Zmiana pieluszki u dziecka: czy wiesz, kiedy powinno się to zrobić?

Zmiana pieluszki u dziecka: czy wiesz, kiedy powinno się to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca, 2019

Rodzice często pytają siebie, kiedy powinna nastąpić zmiana pieluszki u dziecka, zwłaszcza jeśli są rodzicami po raz pierwszy. Odpowiedź zależy od wielu czynników, które wymienimy i wyjaśnimy w dzisiejszym artykule.

Idealnie jest kiedy dzieci czują wygodę i mają sucho przez cały czas. W związku z tym ważne jest, aby rodzice i opiekunowie wiedzieli, kiedy powinna nastąpić zmiana pieluszki u dziecka. To całkiem interesujący temat, ponieważ noworodki oddają mocz około 20 razy dziennie.

Wiadomo, że chcesz mieć pewność, że Twój maluch nie spędza zbyt wiele czasu w mokrej pieluszce. Jednak z drugiej strony chcesz także unikać zbyt częstych ich zmian. To normalne. Dlatego w tym artykule postaramy rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości. Zachęcamy do lektury!

Zmiana pieluszki u dziecka – kiedy jest ten najlepszy czas, aby to zrobić?

Coś, o czym wszyscy wiedzą, to fakt, że powinnaś natychmiast zmienić pieluszkę swojego dziecka za każdym razem, gdy będzie ona brudna. Małe dzieci mogą nawet się wypróżnić natychmiast po zmianie pieluchy. Co oznacza, że musisz ją zmienić ponownie. Zwykle dzieje się tak po karmieniu piersią.

Jednak wiedza o tym, kiedy należy zmienić pieluszkę małego dziecka, gdy oddał mocz, może być trudniejsza do obliczenia. Każde dziecko ma określony rytm. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci mają tendencję do częstego oddawania moczu, zwłaszcza podczas karmienia.

Najlepiej jest ustalić moment na zmianę pieluchy dla dziecka, na przykład tuż przed lub tuż po karmieniu. Tak samo powinnaś zawsze zakładać czystą pieluchę swojemu dziecku tuż przed snem. Pomaga to uniknąć gromadzenia się zbyt dużej ilości płynu podczas spania.

Jeśli zamierzasz wyjść, pamiętaj, aby zabrać ze sobą czyste pieluchy na wypadek, gdyby zaszła potrzeba zmiany zanim wrócisz do domu. Gdy Twoje dziecko cierpi na refluks i pluje lub wymiotuje po karmieniu, powinnaś zmienić go wcześniej. Jeśli zrobisz to odwrotnie i zmienisz pieluchę maleństwu tuż po karmieniu, możesz sprowokować więcej plucia lub wymiocin.

Zmiana pieluszki u dziecka zależy od jego wieku

Jeśli masz noworodka, musisz dość często zmieniać mu pieluszkę. Wynika to z faktu, że nowo narodzone dzieci jedzą co dwie lub trzy godziny i często się wypróżniają. Jednocześnie bardzo często sikają. To dlatego, że systematycznie spożywają płyny, mleko matki lub sztuczne. Są również bardzo wrażliwe na temperaturę, a uczucie zimna powoduje, że sikają.

Zmiana pieluszki u dziecka

Wraz z wiekiem dzieci ilość moczu narasta, a częstotliwość jego oddawania maleje. Jeśli maluszek będzie miał zbyt długo mokro może to sprawić, że poczuje się niekomfortowo i zacznie płakać. Dlatego musisz zwracać uwagę na sygnały swojego dziecka i zmieniać pieluchy tak szybko i często, jak to konieczne.

Jeśli pieluszki Twojego dziecka pozostają suche przez dłuższy czas, powinnaś porozmawiać o tym z lekarzem. Może to być oznaką jakiejś anomalii lub odwodnienia.

Dlaczego ważne jest, aby zmieniać pieluszki swojego dziecka w odpowiednim czasie?

