Najczęstsze lęki u dzieci: czego boi się Twój maluch?

Najczęstsze lęki u dzieci: czego boi się Twój maluch?

Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia, 2020

To całkowicie normalne, że małe dziecko boi się niektórych rzeczy. W większości przypadków lęki u dzieci z czasem zaczynają zanikać. Lęk przed ciemnością, koszmary czy strach związany z wizytą u lekarza to jedne z najczęściej występujących lęków u dzieci. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Każde dziecko może bać się różnych rzeczy. Jednak niektóre lęki u dzieci są powszechne. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Ciebie listę lęków, które najczęściej męczą maluchy. Mamy również kilka podpowiedzi, które mogą pomóc Ci się z nimi rozprawić.

Doświadczanie strachu stanowi część procesu nauki każdego dziecka – podobnie jak nauka jego pokonywania. Rodzice odgrywają kluczową rolę w tym procesie. Pomagają maluchom dając im wsparcie i służąc radami, które pokażą im jak stawić czoła swoim lękom.

Najczęstsze lęki u dzieci

Lęk przed ciemnością

Strach przed ciemnością to jeden z najczęstszych, a zarazem najwcześniej występujących, lęków u dzieci. Może pojawić się nawet w okolicy drugiego roku życia. Właśnie wtedy dzieci zaczynają być świadome tego, że znajdują się w ciemnym pokoju.

Nagle maluszek zauważa, że jest w mrocznym pokoju bez żadnego źródła światła, zupełnie sam. Nic dziwnego, że jego wyobraźnia zaczyna działać i zwraca się przeciwko niemu. Każdy lęk może sprawić, że zacznie panikować.

Możesz pomóc maluszkowi przezwyciężyć ten lęk na różne sposoby, na przykład:

  • Towarzysząc dziecku gdy znajduje się w ciemnym pomieszczeniu, aby zrozumiało, że nie ma czego się bać.
  • Umieszczając lampkę nocną obok łóżka, aby w pokoju malucha nie było całkowicie ciemno.
  • Przyklejając na suficie konstelację ze świecących w ciemności naklejek przedstawiających gwiazdy i księżyc, która będzie lśniła w ciemności.
  • Tworząc bajki na dobranoc o słońcu, księżycu i gwiazdach, aby dziecko zrozumiało, że gwiazdy i księżyc zawsze je obronią.

Koszmary

Lęki u dzieci objawiają się często w formie koszmarów sennych. Kiedy się pojawiają, maluszek zrywa się w środku nocy pobudzony. Czasem może nawet krzyczeć i mocno się pocić.

Przerażona dziewczynka w łóżku bojąca się ciemności - lęki u dzieci
Aby pomóc dziecku poradzić sobie z koszmarami, powinnaś wytłumaczyć mu, że nie są prawdziwe. Są jedynie wytworem jego wyobraźni. Dziecko cierpiące z powodu koszmarów będzie potrzebowało od Ciebie dużo miłości i zrozumienia. Musi czuć, że mama i tata są z nim i zawsze mogą mu pomóc.

Kostiumy i przebrani ludzie

Małe dzieci często boją się osób noszących kostiumy. Dzieje się tak, ponieważ maluszek często nie rozumie, że pod kostiumem znajduje się prawdziwa osoba.

Specyficzne proporcje, kolory i elementy wybijające się na pierwszy plan w kostiumie mogą sprawić, że dziecko przestanie ufać temu, czego nie rozpoznaje.

Z tym lękiem można poradzić sobie w dość prosty sposób. Wystarczy, że osoba w kostiumie pokaże maluchowi swoją twarz. Dzięki temu dziecko przekona się, że pod przebraniem kryje się przyjazna osoba.

Możesz również pobawić się ze swoją pociechą w przebieranki. Dzięki temu przestanie bać się kostiumów i stwierdzi, że stanowią element zabawy.

Lęk przed wodą

To kolejny powszechny lęk, często spotykany u dzieci. Jednak w wielu przypadkach z czasem zanika, a starsze dzieci zaczynają lubić przebywać w wodzie. Taki lęk ma zazwyczaj jedną z dwóch przyczyn:

  1. Odczuwany przez każdego człowieka podświadomy niepokój na myśl o tym, że nie jest w stanie oddychać pod wodą.
  2. Traumatyczne przeżycia z przeszłości związane z wodą.
    Lekarka badająca dziewczynkę przytulającą misia

Aby pomóc maluszkowi pokonać ten lęk, przede wszystkim nie możesz zmuszać go do wchodzenia do wody, jeśli nie ma na to ochoty.

Powinnaś wytłumaczyć swojemu dziecku, że nie ma się czego bać i pokazać mu, że inni dorośli i dzieci wchodzą do wody i nic im się nie dzieje. To pomoże mu zrozumieć, że też może bez obaw bawić się w wodzie.

Wizyty lekarskie

Ostatni z lęków, który często występuje u dzieci, to strach przed wizytą u lekarza. Od najmłodszych lat uczymy się kojarzyć lekarzy z bólem.

Zanim wybierzecie się do lekarza musisz koniecznie wytłumaczyć maluchowi, co będzie się działo podczas wizyty. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, czego może się spodziewać, a poziom odczuwanego przez nie niepokoju zmniejszy się.

Takie tłumaczenie ma jasny cel: dziecko powinno zdać sobie sprawę z tego, że lekarz chce mu pomóc, a nie wyrządzić krzywdę. Sposób, w jaki lekarz traktuje swoich pacjentów, jest w tym przypadku niezwykle ważny. To trudny moment, dlatego upewnij się, że wybrany przez Ciebie pediatra jest miły i przyjazny.

Możesz również obiecać dziecku, że jeśli będzie się dobrze zachowywało podczas wizyty, dostanie nagrodę. To pomoże mu znaleźć w sobie odwagę i będzie stanowiło dodatkową motywację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.