Będziesz mamą? 8 Rzeczy które zmienią się w twoim życiu

Będziesz mamą? 8 Rzeczy które zmienią się w twoim życiu
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez María José Roldán

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiedy będziesz mamą, są rzeczy o których nie da się opowiedzieć. Nawet jeśli próbujesz wyobrazić sobie jak to będzie to po porodzie zmienią się rzeczy których się nie spodziewałaś.

Fakt, że będziesz mamą to wspaniała wiadomość. Każda kobieta, która miała dostatecznie dużo szczęścia aby nią zostać i kochać swoje dzieci ponad wszystko, potwierdzi, że życie nigdy nie jest takie jak było wcześniej.

Powinnaś poznać kilka kwestii, które się zmienią zaraz po urodzeniu dziecka. Jeżeli jesteś już mamą to na pewno doskonale zrozumiesz każdy z wymienionych punktów.

Będziesz mamą? Sporo się zmieni

Nabierzesz szacunku dla swojej mamy

Kiedy będziesz mamą, zaczniesz rozumieć swoją własną. Chociaż teraz może wydawać się to dziwne, kiedy stajesz się matką pojawia się w tobie nowe, przytłaczające uczucie. Zdajesz sobie sprawę jak bardzo kochasz swoje dziecko (tak, że nie można tego opisać słowami) i jak bardzo twoja mama kocha ciebie (bezgranicznie).

Miłość do swojego dziecka potrafi sprawić, że docenisz swoją matkę jeszcze bardziej niż robiłaś to wcześniej.

Teraz nie wszystko kręci się wokół ciebie

Jeżeli jesteś matką egoizm nie jest dopuszczalne bo nie chodzi już tylko o ciebie. Poprzednie życie gdy liczyłaś się tylko ty to już tylko wspomnienie. 

Nigdy już nie będziesz mogła postawić się na pierwszym miejscu przy podejmowaniu jakiś decyzji czy planowaniu ważnych zmian w twoim życiu. Teraz twoje dziecko lub dzieci będą najważniejszym priorytetem przy każdej decyzji która będziesz musiała podjąć.

Czas z rodziną to najlepiej spędzone chwile.

Twoje życie towarzyskie nie będzie już takie samo

Jeżeli jesteś matką możesz zauważyć, że twoje życie towarzyskie nie wygląda już tak jak kiedyś. Nawet jeśli uda ci się zostawić dzieci pod opieką niani czy dziadków to nadal będziesz mieć świadomość, że następnego ranka będziesz musiała się nimi zająć. Poza tym niektóre rzeczy przestają cię bawić jeżeli robisz to bez dzieci.

Zmieni się twoja definicja zabawy

Kiedyś sprawiały ci przyjemność wieczorne wyjścia, spacery po górach i robienie na co miałaś ochotę. Teraz największą satysfakcję sprawia ci spędzanie czasu z rodziną. Przytulanie, całusy, budowanie więzi przez codzienne bycie razem. Plany rodzinne to bez wątpienia najlepsze plany.

Zdziwią cię nowe pokłady twojej cierpliwości

Może kiedyś cierpliwość nie była twoją mocną stroną. Kiedy jesteś mamą musisz jednak nad nią pracować tak aby twoje dzieci mogły wyrosnąć na stabilnych ludzi o zrównoważonej psychice. Cierpliwość nie będzie dotyczyła tylko i wyłącznie twoich dzieci. Będziesz podchodzić spokojniej do przyszłości, ludzi, rzeczy które staną na twojej drodze itp.

Liczą się chwile

Drobne rzeczy i krótkie momenty  staną się dla ciebie najważniejsze. Będziesz wytrwale dążyć do tego czego pragniesz. Rzeczy materialne przestaną mieć znaczenie a najważniejsze staną się chwile i wspomnienia. Pieniądze nabiorą innego znaczenia i zmienią swoją pozycję na liście twoich priorytetów.

Czas rodzinnych zabaw.

Poczucie czasu

Kiedy zostaniesz matką twoje poczucie czasu, z jakiegoś powodu, nagle się zmieni. To co kiedyś zdawało się trwać godzinę teraz wydaje się dziesięcioma minutami. Jest tyle rzeczy które trzeba zrobić w tak krótkim czasie, że wydaje ci się, że zegar przyspieszył.

Kiedy będziesz wychodzić z domu musisz zaplanować wszystko na następne 7 godzin albo wszędzie się spóźnisz. Dzieci to niekończąca się lista niespodzianek. Mogą zwymiotować zaraz przed wyjściem z domu albo będziesz musiała zmienić nagle pieluszkę lub uda ci się coś zgubić.

I najważniejsze…

Zmiana którą zauważysz najbardziej jako matka będzie najważniejszą w twoim życiu i która pozwoli ci być lepszą osobą. Będziesz wiedzieć, że najczystsza i najprawdziwsza miłość istnieje naprawdę. Miłość matki do swojego dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.