Po urodzeniu dziecka - jak zmieni się twoje ciało
Twoje ciało zacznie się zmieniać jeszcze zanim zdążysz dowiedzieć się, że zostaniesz mamą. Te zmiany na początku będą ledwie zauważalne, ale z czasem staną się coraz większe. Chciałabyś dowiedzieć się jak zmieni się twoje ciało po urodzeniu dziecka?
Ciąża jest największym szczęściem dla kobiety. Cały czas wyobrażasz sobie twarzyczkę dziecka, jego maleńkie dłonie, duże oczka, a nawet jego płacz, aż w końcu nadchodzi ten szczególny moment, w którym trzymasz maleństwo w swoich rękach. Wówczas zupełnie zapominasz o sobie i swoim wyglądzie zewnętrznym.
Po urodzeniu dziecka z czasem pojawi się codzienna rutyna. Nadejdą trudne czasy, będziesz się czuła zmęczona, patrząc w lustro zaczniesz zdawać sobie sprawę ze zmian w swoim wyglądzie. Może to wpłynąć na twoje poczucie własnej wartości, a w konsekwencji na twój stan psychiczny.
Ale nie ma powodów do zmartwień. W tym artykule przeanalizujemy zmiany jakie zajdą w twoim ciele po urodzeniu dziecka. Podamy również pewne wskazówki jak odzyskać ciało, które miałaś przed ciążą.
Niektóre kobiety dbają o formę fizyczną przed, w trakcie i po okresie ciąży, prowadząc zdrowy i aktywny tryb życia. Dzięki temu mogą uniknąć drastycznych zmian w swojej figurze po urodzeniu dziecka.
Cokolwiek jednak byś nie robiła pewne zmiany na ciele i tak nastąpią. Ważne jest, abyś zrozumiała dlaczego niektóre części ciała po urodzeniu dziecka samoistnie wrócą do pierwotnego stanu, a inne będą wymagały więcej wysiłku, żeby go przywrócić.
Jak zmieni się twoje ciało po urodzeniu dziecka?
Macierzyństwo zmieni cię wewnętrznie, co więcej zmieni cię zupełnie i to na lepsze. Ciesząc się swoim maleństwem poznaj krótko- i długofalowe zmiany, które nastąpią w twoim ciele po urodzeniu dziecka:
- Najbardziej zauważalną zmianą jest powiększenie rozmiarów macicy. Może ona powiększyć się aż 7-krotnie, ponieważ powstają tam nowe narządy umożliwiające rozwój dziecka, np. pępowina czy łożysko. Macica powróci samoistnie do swoich rozmiarów sprzed ciąży w ciągu najpóźniej 6 tygodni po urodzeniu dziecka.
- Kolejna zmiana może nie być tak zauważalna, a mianowicie jest to przemieszczenie się organów wewnętrznych. Ponieważ macica zwiększa swój rozmiar, a dziecko znajdujące się w środku ciągle rośnie i rusza się, szukając najwygodniejszej pozycji, organy wewnętrzne mogą nieznacznie zmienić swoje umiejscowienie.
- Następna zmiana jest prawdopodobnie najtrudniejsza do zaakceptowania. Rozciągnięcie skóry i zmiany kolorystyczne na skórze mogą spowodować wystąpienie znienawidzonych rozstępów. Jeśli wystąpią, bardzo ciężko jest się ich pozbyć. Istnieją jednak dobre sposoby zapobiegające ich wystąpieniu. Niektóre zabiegi kosmetyczne mogą także sprawić, że będą mniej widoczne.
- Zwykle po naturalnym porodzie mięśnie dna miednicy stają się bardziej “rozluźnione”. Aby to naprawić powinnaś wykonywać ćwiczenia polegające na zaciskaniu i rozkurczaniu zwieraczy. Możesz to robić przy okazji każdej wizyty w toalecie. W krótkim czasie mięśnie dna miednicy powinny wrócić do stanu sprzed porodu.
- Naturalny poród może dodatkowo wywołać poszerzenie tkanek wewnętrznych i w konsekwencji znaczące zmniejszenie poziomu odczuwania seksualnej przyjemności. Przyczynia się do tego także zmniejszenie naprężenia pochwy. Ten problem będzie zależał od rozmiarów dziecka. Powinnaś skonsultować z lekarzem co robić, aby zapobiec wystąpieniu tej sytuacji.
Po urodzeniu dziecka: najlepszy czas w życiu
Martwienie się zmianami w ciele po urodzeniu dziecka może być stresujące. Szczególnie, że nie jesteś pewna, które zmiany są na stałe. Jeśli jednak znajdziesz odpowiednie informacje, będziesz w stanie przedsięwziąć właściwe kroki, aby trzymać ciało w ryzach.
Choć możesz dbać o dietę i pilnować miesięcznego przyrostu wagi, to jednak pewne zmiany są i tak poza twoją kontrolą. Musisz po prostu uspokoić się, uzbroić w cierpliwość i przede wszystkim zrozumieć, że właśnie dałaś życie nowemu człowiekowi – a to jest warte wszystkich zmian w ciele, które nastąpiły.
Najważniejsze jest, żebyś pamiętała, że po urodzeniu dziecka trzeba będzie podjąć pewne kroki, aby wrócić do poprzedniej formy. Nie możesz jednak zbytnio się tym stresować.
Pamiętaj, że najpiękniejsze w ciąży jest pełne doświadczanie tego stanu. A gdy tylko dostaniesz zdrowe i silne maleństwo na swoje ręce będziesz miała wówczas mnóstwo czasu, aby zająć się powracaniem do formy.
I pamiętaj także, że kluczem do osiągnięcia zamierzonego celu jest cierpliwość i koncentracja na celu.