Czy należy pozwalać dzieciom na spanie z rodzicami?

Wszyscy zastanawialiśmy się wiele razy, czy postępujemy właściwie, pozwalając naszym dzieciom na spanie z rodzicami. Wszystkie takie zagadnienia mają swoje wady i zalety, ale decyzja zawsze należy do rodziców. I niezależnie od ich wyboru, na pewno będzie on właściwy.
Czy należy pozwalać dzieciom na spanie z rodzicami?
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Odwiecznym dylematem, który musi podjąć wiele matek i ojców, jest to, czy pozwolić swoim dzieciom na spanie z rodzicami. Faktem jest, że w wielu domach niemowlęta nieustannie płaczą szukając odrobiny pocieszenia. Jeśli są starsze, często same wstają i idą do łóżka mamy i taty, by zasnąć w ich towarzystwie.

Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy powinni pozwolić dzieciom spać z nimi w jednym łóżku. Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji? Wiele osób pozwala dziecku pozostać w ich łóżku tylko po to, aby znów zasnęło, a także aby nie trzeba było wstawać i przenosić go do jego własnego łóżka.

Ale czy to jest dobre rozwiązanie? Czy spanie z rodzicami to właściwa metoda? Jest wiele rozbieżności na ten temat. Nawet osoby specjalizujące się w poradach dla rodziców dzielą się na dwie grupy. Na tych, którzy popierają rodziców pozwalających dzieciom spać w ich łóżku oraz tych, którzy utrzymują, że dzieci muszą spać same.

Korzyści zapewniane przez spanie z rodzicami

Pozwala na łatwe karmienie piersią w nocy

Jeśli dziecko śpi w łóżku rodziców, matce łatwiej jest karmić piersią bez konieczności wstawania. W ten sposób będzie lepiej odpoczywać, a karmienie piersią będzie znacznie wygodniejsze. Kolejną korzyścią jest to, że im więcej razy dziecko zostanie nakarmione w nocy, tym więcej mleka wyprodukuje matka w ciągu dnia.

Spanie z rodzicami daje spokój samym rodzicom

Mamy, zwłaszcza jeśli to ich pierwsze dziecko, nieustannie martwią się, że ich pociecha przestanie oddychać i ciągle wstają w nocy, aby to sprawdzić. Kiedy dziecko śpi w łóżku rodziców, to zmartwienie znika, ponieważ matka może obserwować jego oddech za każdym razem, gdy się obudzi.

Dzieci, które śpią z rodzicami, śpią dłużej

Eksperci twierdzą, że wydaje się być udowodnionym faktem, że dzieci, które śpią z rodzicami, mają lepszy sen. Kiedy budzą się i zauważają w pobliżu swoich rodziców, natychmiast wracają do przerwanego snu. Jeśli jednak są zdane na siebie, często krzyczą wzywając swoich rodziców z uwagi na czysty instynkt przetrwania.

Matka z dzieckiem

W pewnym wieku dzieci nie są w stanie zrozumieć, dlaczego ich rodzice śpią w innym pokoju i dlatego nie lubią spać samemu.

Spanie z rodzicami poprawia wzajemne więzi

Niemowlęta potrzebują kontaktu z matką, aby czuć się bezpiecznie i budować w ten sposób więzy uczuciowe.

W wieku dorosłym dziecko śpiące z rodzicami będzie miało wyższą samoocenę

Niektórzy naukowcy twierdzą, że spanie z rodzicami poprawia samoocenę w późniejszym wieku, a nawet w okresie dorosłości. Ponadto uważają oni, że zmniejsza to problemy behawioralne i ułatwia niezależność. Jednak w tej chwili nie ma jeszcze dowodów naukowych na poparcie tej tezy.

Wady spania z dziećmi

Rodzice mniej odpoczywają

Kiedy dzieci śpią z rodzicami, zawsze oznacza to, że rodzice nie wypoczywają wystarczająco dobrze. Dzieci często się poruszają podczas snu, kopią, budzą się, krzyczą i wiercą. To często uniemożliwia rodzicom spokojny sen.

Ma to negatywny wpływ na życie seksualne pary

Jeśli dziecko zawsze śpi z rodzicami, w końcu negatywnie wpłynie to na intymność i życie seksualne rodziców. Jeśli jednak masz trochę elastyczności w tych sprawach, możesz poszukać innych momentów na zapewnienie sobie intymności – czyli tych chwil, które nie pokrywają się z harmonogramem snu Twojego dziecka.

Spanie z rodzicami opóźnia ewolucyjny rozwój dzieci

Dotyczy to zwłaszcza dzieci w wieku około siedmiu lub ośmiu lat, które śpią z rodzicami. Dzieci muszą mieć swoją przestrzeń i przyzwyczaić się do niej. Jeśli tego nie zrobią, może to być szkodliwe dla ich rozwoju.

Przyzwyczajenie dzieci do złych nawyków

Toczy się na ten temat wciąż wiele dyskusji. Niektórzy uważają, że to, że dziecko chce spać z rodzicami, nie jest złym nawykiem. Z drugiej strony są tacy, którzy uważają, że jeśli rodzice pozwalają swoim dzieciom spać z nimi, to za bardzo je rozpieszczają.

Dziecko w trakcie snu

Uważają, że lepiej dla dzieci będzie spać we własnym łóżku, ponieważ potrzebują one swojej przestrzeni do prawidłowego rozwoju.

Uzależniamy dzieci emocjonalnie od rodziców

Spanie z rodzicami może oznaczać, że dzieci stają się emocjonalnie zależne od nich i nie rozwijają swojej niezależności i autonomii tak, jak powinny.

Jak widzieliśmy w tym artykule, jest to kwestia, która jest wciąż przedmiotem intensywnych sposób między tymi, którzy opowiadają się za i przeciw spaniu dzieci razem z rodzicami.

Podsumowując, najrozsądniejszą rzeczą do zrobienia jest upewnienie się, że to, czy ich dzieci śpią w ich łóżku, jest decyzją rodziców, a nie samego dziecka. To, co chcą zrobić i to, co powoduje, że czują się komfortowo, będzie właściwym rozwiązaniem. Najważniejsze, żeby zarówno oni, jak i dzieci, czuli satysfakcję.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.