Pożegnanie z dzieckiem - nie wychodź bez niego z domu
Pożegnanie z dzieckiem jest ważniejsze niż myślisz. Nigdy nie wychodź bez niego z domu. Nigdy nie przekraczaj progu swojego domu sądząc, że to najlepsze dla Twojego dziecka. Nie masz pojęcia, jak wielki to błąd. Możesz nie być świadoma, jak bardzo negatywnie odbije się to na Twoim dziecku.
Wyście z domu pozostawiając dziecko to z całą pewnością jeden z najtrudniejszych momentów w ciągu dnia. Każdy z nas musi przez to przejść. Niezależnie od tego, czy idziesz na zakupy, na siłownię, na uniwersytet, do pracy czy na ważne zebranie – moment opuszczenia swojego dziecka jest bolesny i nieprzyjemny dla obu stron.
Jednym z największych popełnianych w takiej sytuacji błędów popełnianych przez rodziców i dziadków jest pominięcie kroku, jakim jest pożegnanie z dzieckiem. Pozostawia to ślad w dziecku – nie tylko w danym momencie, ale też na dłuższą metę. Wyrządza dziecku krzywdę, tworząc w nim poważniejszą ranę emocjonalną, niż by Ci się mogło wydawać.
Zbierz w sobie siły i zrób to, co najlepsze dla obojga z Was za każdym razem, gdy opuszczasz dom. Pożegnaj się z dzieckiem, niezależnie od tego, jak trudne by to było. Nieważne, że będzie płakać. I tak będzie – różnica polega jedynie na tym, czy to zobaczysz, czy nie.
Pożegnanie z dzieckiem jest ważniejsze niż myślisz
Gdy opuszczasz dom pomijając krok jakim jest pożegnanie z dzieckiem, niestety nie unikasz jego cierpienia. Nie unikniesz też jego płaczu. Po prostu tego nie widzisz, więc wydaje Ci się, że to lepsze rozwiązanie. Tak czy inaczej, Twoje serce również boli w takiej sytuacji, więc decyzja ta niczego nie polepsza.
Z drugiej strony, musisz wziąć pod uwagę inny niezwykle ważny szczegół. Gdy dziecko wie, że opuszczasz dom, jego płacz wynika ze smutku. Jeżeli z kolei pomijasz pożegnanie z dzieckiem, nie rozumie ono, co się właśnie stało w jego małym świecie. Płacze z niepokoju i przerażenia. Oba te odczucia są bardzo złożone i ciężko jest sobie z nimi poradzić.
Innym powodem, dla którego warto każdorazowo zdobyć się na pożegnanie z dzieckiem jest fakt, że w ten sposób zyskasz jego zaufanie. Jeżeli nagle znikasz bez żadnego wyjaśnienia, sprawisz, że dziecko zacznie w Ciebie wątpić. Zacznie postrzegać Cię jako osobę, której nie można zaufać i co do której nigdy nie ma pewności.
Zapomnij o rozpraszaniu dziecka w momencie, gdy wychodzisz. To żaden magiczny trik. Specjaliści twierdzą, że może to przynieść efekty wprost przeciwne do oczekiwanych. Powoduje u dzieci bardzo negatywne i trudne do rozładowania emocje. Stąd też pojawia się całe mnóstwo pytań w stylu: “Czy mamusia jeszcze wróci?”. Tego typu wątpliwość zostawia w sercu dziecka trwały, negatywny ślad.
Pamiętaj, że dla dzieci oddzielenie od mamy to nie jest jakaś błahostka. Jesteś całym jego światem, ulubioną osobą dziecka, jego wszystkim. Nie załamuj całego jego wewnętrznego świata, ponieważ jedyne, co osiągniesz to wywołanie w dziecku traumy.
Pożegnanie z dzieckiem – jak zrobić to najlepiej?
Podejdź do dziecka i daj mu buzi oraz je przytul. Z uśmiechem pozbawionym cienia zmartwienia, wyjaśnij, że mamusia na chwilę wyjdzie. Umocnij poczucie bezpieczeństwa dziecka upewniając je, że na pewno wrócisz. Nie, nie unikniesz jego płaczu, przygotuj się na to. Przecież to całkiem naturalne, że dziecko okazuje swoje naturalne uczucia.
Najlepiej, żeby pożegnanie z dzieckiem było szczere, głębokie, ale krótkie. Życz mu miłego dnia i dobrej zabawy. Oszczędź sobie zwrotów w stylu: “Będę za tobą tęsknić”. Oboje będziecie, ale tego rodzaju lamentowanie tylko dodatkowo komplikuje całą sytuację.
Jeżeli widzisz, że dziecko płacze na poważnie, nie wracaj do niego, bo na dłuższą metę sprawi to, że każde pożegnanie będzie jeszcze bardziej traumatyczne. Zaraź je swoim spokojem zapewniając je, że zadzwonisz w ciągu dnia. Oczywiście, jeżeli to obiecujesz, nie wolno Ci złamać danego słowa. Dzwoń do dziecka, gdy tylko masz wolną chwilkę, aby powiedzieć mu, jak bardzo je kochasz.
Tego rodzaju pożegnanie z dzieckiem nie zapobiegnie temu, że będzie ono odczuwało tęsknotę. Z całą pewnością jednak oddali od niego uczucie złości, niepewności i braku poczucia bezpieczeństwa. Tym prostym rytuałem pożegnalnym dziecko zacznie rozumieć, że Twoje wychodzenie z domu to stan przejściowy. Zrozumie też, że niebawem wrócisz. Z tego właśnie powodu pożegnanie z dzieckiem jest takie ważne. To właśnie dzięki niemu przyzwyczaja się ono do krótkich etapów rozstania.
Rób to najlepiej, jak umiesz. Zmniejsz cierpienie i desperację, jaką odczuwa Twoje dziecko. Zmniejsz też niepokój odczuwany przez Ciebie – najlepszym środkiem na niego jest świadomość, że robisz to, co jest właściwe. Dzięki temu wyjdziesz z domu spokojna, ponieważ jesteś uczciwa względem Twojego maluszka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
- Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
- Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
- Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
- Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.