Pojawienie się nowego rodzeństwa - jak pomóc dziecku w tej sytuacji?

Pojawienie się nowego rodzeństwa - jak pomóc dziecku w tej sytuacji?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez María José Roldán

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Kiedy planujecie powiększenie rodziny, a macie już dziecko, zmiana może wydawać się nieco skomplikowana. Jednak wcale nie musi tak być, jeśli weźmie się pod uwagę potrzeby i uczucia malucha. Pojawienie się nowego rodzeństwa może być spokojnym wydarzeniem, podczas którego każdy członek rodziny może się w pełni cieszyć.

Jeśli jesteście rodzicami i wkrótce planujecie pojawienie się nowego rodzeństwa, musicie przygotować całą rodzinę. Konieczne jest, aby pomyśleć jak wprowadzić tę zmianę. Chodzi o, by starsze dziecko było się jej uczestnikiem i nie straciło poczucia, że jest równie ważne.

Jest absolutnie konieczne, aby w żadnym momencie nie czuło, że nowy brat lub siostra odbierze mu pozycję. Nie dopuście też, by pomyślało, że będziecie go mniej kochać. Musi zrozumieć, że miłość rodziców nigdy nie jest podzielona. Wręcz przeciwnie, pomnaża się wraz z pojawianiem się kolejnych dzieci.

Pojawienie się nowego rodzeństwa – jak przygotować grunt

Trzeba zacząć, zanim dziecko pojawi się domu, czyli gdy matka jest jeszcze w ciąży. Konieczne jest zaangażowanie starszego dziecka we wszystko, w czym może uczestniczyć. Oczywiście zależy to między innymi od jego wieku.

Przykładowo, jeśli zamierzasz urządzić sypialnię malucha, możesz zapytać je o opinię na temat kolorystyki ścian. Możesz również dać mu możliwość wybrania pościeli lub dobrania jakichś ozdobnych drobiazgów.

Kiedy zabierasz do na zakupy po ubranka dla maluszka, spraw, by poczuł się jak bohater. Niech wybierze dla swojego nowego brata ubrania, które mu się podobają. Dzięki temu poczuje, że jego decyzje są ważne i są brane pod uwagę.

Rodzeństwo

Kiedy chcecie ogłosić, że znowu zostaniecie rodzicami, również możecie sprawić, że maluch poczuje się w centrum wydarzenia. Na przykład możecie mu założyć mu koszulkę z napisem: „W marcu będę starszym bratem” lub coś w tym rodzaju.

W 9 miesiącu ciąży porozmawiajcie z nim o nowym bracie lub siostrze. Możecie mu wyjaśnić, jak dobrze jest mieć rodzeństwo. Przekonajcie go, że bycie starszym jest ważne. Ale przy tym nie obarczajcie go nadmierną odpowiedzialnością, pamiętając, że przecież jest jeszcze dzieckiem.

Kiedy jesteś jeszcze w szpitalu

A co możesz zrobić, kiedy jesteś jeszcze w szpitalu, a Twoje dziecko przychodzi do Ciebie w odwiedziny? Konieczne jest, aby w pomieszczeniu nie było zbyt wielu osób. Spróbuj natomiast poświęcić starszemu dziecku pełną uwagę, żeby w żadnym momencie nie poczuło się niepotrzebne.

Twoje dziecko będzie potrzebuje być blisko Ciebie, ponieważ tęskniło za Tobą. Gdy byłaś w szpitalu, by urodzić drugie dziecko, na pewno odczuło Twoją nieobecność. Dlatego teraz musi na nowo poczuć więź, która was łączy.

Najlepiej, gdyby odwiedziny odbyły się tylko w waszym najbliższym gronie. Kiedy przyjdzie do szpitala, aby się z Tobą zobaczyć, w pokoju powinniście być tylko Ty, Twój partner, Twoje dziecko i niemowlę.

A kiedy nadchodzi czas, aby opuścić szpital i wrócić do domu, również spróbujcie dobrze wybrać tę chwilę.  Najlepiej, żeby starsze dziecko było przy tym obecne, aby mogło uczestniczyć tej wyjątkowej chwili. Niech poczuje, jak wasza czwórka wraca do domu jako rodzina, która miała 3 członków, a teraz ma 4.

Pojawienie się nowego rodzeństwa w domu – jak stawić temu czoła

Przede wszystkim jako rodzice powinniście pamiętać, że pierwsze 6 lub 8 miesięcy będą dla wszystkich czasem zmian. Być może starsze dziecko będzie wykazywać zachowania regresywne. Może też zachowywać się w inny sposób.

Pamiętajcie, że to jest jego sposób adaptacji. I dopóki nie jest to nic nadzwyczajnego, nie należy nadawać mu największego znaczenia.

Konieczne jest normalne spojrzenie na te trudne chwile. Próbujcie nazywać to, co dzieje się w każdej chwili, aby Twoje dziecko mogło poczuć się spokojniej. Dzięki temu zrozumie, co się dzieje i co dzieje się w świecie jego emocji.

Pojawienie się nowego rodzeństwa

Możecie również pomyśleć o tym, żeby starsze dziecko przygotowało prezent na baby shower. Ze swej strony wy również dajcie mu jakiś prezent z okazji, że ponieważ stał się starszym bratem. Jest to sposób na nawiązanie więzi emocjonalnej i zrozumienie znaczenia więzi rodzinnych między rodzeństwem.

Kiedy już będziesz w domu, staraj się też, aby starsze dziecko brało udział w rutynowych czynnościach przy maluchu. Jeśli zechce to robić, może na przykład pomagać przy kąpieli. A jeśli ma koszmary lub zachowania regresywne, pamiętaj, że jest to normalne i minie z czasem…

Oboje dzieci będą potrzebować w tym okresie zarówno Twojej uwagi, jak i Twojej miłości. Chociaż życie wszystkich zmieniło się, wasza miłość może się wzmocnić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.