Sensoryczne butelki - zbawienny wynalazek

Sensoryczne butelki - zbawienny wynalazek

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia, 2018

Maria Montessori, która była uznanym pedagogiem, wymyśliła i udostępniła swój wynalazek – sensoryczne butelki. Takie butelki pomagają dziecku uspokoić się w momentach złości. Nie jest to jednak wynalazek tylko dla dzieci, mogą one pomóc także nam rodzicom.

Dowiedz się, czym są sensoryczne butelki

Napady histerii u dziecka są w pewnym wieku normalnym zjawiskiem. Kiedy jednak występują nagminnie zaczynamy się tym niepokoić, stresować i tracić nadzieję na ich ustąpienie.

Kiedy dziecko zaczyna histerycznie płakać i krzyczeć ciężko jest wtedy nad nim zapanować i z reguły kończy się to tym, że zgadzamy się na wszystko, co chciało, byle tylko je uspokoić. Nie potrafimy poradzić sobie z taką sytuacją.

Co prawda istnieje kilka teorii i strategii pomagających rodzicom opanować napady histerii u dziecka. Niektóre z nich są bardzo praktyczne i faktycznie działają zgodnie z oczekiwaniami.

Trzeba jednak też brać pod uwagę fakt, że takie zachowanie u dziecka, nie zawsze może być tłumaczone jego niedojrzałym wiekiem. Czasem przyczyną bywają poważniejsze zaburzenia zachowania.

Nie mniej jednak, sensoryczne butelki są stworzone po to, żeby radzić sobie z krótkotrwałymi atakami złości, których źródło jest nam znane.

sensoryczne butelki

Sensoryczne butelki – co warto wiedzieć?

Maria Montessori była pedagogiem, która stworzyła wielopoziomowy system wychowawczy. System ten zawierał w sobie różne czynności i modele postępowania, a najważniejszym jego celem było kształcenie dzieci bez korzystania z kar. Zakładał on wychowywanie dziecka w oparciu o jego wrodzone zdolności.

Jesteśmy świadomi, że małe dziecko jeszcze niewiele rozumie i nie posiada naszych umiejętności przystosowywania się do różnych sytuacji. Nie potrafi też jasno komunikować swoich potrzeb. To dlatego wpada w histerię, która jest dla nas niezrozumiała i frustrująca. Zmagamy się, próbując znaleźć właściwą reakcję na takie zachowanie.

Sensoryczna butelka jest jednym z elementów wychowawczych wymyślonych przez Montesorii. Została stworzona z myślą o dzieciach w wieku od 2 do 6 lat.

Badania pokazują, że sensoryczna butelka stanowi świetną rozrywkę dla dziecka, tylko trzeba mu wcześniej objaśnić jak się nią bawić.

Jak samodzielnie zrobić sensoryczną butelkę?

Jedną z zalet sensorycznych butelek jest to, że można zrobić je samemu w domu. W tym celu będą potrzebne takie oto przedmioty:

  • przezroczysta lub półprzezroczysta butelka lub słoik z nakrętką (lepiej, żeby były one z plastiku, a nie szkła, żeby uniknąć stłuczenia)
  • klej dekoracyjny zawierający brokat (wystarczy łyżeczka lub inna dowolna objętość takiego kleju)
  • 3 lub 4 łyżeczki sypkiego, wielokolorowego brokatu
  • barwnik spożywczy (w ulubionym kolorze dziecka)
  • szampon, najlepiej delikatny szampon dla dzieci; można także dodać trochę gliceryny
  • gorąca woda
  • pistolet klejowy
  • klej

Jak to wykonać?

  • Włóż wszystkie wyżej wymienione materiały do przygotowanej butelki. Ilość poszczególnych materiałów zależy od wielkości butelki. W butelce powinien zostać około centymetr wolnej przestrzeni pod nakrętką.
  • Do butelki można też wrzucić drobne zabawki, np. jakąś łódeczkę, klocki, serduszka. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić, zabawki powinny być łatwo widoczne.
  • Zakręć i sklej nakrętkę tak, aby uniemożliwić przypadkowe otworzenie butelki przez dziecko. Potrząśnij butelką i gotowe.

W dobrze zrobionej sensorycznej butelce materiały ruszają się wewnątrz butelki w bardzo ciekawy sposób. Rożne gęstości wody, szamponu i kleju sprawiają, że wrzucone przedmioty poruszają się w różnych prędkościach i kierunkach.

Zalety sensorycznych butelek

Sensoryczne butelki mają bardzo pozytywny wpływ na zachowanie dziecka, przede wszystkich dlatego, że pomagają mu uspokoić się. Po potrząśnięciu butelką przed oczami dziecka pojawia się swoisty taniec w środku butelki w otoczeniu feerii barw. Dziecko będzie się na to patrzeć jak zaczarowane.

Takie butelki są świetnym sposobem, aby na moment skupić uwagę dziecka. Są szczególnie polecane, aby uspokoić dziecko po napadzie histerii. 

Czas opadania brokatu na dno butelki może wyznaczyć dziecku czas dany mu na opanowanie płaczu. Gdy brokat osiądzie na dnie można wrócić do spokojnej rozmowy.

Inne zalety sensorycznych butelek to na przykład:

  • zwiększają trwałość koncentracji
  • regulują poziom energii
  • idealnie służą do relaksu i pomagają przy zasypianiu
  • są przydatne w czasie długich podróży lub gdy dziecko musi przez dłuższą chwilę cierpliwie czekać
  • dobrze działają na nerwowe i nadruchliwe dzieci.

Koniecznie wypróbuj!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.