Życie w łonie matki: implikacje natury emocjonalnej

To, przez co przechodzisz będąc jeszcze w łonie matki, określi, jak się czujesz przez całe swoje życie. Dlatego też tak ważne jest to, aby wiedzieć, co czują nasze dzieci. Dowiedz się wszystkiego na ten temat z naszego artykułu.
Życie w łonie matki: implikacje natury emocjonalnej
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 30 września, 2023

Chociaż wciąż uczymy się coraz więcej o tym, jak wyglądało nasze życie w łonie matki, to jednak wciąż nie wiemy jeszcze zbyt wiele o tym ważnym etapie naszego rozwoju. W tym artykule spróbujemy opisać nieco bliżej, co czują dzieci podczas ciąży, a także jakie to ma konsekwencje w ich późniejszym życiu.

Chodzi bowiem o to, że to, przez co przechodzisz będąc jeszcze w łonie matki, określi, jak się czujesz przez całe swoje dalsze życie. Dlatego też tak ważne jest to, aby wiedzieć, co czują nasze dzieci. Dziś będziesz mógł dowiedz się wszystkiego na ten temat poświęcając kilka minut na lekturę naszego artykułu.

Życie w łonie matki: co czują dzieci i na co cierpią?

Chociaż przez długi czas specjaliści uważali, że rozwój człowieka w macicy to proces o charakterze całkowicie biologicznym, to jednak teraz już wiedzą, że emocje również odgrywają swoją rolę w trakcie tego okresu.

Głównie kobiety komunikują swój stan emocjonalny swoim dzieciom poprzez hormony i różnego rodzaju reakcje fizjologiczne.

Począwszy od szóstego tygodnia ciąży dzieci są w stanie odbierać rytmiczne dźwięki ze swojego otoczenia. Na przykład zauważają ruch płynu owodniowego lub bicie serca matki. W rzeczywistości lubią nawet te wrażenia.

Od 12. tygodnia dzieci są wrażliwe na emocje okazywane przez matkę. Mogą wtedy słyszeć i rozpoznawać jej głos i uwielbiają go słuchać. W rzeczywistości wiedzą nawet, czy ich matka jest spokojna czy rozdrażniona. Są w stanie nawet określić powiedzieć, czy mówi ona do nich głosem pełnym miłości i uczucia, czy też nie.

Chociaż dzieci nie mają jeszcze opanowanych tych emocji, to wciąż żywią różne uczucia oparte na myślach, wrażeniach i słowach, które otrzymują od matki. Dlatego też potrafią odczuwać szczęście, spokój, strach lub zaskoczenie.

Ponadto uczą się, jak czuć się kochanym lub odrzuconym na podstawie reakcji matki na swoje zachowanie.

Emocjonalne implikacje jakie pociąga za sobą życie w łonie matki

Życie w łonie matki ma większy wpływ na rozwój dziecka, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Nawet w tak wczesnym okresie dzieci zaczynają rozwijać w sobie różne przekonania i zachowania, które będą im towarzyszyć przez wszystkie późniejsze lata.

Stres i lęk to stany emocjonalne, których szybko się uczą. Niemowlęta, które pochłaniają negatywne i bolesne emocje podczas ciąży, są bardziej narażone na trudności powstałe w trakcie porodu.

Ponadto mają one również problemy ze snem i częściej zmagają się na przykład z kolkami. Ponadto zauważalnie częściej płaczą i są mniej towarzyskie. Taki stan rzeczy może również negatywnie wpłynąć na ich iloraz inteligencji i zwiększyć ryzyko wystąpienia ADHD.

Kobieta w ciąży

Z drugiej strony dzieci, które odczuwają wiele pozytywnych emocji w łonie matki, urodzą się z większą wagą, będą jeść i spać bez trudności, a także będą miały bardziej skuteczny układ odpornościowy. Będą ogólnie rzecz biorąc szczęśliwymi, spokojnymi i zrównoważonymi ludźmi.

Dodatkowo, jeśli często czujesz się spełniona i szczęśliwa, to Twoje dziecko zapamięta tę informację w swojej pamięci komórkowej. Przez całe życie będzie starało się ponownie przeżywać te chwile. Dlatego własnie ogólnie będzie szczęśliwsze jako osoba dorosła.

Kochaj swoje dziecko, a ono też Cię pokocha

Jednak nie tylko to, co czujesz, wpłynie na rozwój emocjonalny Twojego dziecka. Również to, co o nim myślisz, będzie miało na nie ogromny wpływ. Dzieci żyjące w szczęśliwym otoczeniu, które otrzymują wszystko, czego potrzebują od matek, będą się czuły spokojne. Doświadczą bezpieczeństwa i miłości i będą się rozwijać w prawidłowy sposób.

Pożądane i chciane dzieci rozwijają się, wiedząc, że są kochane i chronione. Ponadto uczucia te będą im towarzyszyć podczas dorosłego życia.

Z drugiej strony dzieci, które nie są planowane i nie są pożądane, nie czują się kochane, dorastają w poczuciu odrzucenia. Czują negatywne emocje, które ich matki mają wobec nich i żyją przez te dziewięć miesięcy w poczuciu niepewności.

Dzieje się tak, ponieważ osoba, która musi dać im miłość oraz pożywienie i od której są całkowicie zależne, po prostu nie kocha ich. I dzieci o tym wiedzą doskonale.

Jeśli kobieta w ciąży straci ukochaną osobę, a ta sytuacja doprowadzi ją do głębokiego smutku lub rozpaczy i spowoduje zapomnienie o ciąży, dziecko poczuje się bezradne i osamotnione.

Podobnie się dzieje w innych tego typu sytuacjach. Jeśli na przykład matka cierpi na stres lub niepokój związany z pracą, jej dziecko także odczuje te zmartwienia. Gdy matka poczuje się opuszczona lub źle traktowana przez swojego małżonka, ich wspólne dziecko również poczuje się tak samo opuszczone i źle traktowane.

Pozytywne strony życia w łonie matki

Co możesz zrobić, aby upewnić się, że Twoje dziecko będzie miało pozytywne doświadczenia podczas życia w łonie matki?

  • Często rozmawiaj z nim, śpiewaj mu lub opowiadaj różne historie i bajki. Rozwijaj swoją emocjonalną więź z dzieckiem za pomocą głosu swojego i głosu partnera. Daj dziecku słowa słodkie i pełne czułości.
  • Postaraj się znaleźć głównie w szczęśliwych dla Ciebie i pozytywnie Cię nastrajających miejscach. Dodatkowo spędzaj czas na łonie natury. Możesz w tym celu wyjść na przykład na spacer do parku.
  • Graj miękką i łagodną muzykę dla swojego dziecka. Pomoże mu to poczuć się spokojnym i szczęśliwym.
  • Wizualizuj swoje dziecko na bazie samych pozytywnych cech. Wyobraź sobie, że jest szczęśliwe, odnosi sukcesy i jest kochane na każdym etapie życia.

To, przez co przechodzisz będąc jeszcze w łonie matki, określi, jak się czujesz przez całe swoje życie. Dlatego też tak ważne jest to, aby wiedzieć, co czują nasze dzieci!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.