Kiedy dziecko boi się robić kupkę: jak mu pomóc?

Kiedy dziecko boi się robić kupkę: jak mu pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2019

To całkowicie normalne, że Twoja pociecha obawia się niektórych rzeczy. Może na przykład okazać się, że dziecko boi się robić kupkę. Dzisiaj chcemy zająć się właśnie tym problemem.

Kiedy dziecko boi się robić kupkę, zazwyczaj wiąże się to z chorobami jelit lub problemami wywoływanymi przez pożywienie, które spożywa. Zaparcia, nazywane również zatwardzeniem, mogą sprawiać, że dziecko odczuwa ból i ucisk. Z tego powodu może nie chcieć się wypróżnić, nawet jeśli tego potrzebuje.

Bywa też tak, że dziecko znajduje się w nieznanym miejscu, które różni się od otoczenia, do którego jest przyzwyczajone. Taka sytuacja może sprawić, że nie będzie czuło się na tyle komfortowo, by zadbać o swoje potrzeby fizjologiczne.

Powstrzymywanie wypróżnienia może prowadzić do zatwardzenia. Kał staje się suchy i twardy, a jego wydalenie jest trudne i bolesne. To błędne koło, które koniecznie trzeba przerwać.

Dlaczego dziecko boi się robić kupkę?

Fakt, że dziecko boi się robić kupkę, wynika zazwyczaj z tego, że cierpi na zatwardzenie lub inne zaburzenia układu pokarmowego. Jednak może to być objaw innych problemów. Oto najczęstsze czynniki sprawiające, że dziecko powstrzymuje defekację:

Nadmiar pokarmów mięsnych i jajecznych w diecie

Jedzenie zbyt dużej ilości protein prowadzi do stwardnienia masy kałowej. To z kolei utrudnia ruchy robaczkowe jelit.

W pierwszych latach życia dziecka jego dietę powinien nadzorować lekarz. Dzięki temu będziesz w stanie zadbać o zdrowy rozwój i wzrost swojego malucha. Trzymając się porad i chodząc regularnie na kontrole będziesz w stanie uchronić dziecko przed wystąpieniem wielu chorób układu pokarmowego.

Lenistwo i siedzący tryb życia

Dziecko, które nie uprawia ćwiczeń fizycznych ma problem nie tylko z wizytami w łazience. Takie zachowanie może również prowadzić do wystąpienia chorób układu krążeniowego. Właśnie dlatego dziecko powinno uprawiać sport i być aktywne fizycznie w sposób dostosowany do swojego wieku.

Zaburzenia lękowe związane z wysiłkiem umysłowym

Ten problem występuje u dzieci w wieku szkolnym, gdy czują się przytłoczone nadmiernym wysiłkiem umysłowym i martwią się o oceny, jakie dostają w szkole.

Wstyd

Bywa i tak, że dziecko boi się robić kupkę, bo czuje się niekomfortowo lub jest zażenowane. Może wystraszyć je fakt, że ktoś może je zobaczyć lub się zabrudzi.

Zbyt małe spożycie wody

Gdy dziecko nie pije wystarczająco dużo wody i nie dba o odpowiednie nawodnienie, masy kałowe w jego ciele twardnieją. To z kolei może wywoływać ból, a czasem nawet prowadzić do krwawienia po opróżnieniu jelit. Z obawy przed powtórzeniem się sytuacji dziecko stara się za wszelką cenę uniknąć oddawania kału.

Smutny chłopiec na toalecie - dziecko boi się robić kupkę

Im większa fobia, tym większy ból i dyskomfort. Lęk nie pozwala dziecku wykonywać tak naturalnej czynności, jaką stanowi pozbywanie się odpadów organicznych. Brak wypróżnień może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Może wywołać choćby zapalenie wyrostka robaczkowego, doprowadzić do rozwoju infekcji w jelitach, fermentacji gazów i bólu dróg żółciowych.

Co zrobić, gdy dziecko boi się robić kupkę?

Odczuwanie lęku jest całkowicie normalne, zwłaszcza w pierwszych latach życia. Jednak sam fakt, że wiele dzieci boi się robić kupkę, nie powinno stanowić pretekstu do ignorowania tego problemu. Wręcz przeciwnie, rodzice muszą zrozumieć powagę sytuacji i poszukać pomocy u specjalisty.

Jak najszybsze stawienie czoła problemom pomoże w dużej mierze zwalczyć strach. Co więcej, uchroni dziecko przed problemami zdrowotnymi wynikającymi z powstrzymywania kału.

Fobie i lęki to odpowiedź każdego człowieka na nieprzyjemne sytuacje kojarzące się z bólem, dyskomfortem lub rzeczami, które uznaje za obrzydliwe. W najwcześniejszych etapach życia takie reakcje są wrodzone. Dzieci rozwijają lęki bez udziału świadomości. Nie zdają sobie również sprawy z konsekwencji związanych z ignorowaniem potrzeb fizjologicznych.

Jako rodzic musisz wykazać się zrozumieniem uczuć maluszka i zapewnić mu dużą dozę wsparcia, które stopniowo pomoże mu pokonać wszelkie przeciwności. W żadnym wypadku nie możesz go zmuszać do stawiania czoła jego lękom. To wcale nie pomoże, a wręcz może pogorszyć sytuację i sprawić, że jego fobie przybiorą na sile.

Podsumowanie

Otwarcie porozmawiaj z dzieckiem o jego lęku związanym z defekacją. To pomoże maluszkowi poczuć się pewniej i pozwoli mu bez skrępowania porozmawiać o tym, co go niepokoi.

Swobodna komunikacja zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniej strategii, która pomoże zwalczyć strach. Umożliwia dziecku branie aktywnego udziału w znajdowaniu rozwiązania i minimalizuje zmęczenie oraz obciążenie tym problemem.

Dziecko z opuszczonymi spodniami na toalecie

Każde dziecko potrzebuje mieć wsparcie płynące od najbliższych mu osób. Musi także zrozumieć swoje lęki i brać udział w poszukiwaniu sposobu na poradzenie sobie z nimi. Strach zacznie stopniowo zanikać, gdy maluch zrozumie, że ma siłę, by stawić czoła każdej trudnej sytuacji i wyjść z niej obronną ręką.

Te podpowiedzi przydadzą się nie tylko wtedy, gdy dziecko boi się robić kupkę. Mogą również pomóc maluchom przezwyciężyć każdy lęk, jaki stanie na ich drodze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Enciclopedia del Hogar. (1967). 11th ed. Barcelona – España: EDICIONES GARRIGA, S.A., Tomo I y II.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.