Rozwój i dorastanie dziewczynek – kiedy się kończy?

Rozwój i dorastanie dziewczynek – kiedy się kończy?

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2019

Rozwój i dorastanie dziewczynek przynosi rodzicom niezapomniane wspomnienia. Okres nastoletni to wyjątkowy czas, który szybko umyka przez palce.

Obserwując rozwój i dorastanie dziewczynek wiele osób zastanawia się, jak długo może trwać.

Trudny i skomplikowany etap dojrzewania i czas tuż przed nim wiążą się z ważnymi zmianami fizycznymi w ciele dziecka. Być może najbardziej widoczna zmiana związana jest ze wzrostem.

Czy wiesz, że dziewczynki i chłopcy wchodzą w wiek dojrzewania w innych momentach? Czytając nasz artykuł dowiesz się jeszcze więcej.

Organizmy kobiet i mężczyzn są zbudowane inaczej. Nic więc dziwnego, że zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, dorastają w różny sposób. Co ciekawe, to właśnie dziewczynki wchodzą w wiek dojrzewania jako pierwsze.

Zanim zaczniemy zagłębiać się szczegółowo w rozwój i dojrzewanie dziewczynek, chcemy podkreślić, że ten etap nie dotyczy jedynie wzrostu Twojego dziecka. Rozwój Twojej pociechy obejmie takie elementy jak waga, dojrzałość seksualna, a nawet wewnętrzne procesy biologiczne.

Różnice w rozwoju chłopców i dziewczynek

Chłopcy wchodzą w okres pokwitania w okolicach dziesiątego roku życia. Z kolei u dziewczynek zaczyna się on średnio rok wcześniej.

Na tym etapie życia u młodej kobiety pojawiają się zawiązki piersi. Ten termin odnosi się do małych wzgórków z tkanki tłuszczowej, które powstają pod sutkami. Wskazuje na początek rozwoju piersi, a tym samym wejście w pokwitanie.

Wynika z tego, że drugorzędowe cechy płciowe pojawiają się najpierw u dziewczynek, a dopiero później u chłopców. Zaliczamy do nich głównie powiększenie piersi i zwiększenie wagi u dziewczynek. Z kolei u chłopców zaczyna pojawiać się zarost.

Etap pokwitania u dziewczynek kończy się w okolicy trzynastego roku życia, zaś u chłopców w wieku czternastu lat. W obu przypadkach prowadzi do wejścia w okres dojrzewania.

“Co ciekawe, to właśnie dziewczynki wchodzą w wiek dojrzewania jako pierwsze.”

Początki wieku dojrzewania dziewczynek

Podczas okresu dojrzewania zmienia się równowaga hormonalna w organizmie dziewczynek. Ich ciała zaczynają produkować większą ilość gonadotropiny (GnRH), estrogenu i progesteronu.

Wytwarzają również więcej testosteronu – hormonu, który dominuje w ciele mężczyzn – ale w mniejszym stopniu. Takie wahania hormonalne wywołują wyraźne zmiany w wyglądzie:

Dziewczynka w lustrze mierząca obwód biustu - rozwój i dorastanie dziewczynek
  • Większe pocenie i tłusta skóra.
  • Włosy pojawiające się w określonych częściach ciała, w tym na obszarach intymnych.
  • Większy wzrost i waga: Dziewczynki rosną między 20 a 39 centymetrów i przybierają na wadze od 7 do 10 kilogramów. Te wartości nie są precyzyjne i różnią się u każdej osoby.
  • Powiększanie się piersi oraz bioder i ud. Zwiększanie się obwodu bioder i ud kobiety wiąże się z większym współczynnikiem tłuszczu w ciele.
  • Menstruacja i rozwój organów płciowych: Pierwsza miesiączka młodej kobiety, nazywana menarche, nie powinna być uznawana za początek dojrzewania. Może pojawić się nawet dwa lata po wejściu w ten etap rozwoju.

Zmiany fizyczne to nie jedyne przemiany, które zachodzą w organizmie młodej kobiety w okresie dojrzewania. Dziewczynka zaczyna inaczej przeżywać emocje, uczucia i rozumieć otaczający ją świat oraz innych ludzi.

Nakładające się na siebie zmiany wywołują uczucie niepewności. Właśnie dlatego taki istotne jest, by młode kobiety czuły wsparcie ze strony swoich rodzin.

Dorośli członkowie rodziny mogą pomóc zwalczać lęki i niepewność. To całkiem normalne, że pojawiają się w tak trudnym czasie.

Kiedy kończy się rozwój i dorastanie dziewczynek?

Kobiety wchodzą w okres dojrzewania wcześniej niż mężczyźni i jednocześnie wcześniej się u nich kończy. Rozwój i dorastanie dziewczynek w wielu przypadkach zakończy się do 19 roku życia. Jednak może także nadejść wcześniej, a u niektórych – później. W końcu nie ma dwóch identycznych osób.

Dwie uśmiechnięte nastolatki w okularach przeciwsłonecznych robiące sobie selfie

Należy pamiętać, że za rozwój dziewczynki nie odpowiadają jedynie geny, jakie odziedziczyła po rodzicach. Inne ważne czynniki wpływające na zmiany zachodzące w jej organizmie podczas pokwitania i dojrzewania to:

  • Odżywianie: Zdrowa, zrównoważona dieta to klucz do pozytywnych zmian fizycznych. Sprawdzi się na każdym etapie życia, również podczas dojrzewania.
  • Odpoczynek: Odpowiednia ilość snu każdej nocy umożliwia ciału produkcję właściwej ilości somatotropiny. Somatotropina to hormon odpowiadający za wzrost, a nasze ciała produkują go, gdy śpimy.
  • Ćwiczenia: Aktywność fizyczna ma wiele zalet, między innymi wspiera rozwój mięśni i kości. Pobudza również apetyt i senność, co przekłada się na dobry odpoczynek. Jednocześnie poprawia metabolizm.
  • Zdrowie: Na koniec należy podkreślić, że choroby serca, zaburzenia odżywiania, zaburzenia wzrostu i brak równowagi hormonalnej mogą odbić się negatywnie na rozwoju.

Podsumowując, rozwój i dorastanie dziewczynek oraz chłopców kończy się zwiększeniem ich wzrostu oraz wagi. To normalne i zdrowe przemiany, wywoływane przez zmiany hormonalne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brix N, Ernst A, Lauridsen LLB, Parner E, Støvring H, Olsen J, Henriksen TB, Ramlau-Hansen CH. Timing of puberty in boys and girls: A population-based study. Paediatr Perinat Epidemiol. 2019 Jan;33(1):70-78.

  • Lalys L, Pineau JC. Age at menarche in a group of French schoolgirls. Pediatr Int. 2014 Aug;56(4):601-4.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.