4 czynniki zaburzające sen dziecka

Czy zastanawiasz się, co może zaburzać sen dziecka i odbierać mu możliwość spokojnego nocnego wypoczynku? Dowiedz się więcej!
4 czynniki zaburzające sen dziecka
Eva Maria Rodriguez Diego

Napisane i zweryfikowane przez zawodowa pisarka i specjalista w dziedzinie wychowania fizycznego Eva Maria Rodriguez Diego.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Pomiędzy 6 a 12 rokiem życia dzieci nie potrzebują tyle snu co we wcześniejszym okresie, ale wciąż śpią więcej niż dorośli. Dzieci w wieku szkolnym powinny spać 9 do 11 godzin dziennie. Jednak pewne czynniki zaburzają sen dziecka i odbierają mu możliwość optymalnego wypoczynku.

Brak regularnego snu prowadzi do zaburzeń koncentracji i zachowania oraz skutkuje problemami w szkole, przybieraniem na wadze, a nawet kłopotami zdrowotnymi, gdyż osłabieniu ulega układ odpornościowy. Poznaj najczęstsze przyczyny zaburzeń snu u dziecka.

Co zaburza sen dziecka?

Dzieciom nie jest łatwo zasnąć, nawet gdy są zmęczone. Dlatego lepiej nie kłaść ich nagle do łóżka. Odpowiednia rutyna przed snem pozwoli im poczuć sennośćzrelaksować się i szybciej zasnąć.

Zmęczone dzieci

Jeśli nagle położysz dziecko do łóżka, zapewne nie będzie mogło zasnąć. Daj mu trochę czasu na przejście w tryb odpoczynku, zapewnij spokój, kąpiel, mycie zębów i czytanie do snu.

Brak rutyny i stałych godzin snu

Inny czynnik, który może przeszkodzić dzieciom w zasypianiu to nieregularne godziny snu. By ułatwić dzieciom regularny wypoczynek i przyzwyczaić je do zasypiania o konkretnych godzinach, warto przestrzegać stałych pór.

Dzieci, które kładą się o różnych godzinach gorzej śpią. Warto więc przestrzegać stałych pór wypoczynku, by zapewnić im lepszą regenerację. Miej na uwadze, że dzieci i tak budzą się wcześnie, więc nie ma sensu akumulować deficytu snu.

Pobudzające składniki odżywcze

Innym czynnikiem zaburzającym sen dziecka jest kofeinaSubstancja ta obecna jest nie tylko w coca-coli, ale także w czekoladzie, mrożonej herbacie o smaku owocowym, napojach energetyzujących, batonach dla sportowców oraz niektórych napojach gazowanych.

Nie zaleca się także przyjmowania dużych ilości cukru przed snem, gdyż powoduje to nadmierne pobudzenie i utrudnia zasypianie. Wieczorami lepiej zatem unikać czekolady, słodkich deserów i wypieków.

Wyłącz urządzenia elektroniczne

Telewizory, telefony komórkowe, tablety, komputery i konsole przeszkadzają dziecku w zasypianiu. Statystyki dowodzą, że nawet gdy dziecko nie korzysta z tych urządzeń, wpływają one na jakość i długość jego snu.

By pomóc dziecku lepiej i dłużej spać, warto usunąć urządzenia elektroniczne z jego pokoju. Jeśli to niemożliwe, warto przynajmniej oddalić je od dziecka i wyłączyć je na noc.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.