Zaparcia w ciąży: jaki im zapobiegać i jak je leczyć?

Zaparcia w ciąży: jaki im zapobiegać i jak je leczyć?
Sara Viruega Encinas

Napisane i zweryfikowane przez farmaceutka Sara Viruega Encinas.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Zaparcia w ciąży to częsta przypadłość, którą koniecznie trzeba zwalczać. Są nie tylko nieprzyjemne, ale także mogą wiązać się z nimi poważne konsekwencje zdrowotne.

Zaparcia w ciąży to udręka wielu kobiet. Cierpi na nie praktycznie 50% przyszłych mam. W gruncie rzeczy nie powinno to dziwić, bo w ciele kobiety w trakcie tych dziewięciu miesięcy zachodzi wiele przemian, a część z nich może wywoływać problemy ze strony układu trawiennego.

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wiele kobiet cierpi z powodu mdłości i wymiotów w trakcie pierwszego trymestru ciąży. Oprócz tego mogą doświadczać niestrawności, wzdęć, a nawet zaparć. Za zaparcie uznajemy sytuację, w której kobieta wypróżnia się mniej niż trzy razy w tygodniu .

Dlaczego zaparcia pojawiają się w ciąży?

Wraz z początkiem ciąży w organizmie kobiety zaczynają zachodzić zmiany, które wywierają wpływ na całe jej ciało. Jedna z nich to zwiększenie wydzielania progesteronu, hormonu, który odgrywa kluczową rolę w ciąży

Na początku ciąży progesteron odpowiada za przygotowanie macicy na zagnieżdżenie embrionu. Poza tym zwiększa elastyczność tkanek, zapobiega skurczom i chroni płód tworząc czop śluzowy. Jednak oprócz tego spowalnia procesy trawienne oraz ruchy jelit.

Kobieta zgięta z bólu na toalecie

Kolejny aspekt, który może wywoływać zaparcia w ciąży to ucisk, jaki macica wywiera na jelita i odbyt. Jest to zwłaszcza dotkliwe w ostatnich miesiącach ciąży. Ucisk sprawia, że przechodzenie treści pokarmowej przez jelita staje się skomplikowane i powolne.

Czasami zaparcia mogą wywoływać suplementy zawierające żelazo przepisywane przez lekarzy ciężarnym. Anemia to kolejna niezwykle częsta przypadłość w ciąży, wywoływana zwiększonym zapotrzebowaniem na krew i czerwone krwinki, które muszą również odżywiać dziecko. Wraz z pojawieniem się anemii konieczne staje się przyjmowanie żelaza.

Jeśli żelazo wywoła zaparcia ciąży, lekarz postara się im zaradzić. Może zmniejszyć dawkę żelaza lub podjąć inne kroki W przypadku anemii nie powinno się samodzielnie zmniejszać ilości przyjmowanego żelaza, aby zwalczyć zaparcia. Zamiast tego skontaktuj się z lekarzem, który zdecyduje, co należy zrobić.

Skutki zaparć w ciąży

Jak już powiedzieliśmy, zaparcia w ciąży to problem, którego nie powinno się ignorować. Niosą ze sobą nie tylko dyskomfort, ale mogą także prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych .

Kobieta leżąca na ziemi, trzymająca się za brzuch

Kiedy dochodzi do zaparć, ruchy jelit są utrudnione. Tym samym zwiększa się nacisk na ściany jelita, co pogarsza krążenie krwi Taka sytuacja sprawia, że żyły w uciskanym obszarze zwężają się, prowadząc m.in. do powstania żylaków i hemoroidów.

Czasami zaparcia wiążą się również z zapaleniem pęcherza moczowego i zapaleniem pochwy. Winę za to ponosi zwiększona liczba bakterii, namnażających się w masach kałowych zalegających w jelitach. Bakterie mogą przenikać do moczowodów, wywołując stany zapalne.

Jak zwalczać zaparcia w ciąży?

Z przedstawionych przez nas informacji wynika, że zaparcia w ciąży są wywoływane przez wiele czynników, które są poza naszą kontrolą. Jednak istnieją działania, które w skuteczny sposób zmniejszają uciążliwość takich przypadłości Jedna z nich to regularne ćwiczenia, oczywiście dostosowane do indywidualnych możliwości.

Zmiana diety to kolejny skuteczny sposób na zwalczanie zaparć w ciąży. Jeśli męczysz się z tym problemem, zadbaj o spożywanie pokarmów bogatych w błonnik Oto produkty spożywcze, które mogą okazać się pomocne:

  • Owoce: Na przykład pomarańcze, kiwi i winogrona.
  • Warzywa: Takie jak szpinak, zielone warzywa, zielone fasolki czy sałata.
  • Warzywa strączkowe.

Jednocześnie powinnaś zwiększyć ilość spożywanych płynów. Kobieta w ciąży musi dostarczać swojemu organizmowi więcej płynów, bo jelita absorbują dużą ilość wody. Tym samy masy kałowe stają się twardsze, a ruchy robaczkowe jelit są utrudnione. Aby poradzić sobie z tym problemem, pij przynajmniej sześć szklanek wody dziennie.

Podsumowanie

Zaparcia w ciąży to problem, który dotyka wiele kobiet. Postaraj się przestrzegać diety bogatej w błonnik i zadbaj o aktywność fizyczną. Jeśli mimo tego nie jesteś w stanie dać sobie rady z tą przypadłością, Twój lekarz z pewnością znajdzie jakieś rozwiązanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Herrero, B. T., Martínez, M. R., García, R. P., Gutiérrez, L., Plaza, M. L., Ferrer, A. R., & Cabañero, M. J. (2001). Evolución de los signos y síntomas gastrointestinales durante el embarazo y el puerperio. Investigación y Educación en Enfermería19(1).
  • Kutscher, V. (1996). Embarazo y anemia. Matronas profesión, 15-17.
  • Vicente, V. P., Soler, A. M., Garrido, A. S., & Cuadrado, V. R. (2012). Tratamiento del estreñimiento. Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado11(6), 337-346.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.