Cesarskie cięcie - 3 kwestie, o których warto wiedzieć

Czym jest cesarskie cięcie? Kiedy się je stosuje tę praktykę i w jaki sposób wygląda proces rekonwalescencji po operacji? Wszystkie te trzy kwestie odkryjesz czytając ten artykuł.
Cesarskie cięcie - 3 kwestie, o których warto wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jesteś w zaawansowanej ciąży, wiesz, że poród zbliża się nieuchronnie, a w Twojej rodzinie i w kręgach znajomych coraz częściej rozbrzmiewa pytanie: “Poród naturalny czy cesarskie cięcie?”. Dobrze wiesz, że Twoja odpowiedź jest wynikiem decyzji podjętej przez Ciebie po starannej konsultacji z lekarzami i z Twoim ginekologiem. Niekoniecznie jednak oznacza to, że będzie ona przez wszystkich szanowana i popierana.

Być może nawet w Twojej własnej głowie pojawiają się liczne pytania i wątpliwości. Przecież zarówno poród naturalny jak i cesarskie cięcie mają swoje pozytywne i negatywne strony. Wokół tematu krąży również wiele mitów, błędnych przekonań i niedopowiedzeń. Wszystko to może sprawić, że w ostatnim momencie zechcesz zmienić plany co do porodu.

Dlatego właśnie na stronach naszego bloga Jesteś Mamą służymy Ci pomocą. W najdrobniejszym szczególe opowiemy Ci, na czym polega cesarskie cięcie, w jakich przypadkach się je przeprowadza i czego wymaga proces rekonwalescencji. Koniecznie przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się trzech istotnych kwestii, o których warto wiedzieć.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Poród poprzez cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, który obejmuje wykonanie nacięcia brzucha kobiety w ciąży w celu dostania się do macicy, skąd wyjmuje się dziecko. Zabieg ten wykonuje się często przy pełnej świadomości matki. Można go zaplanować z wyprzedzeniem bądź wykonać natychmiast w przypadku powikłań i problemów podczas porodu.

Przeprowadzenie zabiegu trwa maksymalnie godzinę. Rozpoczyna się go podając kobiecie znieczulenie rdzeniowe (jedna dawka o natychmiastowym działaniu) bądź zewnątrzoponowe (znieczulenie podaje się poprzez wenflon w plecach).

Gdy ciało zostanie już znieczulone od klatki piersiowej w dół, lekarz chirurg wykonuje nacięcie brzucha nad wzgórkiem łonowym w celu otwarcia macicy i worka płodowego a następnie w celu wydobycia dziecka. Następnie usuwa się dziecku płyny z ust i nosa oraz przecina się pępowinę.

Ekipa neonatologów weryfikuje, czy dziecko oddycha normalnie, podczas gdy położna usuwa z ciała kobiety łożysko. Następnie zamyka się nacięcia. Matka oczywiście może złapać dziecko w ramiona i wejść w nim w szybki kontakt już na samej sali porodowej.

Cesarskie cięcie

W jakich przypadkach stosuje się cesarskie cięcie?

Istnieje wiele powodów, dla których lekarze decydują się na cesarskie cięcie zamiast porodu naturalnego. Rodzaj porodu ustala w porozumieniu z kobietą lekarz ginekolog bądź położna. Bierze się pod uwagę nie tylko zdrowie matki i dziecka oraz ułożenie dziecka, ale też poprzednie porody i historię kliniczną kobiety.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, lekarze mogą zdecydować się na cesarskie cięcie w obliczu nagłej potrzeby bądź zaplanować zabieg z wyprzedzeniem. Poniżej opisujemy, w jakiej sytuacji wchodzi w grę każda z dwóch opcji.

