Rozwijać inteligencję dziecka - jak robić to skutecznie?
Wielokrotnie się słyszy, że dziecko, będąc jeszcze w brzuchu matki, może się wiele nauczyć. A gdy tylko przyjdzie na świat można już zacząć systematycznie rozwijać inteligencję dziecka. Istnieje wiele skutecznych metod, których działanie zostało potwierdzonych naukowo. Wszystkie te sposoby pomagające rozwijać inteligencję dziecka są proste i przynoszą wspaniałe rezultaty.
Jeśli zaczniesz stosować te metody już od najwcześniejszych lat dziecka pozwoli mu to nie tylko rozwijać inteligencję, ale także ułatwi kontakt z Wami – rodzicami i sprawi, że będzie szczęśliwszym człowiekiem. Jak zatem rozwijać inteligencję dziecka? Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów do wykorzystania zarówno przed, jak i po urodzeniu dziecka.
Zawsze jest taki moment w dzieciństwie, kiedy drzwi się otwierają i wchodzi przez nie przyszłość
-Graham Greene-
Metoda Tomatisa – jeden ze sposobów, aby rozwinąć inteligencję dziecka
W wyniku swoich ponad 50 lat doświadczenia naukowego dr Alfred A. Tomatis stworzył nową dyscyplinę naukową zwaną audio-psycho-fonologią. Opiera się ona na badaniach naukowych z trzech podstawowych dziedzin odnoszących się do: postrzegania, komunikacji i słuchu.
Muzyka już od najmłodszych lat życia dziecka wspaniale wpływa na jego rozwój. Doktor Tomatis wierzy, że w uchu kryją się funkcje, które jeszcze nie zostały przez naukę dobrze poznane. Według niego, oprócz funkcji słuchania i utrzymywania równowagi zmysł słuchu zwiększa elektroenergetyczny potencjał mózgu.
Z teorii doktora Tomatisa wynika, że dzięki uwadze słuchowej polepsza się umiejętność przyswajania wiedzy i ogólny psychiczny rozwój człowieka. Dowodzi, że wpływają na to pewne, konkretne dźwięki. Jego metoda treningu słuchowego poprawia koncentrację oraz jakość uczenia się, co daje się zauważyć szczególnie u niemowlaków i małych dzieci. Wpływa również pozytywnie na zdolności motoryczne i równowagę.
Czym jest metoda Tomatisa?
Metoda Tomatisa opiera się na muzykoterapii polegającej głównie na słuchaniu utworów Mozarta, chorałów gregoriańskich, a w przypadku dziecka będącego w łonie matki, także na słuchaniu głosów jego matki. Mozart i chorały według tej metody powinny też być puszczane dziecku, będącemu jeszcze w brzuchu matki.
Dzięki tej metodzie mięśnie w uchu środkowym pozostają odpowiednio napięte i unika się ich nadmiernego poluzowania. Do takiego poluzowania może dojść samoistnie i w wyniku doprowadzić do zablokowania pewnych bodźców dźwiękowych.
W praktyce metoda polega na tym, że małym dzieciom nakłada się słuchawki, przez które płyną dźwięki filtrowane do pewnych wysokich częstotliwości. Są to według doktora Tomatisa dźwięki naturalne w rozwoju słuchu. Dowody naukowe potwierdzają, że słuchanie muzyki Mozarta ma bezpośredni wpływ na kreatywny i intelektualny rozwój dziecka. Psychologowie, wychowawcy, logopedzi i lekarze polecają stosowanie tej metody.
Słuchanie Mozarta może więc według niego pomóc rozwinąć słuch dziecka już od jego najwcześniejszych lat. Powyżej przedstawiliśmy doskonałe techniki na stymulowanie rozwoju inteligencji u dziecka jeszcze w brzuchu matki. W dalszej części artykułu znajdziesz natomiast porady jak najprościej stymulować inteligencję i rozwój dziecka już po jego urodzeniu.
Co pomaga rozwinąć inteligencję dziecka?
1. Więź z rodzicem
Według Tracy Cutchlow, autorki książki “Zasady działania mózgu u małych dzieci”, mózg szuka bezpieczeństwa i jeśli w swoim otoczeniu go nie znajduje jest mu o wiele ciężej się uczyć. Dlatego jest tak istotne, aby zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Jednym z najpewniejszych czynników , który na to wpływa, jest trwały związek matki z życiowym partnerem on przecież też uczestniczy w wychowywaniu dziecka. Duże znaczenie w nawiązaniu więzi ma również mówienie do dziecka oraz przytulanie go.
2. Mówienie do dziecka
Gdy dziecko jest jeszcze w łonie matki należy dużo do niego mówić. Można na przykład opowiadać jak minął dzień. Badania potwierdzają, że pomaga to dzieciom nauczyć się mówić przed ukończeniem 3 roku życia. Zarówno ilość słów jak i ich trudność ma znaczenie. Zatem jeśli będziesz opowiadać dziecku o tym jak minął dzień zarówno liczba słów jak i poziom ich skomplikowania będzie odpowiedni.
3. Komunikacja “twarzą”
Oznacza to choćby robienie śmiesznych minek do dziecka. Jest to świetny sposób na rozwinięcie jego inteligencji. Według wyników badań dzieci uczą się rozpoznawać wyraz twarzy mniej więcej w trzecim, czwartym miesiącu życia. Od piątego miesiąca życia umieją już rozpoznawać na twarzy emocje. Pomiędzy siódmym a dziewiątym miesiącem są już w stanie zrozumieć gesty, który wykonuje małpka, czy też rozpoznać zachowanie psów.
Werbalna komunikacja wpłynie na lepszą umiejętność pracy w zespole w późniejszym życiu dziecka, Sprawi też, że będzie mniej konfliktowe i będzie umiało budować trwałe więzi.
4. Pokazywanie przedmiotów
Badania potwierdzają, że dzieci uczą się o wiele szybciej, jeśli pokazuje się im palcem różne przedmioty. Na początku dziecko będzie patrzeć na rodzica, ale wraz z upływem czasu zacznie podążać za palcem i kierować wzrok na wskazywane przedmioty. W wieku dziewięciu miesięcy to już ono będzie pokazywało paluszkiem różne przedmioty.
Powyższe wskazówki pomogą osiągnąć cel, jakim jest rozwój inteligencji dziecka. Najważniejsze w całym całym procesie jest to, aby cieszyć się spędzanym z dzieckiem czasem. Zobaczysz, że potrafisz umocnić więź z dzieckiem. Szybko te z zauważysz, że umiesz z nim nawiązać emocjonalną więź. Nie czekaj, spróbuj!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Parra, A. C. (2003). Programa de estimulación prenatal del quinto al noveno mes de gestación: desarrollo de la capacidad cerebral y de la inteligencia promoviendo el aprendizaje de los bebés en el útero (Bachelor’s thesis). https://dspace.ups.edu.ec/handle/123456789/14257
- Flores Revelo, K. E. (2012). Guía de estimulación intrauterina basada en el método Tomatis para desarrollar la inteligencia intra e interpersonal del bebé durante los primeros seis meses de vida (Bachelor’s thesis). https://dspace.ups.edu.ec/handle/123456789/3430