Dzieci rzucają rzeczami - dlaczego?

Dzieci rzucają rzeczami - dlaczego?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Maluchy przechodzą przez fazę, w której ich najlepszą umiejętnością jest rzucanie wszystkiego na podłogę. Czy chcesz wiedzieć, dlaczego przychodzi czas, że dzieci rzucają rzeczami?

Z pewnością twoje dzieci zaskoczyły Cię kilkakrotnie umiejętnościami typowymi dla baseballistów, rzucając wszystko, co mają w zasięgu ręki. To, że dzieci rzucają rzeczami ma swój głębszy sens.

Być może początkowo sądziłaś, że jest to akt buntu lub zachowanie, którego używają, aby zwrócić na siebie twoją uwagę. Ta teoria zmienia się jednak, gdy zdajesz sobie sprawę, że robią to każdego dnia.

Z gniewem, w zaskoczeniu lub ze śmiechem prosisz je, aby przestało rzucać rzeczami ponieważ może coś uszkodzić lub kogoś zranić. Mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Ta umiejętność twojego maluszka jest tylko jednym z pierwszych sposobów w jaki dzieci wchodzą w interakcję ze światem.

Twoje dziecko odkrywa cząstkę świat za każdym razem gdy rzuca coś na ziemię.

Kiedy rzucasz przedmiotem musisz zmierzyć z jaką siłą zamierzasz go rzucić, masz ustalony cel, a także musisz ustawić się w określonej pozycji. To jest doświadczenie, które twoje małe dziecko próbuje zdobyć za każdym razem gdy rzuca coś na ziemię. Jeśli rzucił już czymś tysiąc razy, musisz się przygotować na to, że na pewno zrobi to kolejne tysiąc razy.

Kiedy dzieci rzucają rzeczami bądź szczęśliwa i wdzięczna, ponieważ jest to oznaką ich prawidłowego rozwoju i wzrostu. Jest to kolejna pozycja na liście umiejętności, które dziecko rozwija każdego dnia aby stawić czoła wyzwaniom życia.

Ucz je bycia ostrożnym, rozpoznawania niebezpieczeństwa i wrażliwych materiałów.

Dlaczego dzieci rzucają rzeczami?

Dzieci rzucają przedmiotami

Widzimy jak ciała naszych maluszków stają się coraz silniejsze i bardziej zwinne – a to tylko od rzucania wszystkiego na podłogę. Nadszedł czas aby poprowadzić je przez ten trening.

Dzieci rzucają rzeczami, aby odkrywać. W młodym wieku jest to odyseja pełna wyzwań i osiągnięć prawie jak z historii o superbohaterach.

Zanim jednak podejmiemy się tego zadania, ważne jest, abyśmy poznali szczegółowo wszystkie umiejętności, których uczy się twój aniołek przez rzucanie rzeczy na podłogę.

Odkrywanie, co się stanie z przedmiotem

Obserwują czy się łamie, wydaje wyjątkowe dźwięki lub pozostaje taki sam. Poszukują odpowiedzi na swoje wątpliwości do skutku i jeszcze dłużej.

Mierzenie odległości

Trudno w to uwierzyć, ale dzieci w tym wieku używają dwóch z największych zmysłów: wzroku i słuchu. Wizualnie analizują trajektorię obiektu który rzucają.

Widzą, jak obiekt zmienia się pod względem rozmiaru, gdy leci coraz dalej, aż staje się malutki. Używają też słuchu aby sprawdzić ile czasu minie zanim obiekt uderzy w ziemię. Im później usłyszy dźwięk, tym dalej obiekt podróżował.

Sprawdzanie swoich zdolności

Czy warto dalej eksperymentować z tym obiektem? Czy powinienem kontynuować odkrywanie? Czy rozumiem, co się dzieje gdy rzucam rzeczy mocno? Czy zareaguje inaczej, jeśli to zrobię? Dzieci rzucają rzeczami aby uzyskać odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Rozumieją związek między akcją i reakcją

Po tym jak maluszek zdecyduje się rzucić obiekt odkrywa, co to powoduje. Może to spowodować pęknięcie szkła i reakcję strachu przed mamą lub tatą. Może to również powodować głośny hałas, który przeszkadza innym i budzi rodziców itp.

Interakcja z innymi

Dzieci odkryją, że niektóre dźwięki i czynności budzą zainteresowanie osób wokół nich. Gdy się tego nauczą, będą bawić się tymi przedmiotami aby zwrócić na siebie Twoją uwagę.

To kolejna okazja aby dziecko mogło budować relacje. W przyszłości lekcje, których nauczy się jako dziecko będą niezwykle ważne dla jego rozwoju osobistego i zawodowego.

Nasz mały naukowiec na swoje potrzeby odkrywania świata reaguje bardzo szybko i zręcznie.

Jak możemy poprawić jego doświadczenia?

Dziewczynka i wiadro

Nie powinnaś karcić dziecka – chyba, że rzuca czymś delikatnym lub powoduje wiele szkód. Dzieci rzucają rzeczami bez intencji psucia ich. Zamiast tego możesz skupić się na uczeniu go czym i gdzie mogą rzucać.

Nie powinnaś pozwalać, aby dzieci stawały się agresywne podczas rzucania przedmiotami. Możesz również zachęcać je, aby podnosiły rzeczy którymi wcześniej rzucały. W ten sposób zaszczepisz w nich nawyk bycia zorganizowanym.

Nie karć go bez powodu, daj mu przykład a na pewno zobaczysz rezultaty.

Ucz tego, co jest dozwolone, dając przykład. Wrzucanie brudnych skarpet do kosza na pranie, czy papierków do śmietnika. Krok po kroku dziecko zrozumie, które zachowania są dobre i przynoszą korzyści dla was obojga.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.