Przypadki, w których zabieg jest z góry zaplanowany

  • Jeżeli pacjentka wcześniej miała już “klasyczne” cesarskie cięcie z wykorzystaniem pionowego cięcia (rzadkie przypadki) bądź jeśli ma za sobą więcej niż jedno cesarskie cięcie. Czynniki te bowiem zwiększają ryzyko pęknięcia macicy podczas porodu pochwowego.
  • W przypadku wcześniejszych zabiegów operacyjnych macicy takich jak miomektomia czyli usunięcie mięśniaków macicy.
  • Gdy dziecko jest w położeniu pośladkowym lub bocznym.
  • Cesarskie cięcie może nastąpić również wtedy, gdy u dziecka na etapie płodowym wykryto choroby bądź zaburzenia i poród pochwowy stwarzałby dla niego ryzyko.
  • Gdy matka spodziewa się więcej niż jednego dziecka. Niektóre bliźniaki mogą urodzić się w naturalny sposób. W przypadku jednak trojaczków i czworaczków zabieg chirurgiczny okaże się niezbędny.
  • Jeżeli dziecko jest bardzo duże, zwłaszcza w przypadku, gdy matka choruje na cukrzycę. W grę wchodzą również poprzednie porody. Jeżeli matka rodziła już wcześniej równie duże dziecko i doznała urazów podczas porodu pochwowego, przy kolejnym dziecku cesarskie cięcie planuje się z góry.
  • W przypadku łożyska przodującego, czyli sytuacji, w której łożysko znajduje się w dolnej części macicy, przykrywając tym samym szyjkę macicy.
  • Gdy poród pochwowy jest niemożliwy z powodu istniejącej przeszkody takiej jak na przykład włókniak.

Przypadki, w których decyzję podejmuje się w momencie porodu

  • W przypadku przedwczesnego odklejenia się łożyska od ściany macicy.
  • Gdy nie następuje rozwarcie szyjki macicy bądź dziecko nie przesuwa się do kanału rodnego i nie skutkują żadne metody mające na celu wywołanie tego stanu.
  • Gdy tętno dziecka niepokoi lekarza.
  • Decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia w momencie porodu podejmuje się również, jeśli nastąpi wypadnięcie pępowiny. Stan ten bowiem zaburza dostarczanie dziecku tlenu, zagrażając jego życiu.

Rekonwalescencja i pielęgnacja po cesarskim cięciu

Kobieta po porodzie

Proces rekonwalescencji po cesarskim cięciu jest bardzo delikatny i wymaga starannego trzymania się pewnych wskazówek. Matka musi pozostać w szpitalu aż do 4 dni. Konieczne jest staranne dbanie o to, by blizna się nie zainfekowała. Koniecznością jest również wypoczywanie i pozostawanie w pozycji leżącej bez dźwigania ciężarów aż do czwartego tygodnia po zabiegu.

Podchodząc do kwestii realnie, nie będziesz w stanie zająć się dzieckiem i zadbać o własne zdrowie bez poproszenia o pomoc kogoś jeszcze.

Na początku po cesarskim cięciu bolesne będą czynności takie jak kaszlenie, kichanie czy wykonywanie czegokolwiek, co obciąża brzuch. W takiej sytuacji postaraj się zachować spokój i opanowanie. Gdy czujesz, że będziesz kichać, kaszleć bądź śmiać się, weź poduszkę i lekko dociśnij ją do brzucha. Ból i złe samopoczucie wkrótce miną, a Ty, patrząc na swoje dziecko będziesz czuła, że było warto.

Przez dwa do trzech dni po zakończeniu zabiegu możesz czuć również dyskomfort spowodowany nagromadzeniem się gazów. Dzieje się tak, ponieważ operacja spowalnia pracę jelit. Jeżeli chcesz, żeby Twój układ pokarmowy na nowo wrócił do pracy, możesz spróbować nieco więcej spacerować – chociażby po szpitalnych korytarzach. Przyśpieszy to perystaltykę jelit i przyniesie Ci ulgę.

Możesz się spodziewać, że po zabiegu zostaną Ci podane środki przeciwbólowe oraz odpowiednie leki wspomagające rekonwalescencję. Aby uniknąć zaparć, będzie Ci przypominane, abyś piła wystarczająco dużo wody.

Z czasem sama stwierdzisz, że nacięcie na brzuchu staje się coraz mniej widoczne, a dolegliwości staną się tylko wspomnieniem walki, jaką stoczyłaś o Twoje największe szczęście.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.