Niemowlęta są narażone na działanie czynników drażniących w okolicach pieluchy. Dlatego mocz i kał, które pozostają długo na pieluszce mogą powodować zmiany na skórze dziecka. Mocz i kał w połączeniu z pocieraniem pieluchy mogą prowadzić do mnożenia się bakterii i grzybów. Problemy te powodują podrażnienie, wykwity i infekcje. Oczywiście jeśli nie są leczone. Warto wspomnieć, że niektóre dzieci są bardziej podatne na te problemy niż inne.

Należy również pamiętać, że pieluchy mogą wchłaniać tylko pewną ilość płynu. Dlatego, jeśli mocz dziecka przekroczy ten limit, pielucha przepełni się i spowoduje, że inne obszary ciała i ubrania dziecka staną się mokre. Jeśli Twoje dziecko śpi, jego łóżko również będzie mokre.

„Przed snem należy zawsze zakładać dziecku czystą pieluchę. Pomaga to uniknąć gromadzenia się zbyt dużej ilości płynu podczas spania. ”

Czy  powinnaś zmieniać pieluszkę swojego dziecka podczas, gdy ono śpi?

Jeśli Twoje dziecko śpi w nocy, najlepiej nie zmieniać pieluchy. Może to spowodować przerwanie cyklu snu Twojego malucha. Możesz jednak skorzystać z nocnego czasu na karmienie, aby zmienić swoje dziecko – przed lub po.

Mama bawiąca się z dzieckiem

Mając na uwadze powyższe kwestie, jeśli Twoje dziecko śpi w ciągu dnia i zauważysz, że konieczna jest zmiana pieluchy, można je obudzić. Zrób to z muzyką lub delikatnym głosem, a to pomoże Twojemu maluszkowi dostosować się do światła dziennego i dnia.

Co robić podczas zmiany pieluchy?

Gdy nadejdzie czas zmiany pieluchy, możesz wykorzystać tę chwilę, aby pobudzić zmysły Twojego dziecka. Oznacza to okazję do zabawy, czyli czas na śpiewanie, mówienie, odtwarzanie muzyki, i tym podobne. Wszystko to pomaga w procesie adaptacji.

Zawsze trzymaj wszystko, czego potrzebujesz do każdej zmiany pieluchy w określonym miejscu i w zasięgu ręki. Obejmuje to czyste pieluchy, chusteczki, maści i kremy, i tym podobne… W ten sposób nie będziesz się denerwować, gdy będziesz musiała szukać rzeczy przy każdej zmianie. W ten sam sposób, zabierz ze sobą te przedmioty, kiedy Ty i Twoje dziecko jesteście poza domem.

Ważne jest również, aby używać właściwej pieluchy w zależności od wieku i wielkości dziecka. Pieluchy nie powinny być za duże ani za małe. Pomoże to zapewnić komfort i uniknąć otarć oraz podrażnień, jeśli pieluchy są zbyt ciasne. Z drugiej strony pieluchy, które są zbyt duże, mogą prowadzić do wyciekania. Ponadto, pieluszka Twojego maleństwa może spaść lub przekręcić się, jeśli jest nieodpowiedniego rozmiaru.

Podsumowując, nie zawsze łatwo jest określić właściwy czas, w którym powinna nastąpić zmiana pieluszki u dziecka. Jednak dzięki temu prostemu przewodnikowi zapewnisz odpowiednią opiekę i higienę, której potrzebuje Twój maluszek o każdej porze dnia i nocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sugimura T, Tananari Y, Ozaki Y, Maeno Y, Tanaka S, Ito S, Kawano K, Masunaga K. Association between the frequency of disposable diaper changing and urinary tract infection in infants. Clin Pediatr (Phila). 2009 Jan;48(1):18-20.
  • Wesner E, Vassantachart JM, Jacob SE. Art of prevention: The importance of proper diapering practices. Int J Womens Dermatol. 2019 Mar 3;5(4):233-234.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.