Zmiany cyklu miesięcznego w okresie dojrzewania - dowiedz się o nich czegoś więcej!
Zmiany cyklu miesięcznego w okresie dojrzewania występują dość często i nie są uznawane za niebezpieczne. Jednak mimo tego warto zwrócić się do ginekologa, aby upewnić się, że nie są oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych.
Kiedy dziewczynka po raz pierwszy dostaje miesiączkę, zazwyczaj cierpi z powodu braku równowagi cyklu miesiączkowego. Dzieje się tak, ponieważ jej ciało przyzwyczaja się jeszcze do nowych procesów. Z tego artykułu dowiesz się na czym polegają zmiany cyklu miesięcznego w okresie dojrzewania.
Zmiany cyklu miesięcznego w okresie dojrzewania: czy nieregularne miesiączki są normalne?
Wiele kobiet odwiedza ginekologa z powodu nieregularnych miesiączek. Jednak w większości przypadków nie świadczy to o problemach zdrowotnych ani chorobach.
Miesiączka trwa zazwyczaj od trzech do ośmiu dni, a średnio pięć. Z kolei każdy książkowy cykl menstrualny ma 28 dni. Jednak długość cyklu miesiączkowego jest regularna zaledwie u 15% dorosłych kobiet.
Menstruację można uznać za nieregularną jeśli kobieta nie dostaje jej co 28 dni czy też trwa ona tylko jeden dzień lub dłużej niż siedem. Co więcej, jest nieregularna, jeśli nie występuje przez miesiąc lub dłużej, albo jeśli pojawia się dwa razy w tym samym miesiącu.
Nieregularny cykl miesięczny wywołują takie czynniki jak anemia, problemy hormonalne, stres, nadmierna utrata wagi, zaburzenia odżywania, połóg lub poważne choroby, na przykład rak macicy.
Co więcej, mogą go wywołać również zmiany organiczne, zaburzenia działania narządów rodnych lub choroby hormonalne. Niektóre kobiety cierpią z powodu zmian cyklu miesiączkowego przed wejściem w okres menopauzy.
Skontaktuj się ze swoim ginekologiem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Lekarz może zalecić przeprowadzenie odpowiednich badań, które pokażą, czy zmiany stanowią zwiastun czegoś poważniejszego. Możesz również zapytać go o ilość krwi traconej podczas okresu.
Ilość krwi nie mieści się w normie, jeśli zużywasz więcej niż osiem podpasek lub tamponów dziennie. Może to prowadzić do wystąpienia anemii wywołanej utratą dużej ilości krwi.
Czy zmiany cyklu miesiączkowego w okresie dojrzewania pojawiają się często?
Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Nastolatka może mieć miesiączkę co dwa miesiące, dwa razy w jednym miesiącu lub doświadczyć braku miesiączki przez kilka miesięcy, nawet jeśli nie było możliwości zajścia w ciążę.
Jej miesiączka może trwać od dwóch dni do tygodnia. Pierwsze miesiączki często są najmniej regularne. W większości przypadków cykl miesiączkowy normalizuje się w pierwszym lub drugim roku miesiączkowania. Jednak u niektórych kobiet menstruacja może być nieregularna przez całe życie.
Co wywiera wpływ na cykl miesiączkowy nastolatki?
Na cykl miesiączkowy w okresie dojrzewania wpływa rozwój dziewczynki i tempo wzrostu. Brak regularności zdarza się częściej niż przypuszczasz.
Co więcej, nie można ignorować wahań hormonalnych, które występują w tym okresie. Wpływają one bezpośrednio na częstotliwość i czas trwania okresu oraz ilość krwi.
Poza tym zmiany cyklu miesiączkowego w okresie dojrzewania pojawiają się również w związku z niektórymi nawykami. Nie ma wątpliwości, że na tym etapie życia pojawia się wiele zmian, które prowadzą czasem do powstania niezbyt zdrowych nawyków.
Jeśli nastolatka zbyt dużo ćwiczy, przestrzega ścisłej diety, bierze tabletki na odchudzanie, nadużywa leków lub ciągle jest zmęczona i ma depresję, może cierpieć z tego powodu na zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Nie można przewidzieć momentu, w którym nieregularny cykl miesiączkowy stanie się regularny, a nawet czy kiedykolwiek do tego dojdzie.
Szacuje się, że cykl miesiączkowy może się zmieniać do 20. roku życia. Do tego momentu kilkumiesięczny brak miesiączki jest normalny, bo ciało i hormony kobiety zmieniają się, przygotowując ją do zostania matką.
“Należy zawsze brać pod uwagę długość miesiączki oraz jej natężenie, jak również objawy występujące w okresie jej trwania i po jej zakończeniu.”
Podsumowanie
Chociaż w pierwszych latach miesiączkowania okres może być nieregularny, nie powinnaś się tym przejmować. Jednak zawsze warto zasięgnąć opinii ginekologa jeśli cokolwiek Cię niepokoi, zwłaszcza jeśli cierpisz z powodu mocnych bólów w dolnej części brzucha i pleców, osłabienia, mdłości, bólu głowy, zmęczenia, silnych skurczy lub puchnięcia w trakcie menstruacji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Serret Montoya, J., Hernández Cabezza, A., Mendoza Rojas, O., Cárdenas Navarrete, R., Ángel, M., & Keever, V. (2012). Alteraciones menstruales en adolescentes. Bol Med Hosp Infant Mex.