Rozpoznanie płci dziecka - kilka babcinych sposobów
Babcine sposoby na rozpoznanie płci dziecka u ciężarnej kobiety są raczej mitologiczne. Nie są one poparte żadnymi naukowymi dowodami, jednak nadal przekazuje się je z pokolenia na pokolenie.
Śmiemy twierdzić, że jeśli ciężarna kobieta mówi, że nie jest zainteresowana poznaniem płci dziecka nie jest to do końca prawda. A jako że wierzenia ludowe nie mogą raczej wyrządzić żadnej krzywdy przyszłe mamy chętniej korzystają z babcinych, bardziej tradycyjnych sposobów na rozpoznanie płci dziecka.
Te metody opierają się na zupełnie nienaukowych tezach i dlatego wzbudzają zaintrygowanie i ciekawość. Jednocześnie nie powodują żadnego zagrożenia ani dla dziecka ani dla matki.
Zarówno babcie z minionych lat, jak i te bardziej współczesne, często twierdzą, że umieją rozpoznać płeć dziecka tylko poprzez spojrzenie na przyszłą mamę.Wielkość i kształt jej brzucha czy na przykład sposób chodzenia są znakami, które pozwalają im odgadnąć czy na świat przyjdzie chłopiec czy dziewczynka.
Popularne wierzenia dotyczące rozpoznawania płci
Pomimo mitologicznego nimbu, którym owiane są tzw. babcine metody na rozpoznanie płci dziecka, nawet dzisiaj wielu ludzi zgadza się twierdzeniem, ze można poznać płeć dziecka bez wykonywania badań USG. A do dlatego, że istnieje wiele przypadków, kiedy te metody okazały się skuteczne.
Wśród tych metod na rozpoznanie płci dziecka, niektóre są bardzo wątpliwe, ale część z nich zawiera w sobie odrobinę naukowego prawdopodobieństwa na swoją skuteczność. To jednak nie poziom prawdopodobieństwa sprawia, że są tak popularne, a tylko poziom zaufania jakim ludzie je obdarzają.
Innymi słowy, te metody na rozpoznanie płci dziecka stały się popularne, dlatego że ludzie udzielili im niejako swojego poparcia. Choć nie wiadomo co było powodem, dla którego ludzie zawierzyli akurat tym metodom, a nie innym.
Babcine, sekretne sposoby na rozpoznanie płci dziecka
Powszechnie wiadomo, że poniższe metody były masowo wykorzystywane w czasach, kiedy trzeba było czekać do dnia narodzin, aby poznać płeć dziecka.
Niezależnie od tego jak bardzo były absurdalne, były również niezwykle popularne. Choć nawet dzisiaj nie można w nich znaleźć żadnego medycznego uzasadnienia.
Oto najpopularniejsze z tych tajemnych sposobów na rozpoznanie płci dziecka:
- Ocenianie wyglądu brzucha. Jeśli wystaje on raczej do góry na świat przyjdzie dziewczynka, jeśli wskazuje kierunek raczej do dołu będzie to chłopiec.
- Ocenianie kształtu brzucha. Bardziej stożkowaty kształt wskazuje na chłopca, bardziej zaokrąglony kształt na dziewczynkę.
- Jeśli przyszła mama ma zachcianki na słone i pikantne jedzenie będzie to chłopiec, jeśli na słodkie – dziewczynka.
- Jeśli przyszła mama pięknieje w trakcie ciąży – na świat przyjdzie dziewczynka. Ale jeśli pojawią się u niej wypryski, trądzik, suchość skóry – będzie to chłopiec.
- Jeśli kobieta przybiera na ciele w okolicach pośladków, zamiast w talii, oznacza że spodziewa się chłopca.
- Sny przyszłej matki o tym, że urodzi chłopca znaczą, że urodzi dziewczynkę. I odwrotnie – sny o dziewczynce znaczą, że urodzi chłopca. Tyczy się to również sytuacji, gdy dziecko śniło się komuś z bliskiej rodziny.
- Metoda łańcuszkowa. Jeśli złoty pierścionek zawieszony na łańcuszku i trzymany nad brzuchem przyszłej mamy lub nad jej dłonią zacznie zataczać ruchy koliste jest to znak na dziewczynkę. Jeśli będą to proste ruchy do przodu do tylu – znak na chłopca.
- Jeśli objawy ciąży są bardzo dokuczliwe dla przyszłej mamy oznacza, że urodzi dziewczynkę.
- Jeśli wyleje się kilka kropel oleju na brzuch przyszłej mamy i spłynie on bardzo szybko jest to znak, ze urodzi się chłopiec.
- Tętno kobiety w ciąży również może być znakiem. Jeśli tętno jest szybsze niż 140 uderzeń na minutę oznacza to że na świat przyjdzie dziewczynka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kooper, A. J., Pieters, J. J., Eggink, A. J., Feuth, T. B., Feenstra, I., Wijnberger, L. D., Rijnders, R. J., Quartero, R. W., Boekkooi, P. F., van Vugt, J. M., & Smits, A. P. (2012). Why do parents prefer to know the fetal sex as part of invasive prenatal testing?. ISRN obstetrics and gynecology, 2012, 524537. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3530785/
- Larsson, M., Berglund, M., Jarl, E., & Tydén, T. (2017). Do pregnant women want to know the sex of the expected child at routine ultrasound and are they interested in sex selection?. Upsala journal of medical sciences, 122(4), 254-259. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/03009734.2017.1408723
- McFadzen, M., Dielentheis, D. P., Kasten, R., Singh, M., & Grundle, J. (2017). Maternal Intuition of Fetal Gender. Journal of patient-centered research and reviews, 4(3), 125–130. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6664344/