Technika balonikowa – jak uspokoić zdenerwowane dziecko?

Technika balonikowa – jak uspokoić zdenerwowane dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca, 2018

Technika balonikowa jest prostym ćwiczeniem oddechowym, które poprzez zabawę pomoże Ci nauczyć dziecko głębokiego, uspokajającego oddychania przeponowego, pomocnego w stresującej sytuacji.

Technika balonikowa to dla wielu rodziców pomocne narzędzie, które wykorzystują by nauczyć dzieci zachowywania spokoju w sytuacji stresu i napięcia. To prosta zabawa, ucząca głębokiego oddychania i efektywnego radzenia sobie ze stresem w codziennym życiu.

Dzieciństwo jest czasem nowych wrażeń i doświadczeń. Niektóre z nich mogą być dla małych dzieci trudne, a nawet nieco straszne. Na szczęście istnieje wiele strategii i narzędzi, które pomagają dzieciom rozluźnić się i zachować spokój w stresujących sytuacjach.

Dzieci nie rodzą się ze zdolnością uspokajania się, gdy są zdenerwowane czy przestraszone. Kiedy dorastają, komfortu i pocieszenia szukają u rodziców. Dzieci uczą się na przykładach i odkrywają z czasem metody, które się u nich sprawdzają. Technika balonikowa to właśnie jedna z metod uspokajania się. Uczy jak oddychać głęboko w celu zachowania lub przywrócenia spokoju i opanowania.

Ale czym jest głębokie, przeponowe oddychanie i dlaczego jest takie ważne?
Płuca

Głębokie oddychanie

Głębokie oddychanie jest techniką, która uczy dzieci jak spowalniać i uspokajać oddech kiedy są niespokojne lub przestraszone.

Metoda ta może pomóc zmniejszyć niepokój i sprawić, że dzieci poczują iż mają kontrolę nad sytuacją. Oddychanie jest blisko powiązane z działaniem układu nerwowego.

To oznacza, że głębokie oddychanie rozluźnia mięśnie i uspokaja umysł. Technika balonikowa to jeden ze sposobów, które można wykorzystać ucząc dzieci poprawnego oddychania i pomóc im opanować zdenerwowanie w trudnych chwilach.

Jak technika balonikowa może uspokoić zdenerwowane dziecko

Technika balonikowa działa na zasadzie uspokajania zdenerwowanych dzieci. To wyjątkowo skuteczna metoda głębokiego oddychania, z której można korzystać w pracy z maluchami mającymi trudności z kontrolowaniem impulsywnych zachowań. Pamiętaj, że to gra, która powinna być dla dzieci zabawą, przy okazji ucząc je tego jak działają płuca i jak kontrolować ich pracę.

Jak to działa?

To bardzo proste ćwiczenie. Będziecie potrzebować kilku baloników. Nadmuchaj balonik tłumacząc dziecku, że tak jak balonik, ludzie są napięci kiedy są zdenerwowani.

Porównanie do balonika sprawdza się świetnie kiedy uczymy dzieci jak działa ludzkie ciało. Powiedz więc maluchowi, żeby wyobraził sobie że jego płuca są jak balonik. Kiedy dziecko się denerwuje, jego płuca napełniają się powietrzem.

“Oddychanie to pierwsza i ostatnia czynność jaką każdy z nas wykona w życiu. Zależy od niego nasze istnienie. Jako że nie możemy żyć bez oddechu, tragiczne i smutne jest to, że miliony ludzi nigdy nie opanowały sztuki prawidłowego oddychania.”

-Joseph Pilates-

Na początek dziecko powinno przyłożyć nienadmuchany balonik do ust. Następnie należy wziąć głęboki wdech przez nos i wypuścić powietrze ustami do wnętrza balonika. Powtarzajcie czynność przez pięć cykli wdechu przez nos i wydechu przez usta, bez odrywania balonika od ust. Podczas wydechu dziecko powinno starać się jak najbardziej nadmuchać balonik.

Jeśli dziecku kręci się w głowie, od razu przerwijcie ćwiczenie.

Kiedy balonik jest w pełni nadmuchany, najlepiej powoli wypuszczać z niego powietrze. To przedstawi dziecku kolejny metaforyczny obraz tego, jak może ono kontrolować swój oddech. Większość dzieci w momentach stresu oddycha szybko, płytko i urywanie.

W przypadku dzieci skłonnych do niepokoju, wykonywanie tego ćwiczenia dwa razy dziennie wpłynie pozytywnie na kondycję płuc. Idealny plan to jedna sesja rano i jedna tuż przed snem.

Dziecko będzie spokojne i zrelaksowane.

Cele

Technika balonikowa pozwala dzieciom na:

  • Poznanie własnego ciała.
  • Uczenie się rozluźniania w sytuacjach stresowych.
  • Kontrolowanie impulsywnych zachowań.
  • Osiągnięcie spokoju umysłu.
  • Panowanie nad sobą w sytuacjach wywołujących niepokój.

Korzyści

Regularne używanie tej techniki znajduje wiele korzyści i pomaga dzieciom mającym tendencję do odczuwania niepokoju poprzez:

  • Zwiększanie pojemności płuc.
  • Ćwiczenie nie tylko mięśni odpowiadających za pracę płuc, ale także mięśni przepony.
  • Niwelowanie objawów duszności, ucisku w klatce piersiowej i braku możliwości wzięcia pełnego oddechu.
  • Poprawę wymowy i artykulacji: nieprawidłowy oddech często łączy się z niepoprawną wymową.
  • Wzmacnianie mięśni wokół ust dzięki powtarzaniu czynności nadmuchiwania balonika.

Ponadto, ta gra działa oferując dziecku obrazowe porównanie do sytuacji w codziennym życiu. Tak jak zbyt mocno nadmuchany balonik, my również możemy “pęknąć” jeśli nie upuścimy nieco powietrza. Jeśli pozwolimy stresowi kontrolować nasze ciało, w końcu nie będziemy w stanie znieść narastającego ciśnienia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.