Jak czas spędzany przed ekranem wpływa na dzieci?

Jak czas spędzany przed ekranem wpływa na dzieci?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy Twoje dziecko zawsze używa gadżetów? Urządzenia elektroniczne mogą wywierać wpływ na jego wzrok. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się w jaki sposób czas spędzany przed ekranem odbija się na jego zdrowiu.

Ilość czasu, jaki dzieci spędzają na spoglądaniu na ekrany jest niepokojący. Wydaje się, że nigdy nie mają dość oglądania telewizji czy grania na iPadach. Taka obsesja na punkcie gadżetów może martwić. Jednak najgorsze jest to, w jaki sposób czas spędzany przed ekranem wpływa na ich wzrok.

Dzieci wykorzystują urządzenia elektroniczne aby grać w gry, rozmawiać z innymi, korzystać z Internetu lub oglądać filmy. To, co robią, jest dla nich zazwyczaj tak interesujące, że nie są w stanie oderwać wzroku od ekranu.

Jak czas spędzany przed ekranem wpływa na dzieci?

Oprócz tego dziecko nie zwraca uwagi na takie kwestie jak postawa, odległość od ekranu i jego jasność, co może odbijać się negatywnie na jego wzroku i zdrowiu. Zbyt dużo czasu spędzanego przed ekranem wywołuje uczucie dyskomfortu. Pojawiają się takie problemy jak suchość oczu czy podrażnienie oczu.

Poza tym dziecko może mieć również problemy z koncentracją, które będą utrzymywały się przez jakiś czas po zakończeniu długich okresów wpatrywania się w ekran.

Dzieci używające tabletu pod kocem

Spędzanie zbyt dużych ilości czasu w jednej pozycji może również prowadzić do wystąpienia bólu szyi i pleców. Jeżeli sama masz trudności z zapanowaniem nad czasem spędzanym przed ekranem, wyobraź sobie, co musi dziać się z Twoim dzieckiem.

Urządzenia cyfrowe stały się nieodłączną częścią ich życia. Oczywiście całkowite wyłączenie takich urządzeń z Waszego życia jest niemożliwe, jednak możesz zminimalizować wpływ, jaki wywierają na dzieci.

Więcej konsekwencji spędzania dużych ilości czasu przed ekranem

Pierwszy krok polega na zrozumieniu z czym się mierzysz. Przyjmuje się, że każde dziecko spędza średnio 8 godzin dziennie przed ekranem. Wykorzystywanie gadżetów elektronicznych przez dzieci wzrasta wraz z wiekiem.

Chociaż eksperci nie mają jeszcze pewności co do tego faktu, to dzieci, które spędzają zbyt wiele czasu przed ekranami, są narażone na zwiększone ryzyko występowania długoterminowych problemów z widzeniem.

Większość takich urządzeń, z wyłączeniem telewizji i gier wideo, pojawiło się w ostatnich dwóch dekadach. Chociaż możemy bez większego problemu zobaczyć ich natychmiastowy wpływ na dzieci, ich wpływ długoterminowy pozostaje nieznany.

Jest wielce prawdopodobne, że u dzieci, które spędzają zbyt wiele czasu korzystając z takich urządzeń, rozwija się czasowa krótkowzroczność. Co więcej, takie działanie jest krótkotrwałe, a oczy dochodzą do siebie po kilku minutach od zmienienia wykonywanej aktywności.

Mruganie – zaniedbywany, choć niezwykle istotny czynnik

Wpływ czasu spędzanego przed ekranem nie ogranicza się jedynie do oczu. Poza objawami takimi jak suchość oczu, uczucie pieczenia, podwójne widzenie i widzenie jak za mgłą, ludzie narzekają również na bóle głowy i problemy z posturą, jak również bóle pleców i szyi.

Lekarze nazywają obecnie ten zespół objawów “syndromem widzenia komputerowego” lub CVS. Kiedy ludzie wpatrują się w ekrany urządzeń elektronicznych, mniej mrugają. Przyjmuje się, że każda osoba mruga średnio około 15 razy na minutę.

Chłopiec siedzący przed telewizorem

Ze względu na znaczącą uwagę, jaką trzeba poświęcić użytkowaniu tych gadżetów i ekranów urządzeń elektronicznych, ten wskaźnik może spadać do mniej niż 5 mrugnięć na minutę. Mruganie to naturalnych mechanizm, który dba o to, aby oczy pozostały wilgotne, nawilżone i czyste.

Niższy współczynnik mrugania wywołuje suchość oczu i ich podrażnienie. Jego natężenie różni się w zależności od rodzaju aktywności oraz poziomu zaangażowania. Tym samym gra komputerowa wymaga o wiele większego wytężenia wzroku, ponieważ musisz cały czas spoglądać na ekran i reagować na to, co się na nim dzieje.

Monitory komputerowe i telewizory montowane na ścianach mogą pogorszyć sytuację, ponieważ dzieci zadzierają głowę do góry, aby na nie patrzeć. Dlatego też bardziej otwierają oczy i nadmiernie wystawiają większą część powierzchni oka na wysychanie łez.

Elektroniczne ekrany mogą wytwarzać jasne i mocno kontrastujące obrazy, które zmieniają się co sekundę. Poza tym odbijają blask pochodzący ze źródeł światła z otoczenia, takich jak lampy i okna. Tym samym Twoje oczy muszą stale reagować na zmieniający się poziom światła.

Uważaj na niebieskie światło i zmęczenie oczu wywoływane przez gadżety

Spoglądanie na ekran, który jest zbyt przyciemniony lub jasny w porównaniu to otoczenia również wywołuje wytężenie oczu. Twoje oczy muszą dostosować się do innych warunków, gdy przenosisz je z ekranu na swoje otoczenie. Częste rozszerzanie się źrenicy i jej kurczenie się wywołuje zmęczenie oczu.

Większość nowoczesnych urządzeń posiada ekrany LED, ponieważ wytwarzają one jaśniejsze obrazy i zużywają mniej energii. Jednak ilość niebieskiego światła, które emitują te ekrany, jest niepokojąca.

Ekrany LED emitują o wiele więcej niebieskiego światła niż ekrany LCD. Chociaż nie ma zbyt wielu badań w tym zakresie, wielu optyków podejrzewa, że niebieskie światło może wywoływać nieodwracalne uszkodzenia w siatkówce.

Poza tym zwiększa również ryzyko degeneracji plamki i zaćmy. Plamka to środkowa część siatkówki, która odgrywa kluczową rolę w dobrym wzroku. Degeneracja plamki może utrudniać wykonywanie codziennych czynności, takich jak choćby czytanie czy prowadzenie samochodu.

Wraz z wiekiem soczewki oczu zaczynają stawać się żółte. Dla dorosłych oznacza to ograniczenie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu. Jednak dzieci są również podatne.

Niebieskie światło może również zaburzać zegar biologiczny i wpływać na sen. Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem czasu spędzanego przed ekranem odgrywa kluczową rolę. Jeśli Twoje dziecko narzeka na pieczenie oczu, powinnaś sprawdzić ile czasu spędza przed ekranem każdego dnia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.