Molestowanie seksualne dzieci: 10 wskazówek jak temu zapobiec
Molestowanie seksualne jest w rzeczywistości bardziej powszechne, niż nam się wydaje. Z racji tego, że jest to bardzo poważny problem, nigdy nie dopuszczamy do siebie myśli, że może to się przydarzyć naszym bliskim.
Dzieci na całym świecie są narażone na molestowanie seksualne każdego dnia. Najgorszą rzeczą jaką mogą zrobić rodzice to unikanie tematu.
Molestowanie seksualne występuje zarówno w domu jak i poza nim
Molestowanie seksualne jest definiowane jako aktywność seksualna, w której co najmniej jedna z zaangażowanych osób nie wyraża na to zgody.
W tym sensie siła, perswazja lub przymus są częścią aktu. Wykorzystywanie seksualne w określony sposób obejmuje sprawowanie władzy nad osobą molestowaną.
Można to również opisać jako bliski kontakt między osobą dorosłą a nieletnią lub nawet pomiędzy dwoma nieletnimi, jeśli jedno z nich przymusza drugie.
Jeśli jesteś wśród dużego odsetka rodziców, którzy sądzą, że ten problem nie dotyczy Twojej rodziny, powinieneś zdać sobie sprawę, iż nadużycia seksualne są częstym zjawiskiem i zdarzają się osobom ze wszystkich środowisk społecznych.
Wykorzystywanie seksualne dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Można temu skutecznie zapobiec.
Przestępstwo
Uprawianie aktywności seksualnej z nieletnim jest karalne. Niestety często występują trudności z ustaleniem kiedy doszło do molestowania, co to jest lub w jakich warunkach ono występuje.
W tym konkretnym przypadku, jeśli chodzi o dzieci, każda aktywność fizyczna, która może wydawać się zabawą możliwe, że będzie wiązała się z przestępstwem.
Ważne jest, aby dokładnie wyjaśnić dzieciom, że nie powinny bawić się w żadne “gry” o charakterze seksualnym z jakąkolwiek osobą, nawet członkiem rodziny tej samej płci. Faktem jest, że dziecko w wieku poniżej 19 lat nie jest psychologicznie zdolne do podjęcia decyzji o wzięciu udziału w takiej aktywności.
Naruszeniem jest również zaakceptowanie zgody seksualnej osoby niepełnoletniej, ponieważ prawo stanowi, że nie jest ona prawnie upoważniona do jej wyrażenia.
Przepisy jasno określają, że żaden dorosły nie może wykorzystywać siły o charakterze seksualnym nad innymi, bez wyjątków.
Kolejnym naruszeniem prawa jest sytuacja, w której dochodzi do jakiegokolwiek rodzaju aktywności seksualnej między dwojgiem nieletnich. Ten przypadek jest skomplikowany, ale ma kluczowy czynnik decydujący: należy określić możliwe wymuszenie jednego z zaangażowanych podmiotów. Kiedy w takiej sytuacji występuje nacisk lub przymus – należy to zakwalifikować jako nadużycie.
W konsekwencji, jeśli jedno z dzieci przymuszało, namawiało lub zgwałciło drugie, należy to uznać za molestowanie, a sprawca odpowiedzialny za nadużycie powinien stanąć przed sądem dla nieletnich.
Rzeczy, które powinno Twoje dziecko wiedzieć, aby zapobiec molestowaniu seksualnemu
Komunikacja jest niezwykle ważna. Wykorzystanie jej do zapobiegania jest nieocenionym narzędziem. Jest to główny sposób, który pomoże nam walczyć ze zjawiskiem przemocy seksualnej. Dlatego nigdy nie powinniśmy przestać rozmawiać z dziećmi o tym problemie.
Drugim kluczem jest zaufanie. Uczenie naszych dzieci, że mogą nam ufać bezgranicznie pomoże nam uniknąć wielu złych sytuacji, które mogą wystąpić w dzieciństwie oraz wzmacnia silne i długotrwałe relacje między rodzicem a dzieckiem.
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że duża liczba dzieci, które są maltretowane nie mówi o tym, co się stało. Jest to wynikiem złej komunikacji i braku zaufania.
Molestowane dziecko może się drastycznie zmienić. Nadmierny spokój może być przyczyną poważnych problemów osobowości. Najgorszym przypadkiem jest to, gdy ta sytuacja się powtórzy lub nadal się dzieje.
Aby zapobiec molestowaniu seksualnemu, naucz swoje dzieci:
- Główne ryzyko stanowią ludzie, którzy znajdują się blisko.
- Powinni rozmawiać o każdym problemie, który im przeszkadza.
- Nigdy nie powinni przebywać samo z obcymi ludźmi.
- Bądź dobrze poinformowany o zagrożeniach znajdujących się w Internecie.
- Naucz je, że aktywność seksualna jest wyłącznie dla dorosłych, więc żadna “gra” tego typu nie jest normalna ani legalna.
- Upomnij je, by były ostrożne i kontrolowały wszystkie sytuacje mylące, a jeśli zauważą coś podejrzanego od razu powiedziały o tym rodzicom, opiekunom lub nauczycielom.
- Zwróć uwagę, że jeśli jest coś, co chcą wiedzieć na ten temat – niech zapytają rodziców, a nie obcych ludzi lub tych, którzy nie należą do rodziny.
- Konieczne jest, aby rodzice wiedzieli wszystko, co dotyczy ich dzieci. Sprawca przemocy unika otoczenia, gdzie w rodzinie panują dobre stosunki między członkami, więc poinformowanie najbliższych jest najlepszym kluczem do zapobiegania.
- Nie bój się napastnika! To uniemożliwia mu swobodne działanie lub możliwość przymuszenia dzieci w jakikolwiek sposób.
- Bądź podejrzliwy, nieważne jak blisko jest ta osoba. Naucz się obchodzić się z tym problemem z ostrożnością, aby uniknąć nieporozumień, które mogą podważyć osobistą uczciwość innych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Martínez, J. (2011). Prevención del abuso sexual infantil: Análisis crítico de los programas educativos. Psykhe, 9(2). http://psykhe.cl/index.php/psykhe/article/view/443
- Deza Villanueva, S. (2005). Factores protectores en la prevención del abuso sexual infantil. Liberabit, 11(11), 19-24. http://pepsic.bvsalud.org/scielo.php?pid=S1729-48272005000100003&script=sci_abstract&tlng=es
- Higareda-Almaraz, M. A., Higareda-Almaraz, E., Higareda-Almaraz, I. R., Barrera-de León, J. C., Gómez-Llamas, M. A., & Benites-Godínez, V. (2011). Aptitud de padres para prevenir abuso sexual en menores después de una intervención educativa participativa. salud pública de méxico, 53(2), 134-140. http://www.scielo.org.mx/scielo.php?pid=s0036-36342011000200006&script=sci_arttext
- Morillo, B., Montero, L., & Colmenares, Z. (2012). Conocimiento de los padres en la prevención del abuso sexual infantil. Enfermería global, 11(25), 1-7. http://scielo.isciii.es/pdf/eg/v11n25/clinica1.pdf