Ciche dzieci. Jak się do nich zbliżyć i zdobyć ich zaufanie?
Najczęściej ciche dzieci nie wdają się w żadne poważniejsze konflikty. Mają wyjątkową skłonność do relaksacji, co jednak nie zawsze pociąga za sobą bierność z ich strony.
Ciche dzieci wiedzą, że konfrontacja nie jest koniecznie rozwiązaniem, przez co chronią się od negatywnych emocji. Ich spokój i cierpliwość czynią z nich bardzo miłych ludzi, lecz zazwyczaj nie są oni zbyt ekstrawertyczni.
Zbliżenie się do nich może być nieco trudniejsze, ponieważ ich spokojny charakter może sprawiać wrażenie, że nie chcą wchodzić w żadne interakcje. W większości przypadków jest to jednak mylne wrażenie, a osoby te są zainteresowane interakcją i komunikacją z innymi.
Należy pamiętać, że wylewność nie zawsze jest przejawem zainteresowania. Jeśli Twoje dziecko jest spokojne, wychowaj je bez popadania w pułapkę nadopiekuńczości i zachęcania go do ciągłego wyrażania swoich emocji.
Nie zmuszaj dziecka na siłę, a przede wszystkim pamiętaj, aby dać mu miłość, której tak bardzo potrzebuje. W ten sposób pomożesz mu mieć wszystkie niezbędne narzędzia do integralnego rozwoju, który zapewni mu korzyści w przyszłości.
Ciche dzieci – charakterystyka
1. Cichy nie oznacza nieśmiały
Bycie spokojnym niekoniecznie musi iść w parze z byciem nieśmiałym. Spokojne dzieci zachowują nieco większy dystans do danej sytuacji, jednak gdy znajdują się w zaufanym środowisku działają z całkowitą spontanicznością.
Ciche dzieci mają po prostu ostrożne podejście. Najpierw obserwują nowe sytuacje, aby wybadać grunt zanim się w nie zaangażują . Kiedy mają już poczucie kontroli nad sytuacją, stają się dość pewne siebie.
2. Zawsze słuchają i przyswajają informacje
Nie należy mieszać cichej natury dzieci z tym, że nie wykazują uwagi kiedy się z nimi rozmawia. Bardzo często są to spostrzegawczy ludzie, którzy zwracają uwagę na wszystko co ich otacza. W związku z tym analizują oni wiele uczuć i myśli.
3. Ciche dzieci zazwyczaj nie rozmawiają z nieznajomymi
Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma problemy z rozmową z nieznajomymi, najlepiej nie zmuszać go do stawienia czoła tym sytuacjom. Może to okazać się naprawdę niewygodne dla Twojej pociechy. Pomóż mu w subtelny i empatyczny sposób pokonać tę trudność i stopniowo wyjść ze strefy komfortu.
Mimo, iż rozmowa z przypadkową osobą nie jest priorytetem, powinnaś zachęcać dziecko do brania udziału w codziennych sytuacjach, takich jak zamawianie jedzenia w restauracji lub zakupy w sklepie.
4. Wiele rzeczy kryje się za tą cichą powierzchownością
Moment dorastania dziecka to najlepszy czas na zrozumienie, jak wiele kryje się w umyśle dziecka.
Ciche dzieci nie zawsze rozmawiają o swoich uczuciach z rodzicami. Poświęć im więc trochę uwagi. By dzieci poczuły się bardziej komfortowo możesz zachęcić je do pisania pamiętnika lub opisywania wymyślonych historii. Wiedza i kreatywność dziecka potrafią naprawdę zaskoczyć.
Im spokojniejszy człowiek, tym większy jest jego sukces, wpływy i moc. Spokój umysłu jest jednym z pięknych klejnotów mądrości.
-James Allen-
5. Brak potrzeby bycia w centrum uwagi
Ciche dzieci nie mają potrzeby skoncentrowania uwagi wyłącznie na nich. Lepiej rozwijają się dzięki interakcji z innymi.
6. Ciche dzieci opowiadają o swoich nadziejach i marzeniach
Ciche dzieci chcą, aby ktoś naprawdę ich słuchał zanim przedwczesnego oceniania. Chcą mieć dobry związek ze swoimi nauczycielami, trenerami i innymi dorosłymi, którzy są obecni w ich życiu. Nie należy więc przegapić okazji, by podejść i posłuchać, co te dzieci mają do powiedzenia.
Spróbuj rozmawiać z nimi o rzeczach, które są dla nich ważne. Najlepsze co możesz zrobić z cichym dzieckiem to odkrycie, co je motywuje i zaprosić do wspólnej rozmowy.