7 zachowań typowych dla każdego noworodka

7 zachowań typowych dla każdego noworodka

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca, 2018

Podczas kilku, pierwszych miesięcy życia Twojego maluszka, nie raz będziesz świadkiem powszechnych zachowań dziecka które dostarczą Ci unikalnych i niezapomnianych wspomnień.

Pojawienie się noworodka w domu po porodzie to jedno z najbardziej wyjątkowych i pięknych chwil dla każdej matki.

W ciągu kilku pierwszych miesięcy ewolucja dziecka i jego zachowań jest naprawdę niezwykła.

Rozwój dziecka i jego zachowań

Od urodzenia dziecko doświadcza okresu ciągłego wzrostu i rozwoju. Jest to czas wielu odkryć zarówno dla rodziców jak i dla noworodków.

Pierwsze miesiące to czas, kiedy dziecko przechodzi rozwój fizyczny, społeczny, emocjonalny i intelektualny.

Zachowanie dziecka w tym okresie może powodować, że będziemy się martwić i pozostawi nas z kilkoma pytaniami.

Właśnie dlatego podzielimy się z Tobą 7 powszechnymi rzeczami które może robić dziecko i z którymi możesz się spotkać. Oto lista najbardziej popularnych zachowań.

7 powszechnych zachowań dziecka podczas kilku,pierwszych miesięcy jego życia

1. Głęboki sen

W pierwszych dniach po porodzie noworodek przechodzi okres głębokiego snu, zarówno rano jak i w nocy.

W rzeczywistości, w ciągu pierwszych kilku dni może spać nawet do 20 godzin dziennie, budząc się tylko wtedy gdy jest głodny i musi jeść.

Sen stanowi źródło podstawowego wzrostu dla noworodka.

Spanie jest jedną z najważniejszych czynności dla jego zdrowia. Pozwala mu to właściwie rozwinąć resztę swoich umiejętności.

7 powszechnych zachowań

2. Uśmiechanie się przez sen

Podczas snu dziecko może uśmiechać się niekontrolowanie.

Pamiętaj, że ten maluch nie jest świadomy tego czynu. Ten odruch jest powszechnie znany jako uśmiech aniołów i jest jednym z przyjemniejszych zachowań maluszka.

3. Krzyki lub dziwne odgłosy (od 0 do 3 miesięcy)

W pierwszych kilku tygodniach swojego życia, dziecko może wyrażać gniew, frustrację, głód, ból i przyjemność poprzez krzyki i łzy.

Próba zrozumienia co oznacza płacz dziecka w ciągu pierwszych kilku miesięcy, nie jest łatwym zadaniem. Noworodek nigdy jednak nie płacze bez powodu.

W ciągu kilku pierwszych miesięcy maluszek zacznie reagować na dźwięk Twojego głosu za pomocą wokalizacji i gaworzenia.

4. Płacz dziecka

Dziecko płacze bardzo często podczas pierwszych kilku miesięcy swojego życia. Płacz jest jego jedyną formą komunikacji ze światem.

Jego łzy mogą oznaczać głód lub dyskomfort. Jednak jak już wcześniej stwierdziliśmy, nie jest to łatwe do zinterpretowania.

Wielu, nowych rodziców czuje się bezradnymi w obliczu tego typu płaczu. Dlatego ważnym jest, aby pamiętać o nie wpadaniu w panikę. To tylko jedna pozycja z listy normalnych zachowań noworodka.

Postaraj się uspokoić dziecko biorąc je w swoje ramiona i nie myśl, że za każdym razem gdy płacze – cierpi.

5. Dziecko wkłada przedmioty do buzi

Dziecko będzie próbowało odkrywać świat wkładając do ust przedmioty, które wpadną mu w ręce. Jego apetyt na eksplorację może być czasami niebezpieczny.

Dlatego powinnaś upewnić się, że trzymasz dziecko z dala od małych przedmiotów, które mogłoby przypadkowo połknąć.

7 powszechnych zachowań - dziecko ssie kciuk

6. Złość dziecka

Czasami dziecko może wyrażać swój dyskomfort lub zmęczenie poprzez gniew. Takie napady złości od czasu do czasu to nie powód do zmartwień.

Jego drażliwość może być jednak oznaką fizycznego dyskomfortu który należy leczyć. Jeśli zauważysz nagłą zmianę zachowań swojego maluszka, nie wahaj się skonsultować z lekarzem.

7. Używanie języka ciała (od 4 do 7 miesięcy)

Gdy dziecko osiąga wiek 4 miesięcy, zaczyna wykazywać większą kontrolę nad swoim ciałem.

Jego wzrok się poprawia i wykazuje duże zainteresowanie zabawkami które mogą być „kopalnią złota” jeżeli chodzi o bodźcie do stymulowania motorycznego i intelektualnego.

Podczas szóstego miesiąca życia maluszek ma większą kontrolę nad ruchami swoich rąk i ramion. Powoli zaczyna używać gestów do komunikowania się.

Może nawet próbować usiąść lub zawrócić na własną rękę. Wskazuje to na rozwój siły, równowagi i koordynacji. W pierwszych miesiącach po narodzinach dotyk i obserwacja to jego główne formy komunikacji.

W miarę jak dziecko będzie rosnąć będzie wykazywać różne zmiany w swoim postępowaniu, które również przejawią się jako oznaki jego dalszego rozwoju i zmiany zachowań.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.