Czy wiesz, w jaki sposób możesz zapobiegać depresji poadopcyjnej?

Czy wiesz, w jaki sposób możesz zapobiegać depresji poadopcyjnej?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia, 2019

Depresja po adopcji jest częstsza, niż może się wydawać. W tym artykule omówimy objawy i podpowiemy, jak zapobiegać depresji poadopcyjnej.

Chociaż nie wszyscy przez to przechodzą, depresja po adopcji jest poważnym i realnym problemem dla osób adoptujących dziecko. W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby zapobiegać depresji poadopcyjnej, więc usiądź wygodnie i przejdź do lektury.

Wielu świeżo upieczonych rodziców żartuje, że przydałby się podręcznik, który pomógłby zapanować nad chaosem związanym z pojawieniem się noworodka w domu.

Tak samo jest w przypadku rodziców adopcyjnych. Niestety nie ma uniwersalnego przewodnika, który przewidywałby, czego rodzice powinni się spodziewać, kiedy adoptują dziecko. W rzeczywistości nawet osoby, które już wcześniej adoptowali dziecko, nie wiedzą, jaki będzie ich nowy adoptowany członek rodziny.

Każde dziecko jest inne, a rodzice muszą dostosować swój styl życia i metody rodzicielskie do potrzeb każdego malucha.

W rzeczywistości depresja po adopcji dotyka wielu mężczyzn i kobiet. Dla kobiet, które adoptują w wyniku bezpłodności, tłumione emocje mogą przyczynić się do pojawienia się tej depresji. Bez wątpienia niemożność posiadania biologicznego dziecka przynosi prawdziwy i silny ból.

Ponadto istnieje wiele różnych możliwych stresorów. Na przykład utrata pracy, wiek rodziców i zachowania dzieci również mogą wywołać depresję po adopcji. Niepewność dziecka przyjmującego nowych rodziców za własnych, a także lęk przed nieumiejętnością bycia dobrym rodzicem, potęgują te emocje.

To wszystko nie oznacza, że ​​każdy rodzic, który adoptuje dziecko, popadnie w depresję. Warto jednak wiedzieć, jak rozpoznać objawy tego stanu psychicznego na wypadek ich pojawienia się.

Objawy depresji poadopcyjnej

Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do depresji poadopcyjnej i wywoływać uczucie smutku lub pustki. Jeśli masz za sobą adopcję dziecka i rozpoznajesz u siebie którykolwiek z poniższych objawów, zalecamy jak najszybsze zgłoszenie się po pomoc do specjalisty.

  • Zwiększony lub zmniejszony apetyt.
  • Utrata zainteresowania lub brak chęci do wykonywania codziennych czynności.
  • Zmęczenie i drażliwość bez powodu.
  • Trudności ze wstawaniem z łóżka.
Depresja poadopcyjna
  • Brak motywacji.
  • Zmniejszony popęd płciowy.
  • Uczucia bezradności i rozpaczy.
  • Zmiany masy ciała spowodowane spożywaniem zbyt dużych lub zbyt małych ilości pożywienia.
  • Pogorszenie koncentracji i pamięci.
  • Niemożność podejmowania prostych decyzji.
  • Ból głowy spowodowany ciągłym napięciem.

Porady, jak zapobiegać depresji poadopcyjnej

W rzeczywistości wielu rodziców adopcyjnych, zamiast odczuwać, jakby spędzili miesiące, a nawet lata, czekając na chwilę, aby pokazać, że są wyjątkowymi rodzicami, czują się, jak gdyby ponieśli klęskę po adopcji.

Bardzo niewiele osób przyznaje, że czuje się w ten sposób i szuka pomocy. Poniższe porady mogą być przydatne, by zapobiegać depresji poadopcyjnej, a także by sobie z nią poradzić.

1. Załóż, że trudności wystąpią

Wychowanie dziecka wiąże się z wieloma poświęceniami i obowiązkami. Oznacza to, że musisz się przygotować, że tak będzie.

W rzeczywistości niektórzy przybrani rodzice mogą mieć trudności z przyznaniem się, a zwłaszcza innym, że mają problemy z czymś, czego tak długo chcieli. Jednak nawet jeśli nie chcesz tego robić dla siebie, zrób to dla reszty rodziny.

2. Nie stawiaj wysokich celów rodzicielskich

Rodzice adopcyjni często przeceniają swoje umiejętności rodzicielskie. Ponadto, gdy czują, że nie potrafią nawiązać kontaktu ze swoim dzieckiem, czują się rozczarowani.

Zmęczona mama trzyma niemowlę - jak zapobiegać depresji poadopcyjnej

Zamiast stawiać sobie zbyt wysokie cele, lepiej nauczyć się poprawiać swoje umiejętności każdego dnia. Nie zapominaj, że nikt nie może nauczyć Cię wychowywania własnych dzieci, ponieważ jest to umiejętność, którą nabywasz wraz z doświadczeniem.

3. Radź sobie z możliwymi przeszkodami, gdy się pojawiają

Jeśli zastanawiasz się nad adopcją, porozmawiaj z doradcami o możliwych przeszkodach, które mogą się pojawić po drodze. Możesz zapytać o rodzicielstwo w ogóle, a także o siebie i o szczególne okoliczności, które doprowadziły Cię do podjęcia decyzji o adopcji.

W każdym razie nie należy się zbytnio przejmować. Nie zawsze łatwo jest poradzić sobie z tego typu trudnymi sytuacjami. Ponadto czasami po prostu potrzebujesz pomocy.

Wreszcie, jeśli czujesz, że cierpisz na depresję poadopcyjną, porozmawiaj z zaufanymi przyjaciółmi i rodziną. Możecie też utworzyć „zespół wsparcia”, który może dać Ci przerwę od matczynych zadań, choćby jeśli tylko na kilka godzin.

Ponadto nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy. Depresję można leczyć za pomocą leków i sesji terapeutycznych. Im wcześniej będziesz szukać leczenia, tym szybciej rozwiążesz problem!

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Senecky, Y., Agassi, H., Inbar, D., Horesh, N., Diamond, G., Bergman, Y. S., & Apter, A. (2009). Post-adoption depression among adoptive mothers. Journal of Affective Disorders115(1–2), 62–68. https://doi.org/10.1016/j.jad.2008.09.002
    • Payne, J. L., Fields, E. S., Meuchel, J. M., Jaffe, C. J., & Jha, M. (2010). Post adoption depression. Archives of Women’s Mental Health13(2), 147–151. https://doi.org/10.1007/s00737-009-0137-7


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.