V. C. T., & Lara, C. A. L. (2011). Efecto del blanqueamiento con peróxido de hidrógeno al 38% sobre la micoestructura del esmalte dental. Oral12(36), 687-690. https://www.medigraphic.com/pdfs/oral/ora-2011/ora1136h.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.