Zabawa na każdym etapie dzieciństwa

Zabawa na każdym etapie dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 15 maja, 2018

Zabawa odgrywa kluczową rolę w rozwoju dziecka i ewoluuje wraz z nim na kolejnych etapach dzieciństwa. Gdy Twoje dziecko dorasta, potrzebuje różnych bodźców. Modyfikuje swoje schematy zabawy w miarę swojego rozwoju, uczy się nowych umiejętności i samodzielnie podejmuje nowe zainteresowania.

Każda aktywność, której podejmuje się Twoje dziecko, zmienia się z biegiem czasu. Dzieci zaczynają od bardzo prostych gier, ale wraz z wiekiem ich zabawa staje się coraz bardziej wymyślna. Dzieci automatycznie dostosowują gry do swojego poziomu rozwoju, ale to od nas zależy, czy udostępnimy narzędzia, które im w tym pomogą.

Aby zrozumieć, na jakim etapie rozwoju jest Twoje dziecko, przyjrzyj się w co i jak gra. Zabawa to najlepszy wyznacznik dojrzałości i rozwoju osobowości dziecka.

Sposób, w jaki dziecko się bawi, ewoluuje spontanicznie: jest to jedna z cech charakterystycznych dla każdego z etapów rozwoju. Dlatego zainteresowania dzieci zmieniają się w stosunkowo krótkim czasie.

Nie ma określonego wieku, w którym zaczyna się zabawa. Dzieci bawią się, gdy są bardzo małe, chociaż nie zawsze zauważamy, że to robią.

Jak już powiedzieliśmy, zabawa zależy od etapu rozwoju dziecka, więc u niemowlęcia może być trudniejsza do zaobserwowania i zrozumienia.

Warto też pamiętać, że dzieciństwo i zabawa różnią się w zależności od osobowości dziecka.

Oznacza to, że nawet wśród dzieci w podobnym wieku zabawa może wyglądać bardzo odmiennie. Różnić mogą się także preferowane zabawki.

Innymi słowy, istnieją pewne schematy zabaw dziecięcych na różnych etapach rozwoju, ale to, w jaki sposób przebiegają zależy od każdego dziecka i jego wyjątkowej osobowości.

Zabawa w dzieciństwie

Jak wygląda zabawa na każdym etapie rozwoju?

Aby zrozumieć etap rozwoju Twojego dziecka, pozwól mu bawić się tak, jak mu się podoba. To do dziecka należy  wybór gry.

Gdy już określisz, jaka zabawa jest preferowana przez Twoje dziecko, możesz pomóc mu uczyć się, używając narzędzi odpowiednich do etapu, na którym się znajduje.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach zabaw na różnych etapach dzieciństwa, typowych dla każdej grupy wiekowej, czytaj dalej. Poniżej przedstawiamy niektóre kategorie.

Motoryka

Aktywności wspierające rozwój umiejętności motorycznych zaczynają się od pierwszych kilku dni życia i są w dużej mierze obecne przez około dwa lata. Gry motoryczne koncentrują się na wykonywaniu różnych ruchów.

Sprzyja to rozwojowi nowych umiejętności i pomaga dzieciom kontrolować ich własne ciało. Na tym etapie dzieci zdobywają również praktykę w obchodzeniu się z różnymi przedmiotami.

Kreatywność i symbolika

Kreatywność i użycie symboli pojawia się u dzieci w wieku od około dwóch i pół do trzech lat. Chociaż wyobraźnia to element obecny w grach dziecięcych typowych dla każdego etapu dzieciństwa, to właśnie w tym momencie zaczyna się zabawa z użyciem symboli.

Odgrywanie ról i wyobrażanie sobie obiektów są typowe u dzieci w wieku około trzech lat. Na tym etapie dziecko widzi nieograniczony potencjał prawie we wszystkim.

Dziewczynka - zabawa na każdym etapie dzieciństwa

Budowanie

Zabawa w budowanie oznacza etap życia dziecka, charakteryzujący się szybkim rozwojem umiejętności. Pojawia się w wieku około pięciu lat i pozostaje popularną formą zabawy do około siódmego roku życia.

Na tym etapie dzieci mają większą zdolność umysłową do budowania złożonych struktur, którymi mogą szczęśliwie bawić się godzinami.

Normy i koegzystencja

W wieku siedmiu lat u dziecka większość zdolności fizycznych i umysłowych jest już dobrze rozwinięta. Ale umiejętności społeczne nadal wymagają udoskonalenia. Dlatego zabawa na tym etapie koncentruje się wokół interakcji społecznych.

Dzieci w tej grupy wiekowej grają zgodnie z zasadami, tworzą grupy z innymi dziećmi w oparciu o interakcje podobne do tych obserwowanych u dorosłych i są w stanie uprawiać sport lub grać w gry planszowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.