Gry na podróż: 8 doskonałych pomysłów dla całej rodziny

Przygotowanie z wyprzedzeniem pomysłów na rozrywkę w podróży sprawi, że wyjazd będzie dla Was przyjemniejszy. Niezależnie od tego czy jedziecie samochodem czy podróżujecie komunikacją publiczną – gry umilą Wam wspólną podróż!
Gry na podróż: 8 doskonałych pomysłów dla całej rodziny
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 17 maja, 2019

Jeżeli planujesz wyjazd rodzinny lub zbliża się dzień wspólnego przelotu samolotem czy przejazdu pociągiem – koniecznie przygotuj gry na podróż. Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie najlepsze propozycje rozrywki, które umilą Wam czas w aucie a jednocześnie nie wymagają specjalnych akcesoriów. Wystarczy wyobraźnia!

Gry na podróż bardzo ułatwiają wyjazdy z dziećmi. Maluchy się nie nudzą i nie zaczynają czuć się źle. Przy tym, cała rodzina może się świetnie bawić!

Gry na podróż które spodobają się dzieciom i dorosłym

Jeśli chodzi o gry na podróż, znaczenie ma tu wiek dziecka. Weź też pod uwagę gust i upodobania waszej rodziny. Ważny jest również środek transportu. W gry łatwiej jest grać w samochodzie. W pociągu czy samolocie jest to trudniejsze. Oczywiście przejazd czy przelot można poświęcić na korzystanie z telefonów komórkowych i tabletów. Samoloty oferują transmisje filmów. Książka to klasyczny, niezawodny towarzysz długich wyjazdów.

Jednak jeżeli podróżujecie długo i daleko, nawet najbardziej zakochanym w technologii dzieciom znudzą się gry ze smartfona i oglądanie filmów. Niekoniecznie będą też miały ochotę na sen. Wtedy przyjdą Wam z pomocą gry na podróż. To najlepszy czas dla rodziców aby wykorzystać własną wyobraźnię, pobudzić kreatywność dziecka i skorzystać z okazji do wspólnej zabawy.

W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci jakie gry na podróż sprawdzają się najlepiej – zwłaszcza podczas długich wyjazdów. Można je dostosować do swoich potrzeb, zależnie od wieku dziecka i poziomu znudzenia.

Najlepsze gry na podróż

1. Poszukiwanie kolorów

Jeden z uczestników wypowiada kolor, a inni gracze muszą wskazać pobliskie przedmioty, które mają taką właśnie barwę. Na przykład kiedy jeden z graczy powie “czerwony”, inni muszą po kolei wskazać choćby znak “stop”, przejeżdżające czerwone auto, czerwoną torebkę itd.

Gry na podróż nie wymagają przygotowań ani akcesoriów.

2. Poszukiwanie słów

Ta gra przypomina pierwszą, ale jest nieco trudniejsza. Gracz wypowiada literę, a pozostali uczestnicy muszą znaleźć przedmioty w zasięgu wzroku, których nazwy się na nią zaczynają. A więc na przykład jeden z graczy mówi “k”, a inni odpowiadają: “krowa”, “kawa”, “kamień” itd.

3. Wspólne śpiewanie

Jeżeli podróżujecie samochodem, wspólne śpiewanie na pewno zapewni dzieciom rozrywkę i mnóstwo dobrej zabawy. Możecie śpiewać a capella, albo z radiem.

Możecie też z powodzeniem wykorzystać smartfony i słuchać playlist zawierających ulubione utwory dzieci. Telefon albo pendrive’a można podłączyć do głośników w samochodzie. Możecie również wykorzystać muzykę z serwisu YouTube.

4. Zgadywanka

Jeśli chodzi o gry na podróż, zgadywanka to klasyka. Jeden z graczy mówi pozostałym, by zgadli o czym myśli i w odpowiedzi na szczegółowe pytania przekazuje wskazówki takie jak “nazwa zaczyna się na literę c” albo “ma to kolor fioletowy”. Możecie wybrać kategorię taką jak bohaterowie książek, filmy, jedzenie albo dyscypliny sportu. To naprawdę świetna zabawa!

5. Liczenie przedmiotów

Aby dzieci skupiły się na autostradzie na godzinę lub nawet więcej, możesz poprosić je o liczenie przedmiotów o określonej barwie albo samochodów danej marki. Gra jest jeszcze zabawniejsza kiedy są to przedmioty rzadkie – na przykład żółte samochody.

“Jeżeli podróżujecie długo i daleko, nawet najbardziej zakochanym w technologii dzieciom znudzą się gry ze smartfona i oglądanie filmów.”

6. Edukacyjne gry na podróż – rozpoznawanie znaków drogowych

Gry na podróż mogą też pełnić funkcje edukacyjne. Rodzice którzy świetnie znają znaki drogowe mogą wyjaśniać ich znaczenie dzieciom. Później możecie przeprowadzić quiz.

7. Kolorowanie i rysowanie

To nie do końca gra, ale kolorowanie i rysowanie są idealnymi rozwiązaniami na długie podróże, zwłaszcza komunikacją publiczną. Dzieci dzięki temu przesiedzą w ciszy kilka godzin i nie będą potrzebowały wielu gadżetów do rozrywki. Wystarczy kolorowanka i kredki.

Kup maluchom dobre kolorowanki i zeszyty. Zabierzcie ulubione kredki. Możesz w ten sposób rozbudzić w dzieciach zamiłowanie do sztuki nawet o tym nie wiedząc!

W długiej podróży, dzieciom mogą znudzić się telefony i tablety.

8. Opowiadanie historii

Ostatnią wyjazdową grę można przeprowadzić na wiele sposobów. Wersja klasyczna polega na zabraniu ze sobą książki i czytaniu jej do końca – albo do momentu, aż dzieci zasną. Inne możliwości to wymyślanie historii z wykorzystaniem elementów związanych z podróżą. Możesz też po prostu pozwolić dzieciom opowiadać całkowicie fantastyczne historie.

Jak widzisz, gry na podróż są bardzo różnorodne i można je dostosować do każdego wieku. Dzięki nim unikniecie nudy i znużenia podróżą. Wystarczy odrobina kreatywności i zwracania uwagi na potrzeby dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chacón, P. (2008). El Juego Didáctico como estrategia de enseñanza y aprendizaje ¿Cómo crearlo en el aula? Nueva Aula Abierta.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.