Dlaczego moje dziecko mnie nie słucha? Co z tym mogę zrobić?
Wielu rodziców często narzeka i ciągle zadaje sobie pytanie: „Dlaczego moje dziecko mnie nie słucha? Ale czy dzieci naprawdę nie zwracają uwagi na swoich rodziców, czy też ci rodzice nie wiedzą, jak zwracać się do swoich pociech, aby zwracały na nich uwagę?
W większości przypadków to „wybiórcze słuchanie” ma więcej wspólnego ze słabą komunikacją, niż z nieposłuszeństwem lub biernością dzieci. Postaw się na przykład w takiej w sytuacji: prosisz swoje dziecko, aby coś zrobiło, a ono Cię ignoruje, nie słucha Cię lub po prostu mówi nie. Prosisz je o zrobienie czegoś innego, a ono Cię nie słucha.
Zatem prosisz w inny sposób, a ono odmawia ponownie. Potem podnosisz głos, a dziecko znowu odmawia. W końcu próbujesz je przekupić tylko po to, by uzyskać takie same rezultaty… Wreszcie dochodzi do kłótni, która prowadzi do konfliktu w domu. Jest on jednak całkowicie niepotrzebny i możliwy do uniknięcia.
Dlaczego moje dziecko mnie nie słucha?
Dziecko może być nieposłuszne z wielu różnych powodów:
- Nie rozumie, o co je prosisz.
- Nie słucha Cię właściwie.
- Rozmawiasz z nim na odległość (np. krzycząc z kuchni do pokoju).
- Twoja komunikacja nie jest płynna.
- Mamy jakiś problem emocjonalny.
Powodów może być wiele i bardzo różnych. Ale to Ty musisz wiedzieć, co dzieje się z Twoim dzieckiem, co sprawia, że nie chce zwracać na Ciebie uwagi lub mimowolnie Cię ignoruje.
Aby ta sytuacja uległa zmianie, musisz zmienić sposób komunikowania się z dzieckiem. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, co konkretnie mamy na myśli.
Zmień swoją technikę wychowawczą
Nadejdzie czas, kiedy będziesz musiała zmienić dyscyplinę, której używasz do komunikowania się ze swoimi dziećmi. Obecnie działasz poprzez groźby, kary lub krzyki.
Będziesz musiała skoncentrować się na stosowaniu pełnej szacunku dyscypliny wobec swoich maluchów, mieć realistyczne i odpowiednie oczekiwania względem ich wieku, a przede wszystkim kierować nimi w ich rozwoju osobistym.
Musisz skupić się na byciu cierpliwą, współczującą i sumienną. Skupienie się na wyznaczaniu granic i inspirowaniu dzieci do bycia lepszymi i bardziej posłusznymi, podczas gdy pracujesz nad dawaniem im wspaniałego przykładu, jest najlepszym sposobem, aby to osiągnąć.
Moje dziecko mnie nie słucha: co możesz zrobić?
Poniżej zaprezentujemy Ci kilka wskazówek, co zrobić, gdy Twoje dziecko Cię nie słucha. W ten sposób zamiast tracić panowanie nad sobą, gdy to się przytrafi ponownie, lepiej skupić się na tym, jak powinnaś zareagować, aby komunikacja z dzieckiem była właściwa.
Pomoże Ci to również cieszyć się większą harmonią w domu i lepszymi relacjami z dziećmi.
Powiedz dziecku wprost, czego od niego oczekujesz
Przekłada się to na przekazanie maluchowi, czego od niego konkretnie oczekujesz w danym momencie. Tak, aby wiedziało, czego chcesz. Jednym z największych błędów popełnianych przez rodziców jest wydawanie dzieciom szeregu negatywnych poleceń, takich jak „Przestań biegać!” lub „Nie dotykaj tego!” itp.
Ważne jest postępowanie dokładnie odwrotne. Czyli wydawanie pozytywnych poleceń, takich jak „Proszę Cię, byś chodził, zamiast biegać”. Inne przykłady to, zamiast mówić „Przestań szarpać siostrę”, powiedz dziecku „Dotykaj siostrę w delikatny sposób”, a zamiast „Przestań rzucać piłką”, powiedz „Proszę, baw się piłką tocząc ją po podłodze”.
Wydawaj jasne i zwięzłe polecenia
Dzieciom trudno jest postępować zgodnie z rozbudowanym zestawem instrukcji. Aby komunikować się na poziomie rozwoju dziecka, dawaj mu tylko jedno polecenie na raz, na którym może się skupić. Możesz na przykład powiedzieć „Proszę, załóż buty na nogi”. Następnie, kiedy wróci ze spaceru, powiedz „Zdejmij proszę buty”.
Spraw, aby słuchanie Ciebie było dla dziecka zabawną czynnością
Dzięki zabawie dzieci uczą się, łączą, łączą i komunikują. Możesz więc zgłaszać swoje prośby w formie gry, wyścigu lub piosenki, zwłaszcza jeśli Twoje dzieci są już pochłonięte zabawą.
Na przykład wyobraź sobie, że Twoje pudełko z zabawkami jest obręczą do koszykówki. Wrzucajcie do niego miękkie zabawki. Liczcie punkty i sprawdźcie, czy możecie pobić wynik z poprzedniego dnia.
Aby znaleźć ich buty, powiedz dziecku, aby wyobraziło sobie, że jest na wyprawie w poszukiwaniu potwora schowanego w jego butach. Aby przygotować się do snu, udawaj, że jesteś zabawną opiekunką ze śmiesznym głosem, która połaskota malucha, jeśli nie położy się on od razu spać.
Wczuwaj się w sytuację dziecka, aby Cię lepiej wysłuchało
My, rodzice, mamy tendencję do rozmawiania z naszymi dziećmi w sposób, w jaki nie chcielibyśmy, aby one rozmawiały z nami. To znaczy, jak byś się czuł, gdyby ktoś ciągle żądał od Ciebie zaprzestania robienia tego, co robisz, czegoś, co było dla ciebie naprawdę zabawne i ważne. I nakazywał zrobienie czegoś innego, czego nie lubisz?
Czy to brzmi dla Ciebie jakby zasługiwało na szacunek? Zamiast mówić „Mówiłam Ci, żebyś to zrobił teraz, dlaczego nigdy mnie nie słuchasz i nie zrobisz tego, co mówię?”, wczuj się w sytuację dziecka.
Postaraj się na przykład powiedzieć coś w stylu „Widzę, że jesteś teraz bardzo zajęty, a ja nie nie chcę przerywać Ci zabawy, ale muszę Cię poprosić o schowanie butów. Wolisz to zrobić teraz, aby móc od razu wrócić do tego, co robisz teraz, czy chcesz skończyć zabawę w ciągu następnych pięciu minut, aby móc zrobić to, o co Cię poprosiłam?”.
Mając to wszystko na uwadze, przekonasz się, że komunikowanie się z dzieckiem będzie teraz znacznie łatwiejsze. Komunikacja będzie mocnym punktem między Wami, a ponadto konflikty w domu zostaną znacznie zredukowane. A najlepsze jest to, że już nigdy nie będziesz musiała zadawać sobie pytania „dlaczego moje dziecko mnie nie słucha?”.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ramos-Paíl, R. (2015) Niños desobedientes, padres desesperados: El método para que tu hijo te haga caso a la primera. Editorial: Debolsillo Clave.